| Anton_Cornelia_1992 a întrebat:

Anul trecut a venit un tip nou in cartier si la prima vedere parea de treaba, l-am acceptat foarte usor in grupul nostru. Dupa cateva saptamani mi-a spus ca ma place si eu i-am zis nu, dar i-am zis-o frumos. Timp de câteva zile s-a purtat foarte frumos cu mine după aia a făcut cunoștință cu un amic de-al nostru și, după câteva zile, au învelit să-și bata joc de mine, mai ales tipu nou, ma făceau grasa și diferite înjurături pe care ei îmi ziceau ca sunt glume.
Dar glumele au devenit din ce în ce mai bune și eu, fiind foarte sensibila, rabufneam. Nu ma deranja ca ei își bat joc se mine, ci ca mai era o fata cu aceeasi problema, era mai plinirea dar de ea nu se lua. Și prietenii mei râdeau la glumele lor de 5 bani. Odata când ma chemau în parc, le-am zis ca de ce sa mai vin în parc dacă ei se iau de mine. Pana in septembrie nu ma mai sunase nimeni sa ies afara, dar după și-au cerut scuze prietenele mele și am ieșit iar afara dar nu i-am mai băgat în seama. Anul asta nu s-au mai luat de mine dar in caz de ceva vrea să-mi iau și singura apărare. Cum pot face asta?

Răspuns Câştigător
| Carmenuța19 a răspuns:

Genul asta de persoane nu pot fi numite prieteni. Cel mai bine ar fi sa nu mai ai nici o tangenta cu ei. Sa le demonstrezi ca poti si fara ei, sa iti faci noi prieteni care sa merite, nu ca ei care te-au tradat cu primul venit. Daca la niste lucruri asa mici te tradeaza, gandeste-te ce o sa se întample la lucruri mai importante.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prieteni? aia nu sunt prieteni despre ce discutam

| Violleta2022 a răspuns:

Ignora-i! Este cea mai buna metoda sa scapi de cineva aratandu-i ca nu-ti pasa de el, sau glumele lui.

| Lawliet14 a răspuns:

Esti foarte sensibila. Stiu cum e, dar cine te pune sa stai cu ei? Sau cine te pune sa te arati atat de deranjata?

| CinVasileeee a răspuns:

Halal prieteni, incearca sa iti gasesti altceva de facut sa iti faci prieteni noi!

| dragonmagd a răspuns:

Stiu ce simti, si eu am trecut prin ce treci tu, eu am fost prea slaba. Vezi nu greutatea conteaza sau felul in care te imbraci pur si simplu e vorba de rautate. Nu te intereseze ce spun altii sau prefa-te ca nu te intereseaza, pasiv da-le replici si simte-te bine in corpul tau. Conteaza ca tu sa ai incredere in tine sa-ti descoperi valorile si crede-ma la fel vor face si ceilalti din jurul tau.