| Euletitia a întrebat:

Hey TPU!
Chiar azi, de 1 martie, am primit o bataie de la mama, meritata ce-i drept! Sunt super suparata, am plans toata ziua si ma si doare fundul de nu mai pot, sunt toata o vanataie! Ce as putea sa fac? Please help me!

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Bataia are si ea rostul ei, si cand vad niste raspunsuri mi se pare patetic cum unii ii fac pe copii sa creada ca au doar drepturi, nu si obligatii. Mi se pare grestos si patetic, si sub orice critica de ceea ce fac unii pe aici.
Acum in legatura cu intrebare, ok, ti-ai meritato dar eu ca parinte chiar daca te-as bate mai incolo as veni sa te mangai...sa iti explic cu frumosul si sa iti spun calm de ce ai gresit. Daca doar vorbesti nu si actionezi atunci copilul nu o sa isi dea seama deoarece nu este in stare la varsta respectiva sa ia ca atare acele vorbe. Dar lucrurile astea nu le inteleg multi si insira cu numere de telefon. Rusine, celor pe care ii vizez.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru T0T):

Violenta asupra copilului este ilegala si se pedepseste. case closed.

| T0T a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Se vede ca ganesti ca un copil si nu ai priceput ce am spus înainte. Nu ma obosesc sa mai dau explicatii, nu de alta dar nu ai minte deci si prin urmare nu are rost.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru T0T):

Habar nu ai ce este c in e=mc2 + la ce se foloseste si imi zici mie ca nu am minte? vezi-ti de drum.

| T0T a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

laughing De unde ai dedus asta? Cum spuneam, nu ai minte tipule. Sau incerci sa ingrosi aceasta opinie a mea? Atunci bravo, ti-a iesit bine. Nu am prea avut interes in ale fizicii, dar asta o stiu multi. Apropo inca una, daca nu cunosti aceasta echivalenta, nu inseamna ca nu ai minte. Reciproca este si ea valabila.

| Euletitia explică (pentru T0T):

Intre timp am mai primit cateva palme intr-o seara plus pedeapsa sa nu ies in oras doua weekenduri. Asta pentru ca am comentat la ea!

| T0T a răspuns (pentru Euletitia):

Tu copil fiind, nici nu ai dreptul sa comentezi sau să răspunzi obraznic părinților tăi deoarece ei te întrețin pe tine, nu tu pe ei. Dacă nu iți convine deloc, sună la protecția copilului, că am văzut astfel de sfaturi, să vezi dacă la o casă de copii îți va fi mai bine și dacă vei avea mai multe posibilități.

18 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Pacaleala de 1 aprilie ce ti se spune mai jos.Mama ta asa e.asa va fi mereu, trebuie sa astepti sa cresti, sa induri si etc.Eu cu tata nu ma inteleg de mic copil, nu sunt aici sa iti indrug verzi/uscate si mai stiu eu ce minciuni pe care le astepti sa le auzi sa te simti mai bine.Asta e adevarul acceptal, si eu am un tata care nu imi e alaturi si ma sprijina doar financiar, in rest pe plan de problemele, intrebari, nu are rabdare pentru el doar zbieraturi si tipete.Asta am auzit toata viata, asta voi auzi.Asta e omu nu ai ce ii face, daca tu ii explici ca zidu e alb(si cu adevarat e alb)dar el il vede in negru, spune ca e negru chiar daca tu stii ca e alb.Capul sus, cand vei creste se va schimba treaba.

| az123 a răspuns:

Salut
vreau sa te laud pentru faptul ca recunosti cind gresesti si ca nu ai vorbit rau despre mama, cum fac unii tineri. in rest totul va trece.

http://www.jw.org/......e-in-mine/

| bonjordoking a răspuns:

Salutare! Nu prea suna bine ceea ce ti-a facut mama ta, dar in legatura cu ce doresti sa afli ce ai putea sa faci? Vanataile sau treaba cu bataia? Din ce cauza te-a batut? Daca esti abuzata des in acest fel, poti suna la telefonul copilului, daca ai varsta potrivita.

| Euletitia explică (pentru bonjordoking):

Nu se intampla foarte des, dar se mai intampla. Si cand ma bate, ma bate foarte-foparte rau, am problema asta de ani de zile cu ea!

| bonjordoking a răspuns (pentru Euletitia):

Asta nu e bine deloc. Poti sa suni chiar acum la 116 111 (telefonul copilului). Nu iti fa griji,nu o sa anunte protectia copilului sau ceva, dar te vor imbarbata, iti vor da sfaturi si cred ca, daca vrei, te pot ajuta mai mult decat crezi sa rezolvi aceste probleme. Tu doar vorbeste cu ei si decizi tu, ok?

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru Euletitia):

Ai putea sa ne zici si de ce te-a batut...

| Euletitia explică (pentru AlexanderHamilton):

Pai, m-a prins cu o minciuna, ca I-am zis noaptea trecuta ca am drmit la o prietena si de fapt fusesem intr-un club... a aflat azi, cand a sunat-o pe mama prietenei, colega de service cu ea, sa-i ureze o primavera fericita si a aflat ca e plecata peste weekend la munte, cu tot cu fiica (prietena mea), deci e clar ca eu nu am dormit la ea noaptea trecuta, cum am pretins, si am mintit. Cum ti se pare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Euletitia):

Nu prea bine.
M-am uitat prin intrebarile tale si am observat ca mama ta te cam bate de mica.
Deja pedeapsa asta nu mai are rezultate si uite la ce s-a ajuns.
Este vina ei.
Daca erai mai mare mai ziceam, dar nu cred ca ai mai mult de 15-16 ani ca sa mergi in club.
Eu zic sa stai de vorba cu ea. Fiindca te-a batut nu te-a ajutat cu nimic.
Am vazut multi parinti care isi tin copiii de mici ''sub papuc'' ( sa nu vi mai tarziu de..., daca faci aia iei bataie, etc ) si cand se fac mai mari deja o iau razna.
Daca te lasau in fata faptului implinit erai altfel acum.
Eu de mica aveam foarte multa libertate : stateam pana la ce ora voiam afara, mergeam oricand oriunde voiam, nu ma controlau la teme parintii.
Si cu toate astea a fost foarte bine. Eu mi-am ales ce vreau sa fac, era oarecum greu pentru ca eram mai mica si temele erau o teroare.
Iti dai seama, lasam joaca in favoarea scrisului.
Apoi mi-a intrat in cap ca trebuie sa invat. Nu stiu cum si de ce, dar invatatul era pentru mine o alta viata.
De atunci n-am mai lasat cartile.
Si faceam si eu prostii : ma bateam pe la scoala, nu acceptam sa fiu umilita, ma bateam cu fratemiu, spargeam si stricam chestii, am infundat canalizarea, era sa dau foc la casa, mi-am batut vecinii, ma bateam cu apa, ma bateam cu bulgari de zapada, et caetera.
Acum doar vara ies pe afara si m-am mai cumintit.
Stai de vorba cu mama ta. Si incepe cu : '' Hai sa vorbim, dar de data asta lasa bataia. Uite ce am ajuns sa fac. Hai sa fim ca 2 prietene. Ai vrea?''

| anonimg a răspuns (pentru Euletitia):

Primul pas pentru a rezolva problema -pe care l-ai si facut- este recunoasterea greselii. Iar mai departe Biblia spune: " Nu cruta copilul de mustrare, caci daca-l vei lovi cu nuiaua nu va muri." (Proverbe.23:13) Forma aceasta de corijare este pentru binele tau; altfel, cum ti-ai face un caracter frumos lasandu-te de minciuna? Ca sa te impaci cu tine insuti si sa ai din nou pace in suflet, trebuie sa recunosti in inima ta: "Am gresit, si merit pedeapsa." Lucru acesta l-ai facut. Dar mai este un lucru pe care trebuie sa-l mai faci, si anume, sa-ti ceri iertare si de la Dumnezeu. Of, este si greseala mamei tale ca nu a pus in inima ta dragoste -dragoste pentru ea si pentru Dumnezeu. 99% dintre familii nu au cunoscut vreodata dragostea. Cat de mult au oamenii de pierdut atunci cand nu cultiva dragostea in familie, atunci cand Dumnezeu nu a fost invitat niciodata in casele si familiile lor! Atunci vrajmasul ia locul lui Dumnezeu in inimile oamenilor, si ei se lasa stapaniti de spiritul celui rau. De aceea nuiaua este folosita cu manie, si cuvintele sunt aruncate ca niste sageti in inimile copiilor. Parintii sa invete de la Dumnezeu ca El "nu ne face dupa pacatele noastre, nu ne pedepseste dupa faradelegile noastre." (Psalm.103:10)
Cu toate acestea, nu exista caz fara speranta. Dumnezeu este si Tatal copiilor. Ei sa strige la Dumnezeu dupa ajutor si ii va asculta. El va veni si in ajutorul tau daca Il vei chema. Pe genunchi, in singuratatea ta, in gand sau cu voce tare, in cuvintele tale spune-I tot ce ai pe suflet. Crede ca El te asculta. Si Ii este atat de dor sa te auda. Deschide-ti inima in rugaciune inaintea Lui ca inaintea celui mai bun prieten. Asta este tot ce trebuie sa faci; asta este tot ceea ce tu, eu, si toti oamenii avem nevoie.
"I-au adus niste copilasi ca sa Se atinga de ei. Dar ucenicii au certat pe cei ce ii aduceau.
Cand a vazut Isus acest lucru, S-a maniat si le-a zis: "Lasati copilasii sa vina la Mine si nu-i opriti; caci Imparatia lui Dumnezeu este a celor ca ei." (Marcu.10:13,14)
Citeste cartea aceasta care te va ajuta sa-L cunosti pe Dumnezeu cu adevarat: http://www.google.ro/......http?/url

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru Euletitia):

Pai sincer,parerea mea, e ca ai cam gresit, dar nu trebuia sa te bata in acest fel, dar totusi, cred ca esti si tu de acord ca meritai o mustrare.

| Chvala_Andreea_1990 a răspuns:

Fond de ten sau pudra si data viitoare sa nu mai repeti ce ai facut.