| CiocolataDulce a întrebat:

Hey TPU,
Cum ati reusit sa treceti peste timiditate?(pe mine ma darama pe zi ce trece) si in ce context poate fi considerata "calitate".
Funda!

8 răspunsuri:
| Ballet a răspuns:

O sa treci peste timiditate cand o sa intelegi ca toti din jur sunt oameni ca si tine si in cel mai rau caz pot sa rada de tine, si? Cu ce o sa te afecteze asta, daca poti sa te aperi cu argumente mult mai solide? Ce conteaza daca in fata lor nu inseamna nimic, cand tu stii ca inseamna?
Si daca esti asa frumoasa precum spui, de ce ti-e rusine? Faza ca n-ai prieten mi se pare cam superficiala, sincer. Daca nu vorbesti tu cu ei sa ajungi sa-i cunosti, la ce te astepti?
Si nu e calitate decat atunci cand stii sa te opresti si sa ai bun simt, dar intre extreme e mult.

| Amrooo a răspuns:

Timiditatea nu e neaparat un lucru rau...Mai ales daca esti fata..Baietilor de plac fetele timidebatting eyelashes...Insa daca vrei sa scapi de ea, schimbati comportamentul.Incearca sa fi mai tupeista, sa ai curaj, bagate in seama cu persoane cu care nu prea vorbesti/etc.Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Amrooo):

Zici tu ca le plac baietilor fetele timide? Din cauza asta eu nici nu am prieten....sunt prea timida iar la aspect fizic sunt printre frumoasele din liceu (scuze, nu vreau sa ma laud)iar ele asa cum sunt ii numara pe degete...

| Amrooo a răspuns:

Acum mai depinde si de cum te imbraci, cum te comporti, etc. Apoi daca esti asa de timida incat nici pe fb/yahoo/etc nu vorbesti cu un baiat inseamna ca e de raubatting eyelashes

| OoBunnyoO a răspuns:

Prin experienta. Cu cat intri mai mult in contact cu lumea si cu situatiile noi, iti va fi mai usor.

| Danysan a răspuns:

Ideea e in Felul urmator:Trebuie sa ai Niste Gherute ascutite la tine in Capsor.Chiar daca esti Timida daca ai replici pentru orice fel de situatie nu mai conteaza. Uneori si eu eram asa Dar cu timpu m-i-am pregatit un bagaj de raspunsuri cu care pot sa dau de asfalt cu cea mai nesimtita tipa /tip care se ia de mine sau ma jigneste.

| kati3mary a răspuns:

Crede-ma,si eu trec prin acelasi lucru; incearca sa-ti petreci timpul cu persoanele in preajma carora te simti in largul tau,cu prietenii tai cei mai buni,asa capeti incredere in tine. Cand patesti ceva jenant,nu te uita in jos,si nici nu te imbujora,incepe sa razi cu cea mai mare pofta: crede-ma,ai sa te simti bine happy
Cand esti singura in camera,canta,danseaza,fa "parada modei" si invit-o pe prietena ta cea mai buna sa-ti faca poze in tinutele preferate. Asculta multa muzica,si vorbeste mult prin mesaje,pentru ca asa e mai usor sa te destinzi,te simti mai bine decat cand vorbesti la telefon sau fata in fata. Stiu ca e greu sa mentii conversatia,nici eu nu sunt genul de persoana sociabila,prefer sa fiu bagata in seama de ceilalti,decat sa ma fac eu evidenta...
Poate fi considerata calitate,atunci cand iti doresti sa cunosti pe cineva special, vorba aia "pe oamenii timizi nu-i observa nimeni,dar ei observa totul". Siii,cel mai important,zambeste! Fii mereu zambareata,si atunci cand simti ca te enervezi, sau esti emotionata, numara in gand, inceeeeet si rar, pana la 10. Daca mai ai nevoie de sfaturi, nu ezita sa-mi dai mesaj, poate ne ajutam amandoua! big grin

| Danysan a răspuns (pentru kati3mary):

Rezovarea nu e asta -e alta.Trebuie sa vb.O sa vezi ca nu va mai Fi asa.