| anonim_4396 a întrebat:

ma simt groaznic, teribil si oribil.
Ma inteleg rau de tot cu mama, de 5 ani cand a venit din Italia tipa, urla, nu se poate abtine si in fiecare minut al zilei avem discutii si certuri. (mentionez ca am tata vitreg care e In Germania, iar ei sunt impreuna de 11 ani )

De joi sunt singura acasa, a plecat fara sa-mi spuna (tipic ei ) la sat la mama ei, unde are o sora care e cea mai enervanta si smiorcaita femeie. In fiecare zi vorbeste cu aceasta si stie si ea dar nu vrea sa recunoasca ca sorsa tot timpul o face pe victima si bate apropouri zilnice ca are nevoie de bani, cand de fapt ea are casa Lux, iar a noastra nu e deloc asa

Sunt prea depresiva, nu am ce sa fac. nu vreau sa ies cu nimeni, nu mai socializez demult..nu am putere, eu sunt si o fire mai diferita, imi urasc colegii deoarece ma umilesc intotdeauna si imi pare rau ca am pierdut niste prieteni, baieti fiind cu care ma intelegeam foarte bine.

In fiecare zi sunt amenintata cu faptul ca o sa plec de acasa, chiar am fost data afara de multe ori, chiar nu mai suport si nu am incotro sa o iau. Tatal meu natural e un betiv, pe care l-am vazut de cateva ori in viata asta. Incepusem sa cred ca s-a schimbat si ca ii pasa de mine, dar nu prea e asa.( in 16 ani am primit doar 2 milioane de la mama lui) Clar nu-l intereseaza daca traiesc sau nu...

Tatal meu vitreg e mai cumpatat, nu e zgarcit (desi nu prea imi ia ce am nevoie ), a inceput si el sa ma calce pe nervi, si el ma ameninta ca voi pleca de acasa.

Am avut o copilarie nefericita, si nu stiu daca a existat un moment din viata mea in care am fost fericita.
Ma bate gandul sa renunt la aceasta viata, tot odata nu am curaj dar o sa-mi fac cu timpul deoarece nu mai suport, nu stiu daca intelegeti.
va rog, niste sfaturi. multumesc. Apropo, am 16 ani.

Răspuns Câştigător
| SentimentalConsil a răspuns:

Draga mea, treci printr-o perioada prin care iti dezvolti personalitatea, este o perioada in care aduci critici tutror persoanelor mature,ti se pare ca toti sunt impotriva ta,stresul combinat cu variatiile si dezechilibrele hormonale determina aparitia unui dezechilibru psihic de moment, proasta dispozitie si anxietate. Aici intervine si caracterul mamei tale care in loc sa te sustina doarece si ea a trecut prin asa ceva ne spui ca nu o intereseaza de tine dar te ameninta ca te va da afara din casa, sunt vecini care au auzit certurile dintre voi, ai vreun martor in care sa ai incredere? mergi la un asistent social de la primarie si explica-i care-i situatia, parintii tai nu au voie sa te dea afara din casa, unde nu-i pui ca legea ai obliga sa te creasca pina iti termini studiile, altceva ce pot sa-ti spun, gandeste-te bine ca poate si tu gresesti cu ceva, incearca autosugestia pentru calmare nu medicamentele sau cine stie ce iti mai trece prin cap ca viata este pentrua fi traita nu sa ne batem joc de ea cum fac altii prin multe metode
Sa fim iubiti si fara frica, ia un pupic de la Cotyca kiss

31 răspunsuri:
| thereisallama a răspuns:

Bucurate de viata!