| IsAbElLaSwEeT a întrebat:

nu stiu de ce, dar toate prietenele mele au o viata naspa. Prima provine dintr-o familie saraca, cu trei frati mai mici, iar din cuza ca parintii lor nu au bani, cadouri de craciun au primit doar fratii ei. A doua se tot plange ca iubitul o inseala, iar a treia fata... mama ei are cancer si doctorii au zis c poate nu o sa mai apuce ziua fetei ei ( 24 ianuarie ). Cu ce le-as putea ajuta?

Răspuns Câştigător
| BoGdy1RoBy a răspuns:

Poti ajuta prima fata oferindu-i niste bani ca o consolare pentru ca nu a primit nimic de Craciun.
A doua fata o poti ajuta vorbind cu ea despre faza cu inselatul si impacando pe ea si iubitul ei.
A treia fata o poti ajuta consolando si spunandu-i ca mama ei o sa traiasca pana la ziua ei si poate chiar o sa se faca bine cu un tratament anume.{asta depinde si in functie de bani}

| IsAbElLaSwEeT explică (pentru BoGdy1RoBy):

Ms mult pentru ajutor!

| BoGdy1RoBy a răspuns (pentru IsAbElLaSwEeT):

Cu placere fundita?

17 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Asta e viaţa! Pentru uni grea pentru alţi uşoară! Dacă eşti o prietenă adevărată fi alături de ele, să simtă ca au un sprijin cel puţin moral şi fizic dacă financiar nu se poate! Baftă multă!

| michelia a răspuns:

Probabil ca nimic nu e intimplator.
Sigur ca va leaga empatia, preocuparile comune, faptul ca va simtit bine impreuna.
Dar cred ca este ceva din firea ta, o toleranta deosebita, o intelegere si o compasiune care le-a atras pe toate dintre ele spre tine. Chiar faptul ca acum te preocupa situatia lor arata asta.
S-ar putea ca tu sa le oferi un suport moral pe care nu-l gasesc in alta parte. Si sigur ai si tu cistigul tau. Cum spunea Steinhard" daruind vei dobindi"...
Sustine-le in continuare si induce-le ideea ca viata lor va fi sigur mai buna in viitor, ca vor depasi greutatile de acum. Daca si ele vor fi convinse de asta si isi vor gasi teluri pentru care sa lupte, sint sigura ca viata li se va schimba in bine.
Fa-le cind poti cite o mica bucurie : o invitatie la tine acasa la o prajitura, ofera-le cite un mic fleac cind ai ocazia si cel mai mult, fii alaturi de ele.
Nu le poti schimba viata, dar le-o poti face ( ceva) mai frumoasa si tu.

| MeConstantine a răspuns:

Buna Isabella - poti face mai mult decat au scris ceilalti prin simplul fapt ca le esti prietena si poti sa gandesti lucrurile mai in ansamblu, sa stii ca daca rezolvi anumite probleme la persoane nu le iei neaparat si grijile.
1. Primul exemplu cu fata saraca - am oferit cadouri de craciun la oameni saraci si stiu cum este daca doresti sa oferi pe viitor te poti pregati din timp si sa obtii bani de la persoane care doresc sa ofere sau totodata descriind situatia. Totodata este revista formula As unde se pot scrie scrisori de ajutor, sau alte reviste si poti sa ii ajuti familia si indirect. Cauta sa fii puternica si totodata sa vezi in ansamblu.
2. Cu a doua prietena - la un moment dat cam orice fata se plange ca prietenul o inseala, exista cam mare probabilitatea asta si de obicei dupa asta relatia se rupe. Nu prea ai ce face dar ii poti oferi un umar pe care sa planga si un sprijin. Cauta sa nu-i spui ce ai face tu in situatia respectiva ci mai degraba sa o asculti si sa-i explici situatia ca o prietena care o poate intelege si ca nu doreste nimanui sa i se intample ce s-a intamplat.
3. Nu se stie niciodata si o dorinta puternica poate face si Miracole. Ziua mea este pem 18 Ianuarie si pot sa zic ca imi doresc pe toti alaturi si sa fie acolo. Ar trebui sa vb cu mama pentru ca ea este demoralizata si nu fata. Cauta sa vezi daca mama i-ar placea sa fie de ziua fetei ei, spune-i si fetei asta. Adica sa o implice pe mama, ce ai dori sa facem de ziua mea, ce sa pregatesc, etc. De ce zic asta pentru ca implicarea elimina din durere si din gandurile de sfarsit.
O zi placuta,

| SerafimHD a răspuns:

Inacearca sa le ajuti cu o vorba buna si cu sustinere morala pentru ca aceste probleme nu te privesc pe tine si nu le poti influenta

| MarYan00 a răspuns:

Si ce ai vrea sa faci u? ...fiecare e cum e. daca ai da-le bani, la cea cu iubitu fa-i rost de unu.wtf ..lasa oamenii in pace laughing

| IsAbElLaSwEeT explică (pentru MarYan00):

Stii ce? Te-am pus eu sa raspunzi cumva? Se vede ca tie nu iti pasa de oameni, dar intr-o zi o sa iti dea Dumnezeu si tie ceva,, bun,, si atunci sa vezi daca o sa mai razi! Daca ar fi toti oamenii ca tine lumea s-ar fi sfarsit de mult!

| MarYan00 a răspuns (pentru IsAbElLaSwEeT):

Aha..se vede ca n-ai mai mult de 11 ani..esti tu vreo asociatie pentru cazuri din astea? sau cum te poti baga tu in viata fetei si sa-i rezolvi cu iubitul. poti sa-i dai niste sfaturi. wtf.

| IsAbElLaSwEeT explică (pentru MarYan00):

Am mai mult de 11 ani draga wtf...

| MarYan00 a răspuns (pentru IsAbElLaSwEeT):

Bine dragawinking

| Against a răspuns:

Fii alaturi de ele, si incurajeaza-le

| ImHere a răspuns:

La prima fa-i un cadou care ii place
la a doua fa-o sal uite pe nemernic
si pe a 3-a fii alaturi de ea, sa-ti pierzi mama este cel mai dureros lucru

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

In primul rand ai putea sa canalizezi infrmatiile si sa iti dai seama care din ele sunt chair probleme de viata si anume a treia fata pe care ai enumerat-o petru ca este cel mai groaznic lucru sa iti pierzi un parinte si tu singurul lucru pe care il poti face este sa o susti moral sa incerci sa vb mult cu ea sa o asculti in principiu, restul sunt doar mai putin importante in primul rand a doua fata nu are o problema de viata ci doar de gandire sufera pentru ca ii place daca nu ii palce nu accepta sa fie inselata iar prima nu este un capat de lume ca este saraca este doar vina parintilor care in loc sa se gandesca sa faca rost de locuri de munca au fost preocupati sa faca copii, sa se bucure ca este sanatoasa si ca are ambi parinti, bani vin si pleaca dar daca avea bani si nu avea un parinte iti zic eu ca atunci era mult mai nefericita.Bine eu acum vorbec asa din exterior si din ceea ce mi-ai spus tu nu pot judeca pentru ca dedesupturile nimeni nu le poate sti dar in principiu tu ca prietena buna trebuie sa fi alaturi de toate indiferent de cat de mici sau banale ar fi problemele lor dar suport moral din partea ta va avea nevoie a treia fata.mult noroc.

| Railly a răspuns:

Pai primei prietene ii poti lua un mic cadou... poate o bratara sau o bluza. Dar ai grija sa nu se simta prost. Pe a doua o poti ajuta DISCRET sa se indragosteasca de alt baiat sau sa-l uite pe celelalt. Pe a treia din pacate doar o poti consola insa nu-i da prea multe sperante. Ceva de genul asta: "las'"ca o sa fie totul bine " ...etc.
Sper ca te-am ajutat!

| danutza91 a răspuns:

Cel mai bine cred eu sa le oferi umarul tau si sa le asculti, sa le intelegi si sa incerci sa ai de la ele un zambet care este cel mai de pret

| andreiflorineu1234576 a răspuns:

Sa incerci sa bai buna sa le ofri cadouri si si sa vorbesti frumos cu ele