| Savemeplease a întrebat:

Vreau sa va spun ce mi se intampla mie la scoala... In cls a 5-a m-am mutat la o alta scoala acum sunt a 6-a de cand am ajuns colegii au inceput sa se comporte urat cu mine. Colegii din clasa isi bateau joc de mine pana si cei din clasele celelalte care nu ma cunosteau, mi-am facut o prietena pe care o cheama Anca nu stiu daca o pot numi prietena, pentru ca mereu cand vorbeam nu gasea lat subiect de discutie decat acela cum ca copiii isi bateau joc de mine si tot imi scotea in fata cat de jalnica si penibila sunt doar ca persoanele acelea isi bat joc de mine. I-am spus sa nu mai aminteasca asta pentru ca si pe mine ma doare si mi-a spus adevarul doare nu? si a inceput sa rada si a adaugat lol ce penibila esti. Am fost batuta la sfarsitul clasei a 5-a de niste baieti, m-au doborat la pamant si au inceput sa dea cu picioarele in mine am incercat sa ma apar dar ei erau 4 si eu una, m-au batut ca Anca le-a spus ca cica am comentat la ei si asta a fost minciuna inventata de ea. De atunci a inceput sa imi fie frica de oameni, credeam ca toti o sa-mi faca numai rau, ma vor dezamagi. Vara am stat mai mult in casa imi era frica sa ies printre oameni, sa-mi fac prieteni noi... la un moment dat am primit o notificare pe facebook un copil din alta din clasa pe care nu-l cunosc mi-a postat un comentariu pe profilul si suna cam asa: "Cine-i de acord ca Laura sa se sinucida sa de-a like." La comentariul lui a avut 100 de like-uri si culmea ca unu era si de la Anca de atunci am simtiti ca nimeni nu ma iubeste si ma intrebam ce am facut ca sa merit asta? M-am inchis in mine acum stau in banca si ma uit in gol si astept sa se sune pentru ora, iar acasa la fel se intampla, ma trezesc ingrozita ca trebuie sa ma duc la scoala.
Ce parere aveti? Ce ar trevui sa fac? Scuze ca e mult de citit sau ca am facut greseli dar simt ca sunt in culmea disperarii nici de vara nu m-am putut bucura...

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ar trebui sa stai acasa pana cand parintii tai vor lua masuri eventual un schimb de scoala, incapataneazate sa le zici ca nu mai mergi pana nu te transfera de acolo

| Doub a răspuns:

Uau..cum poti accepta asa ceva? Nu te mai lasa calcata in picioare.Din pacate asta e una dintre marile probleme din scolile din Romania.Copiii se duc traumatizati la scoala si isi distrug toata viata din cauza unora needucati.Ce poti sa faci? Vorbeste cu parintii sa te mute sau chiar cu profesorii.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii tai. Stiu ca poate fi greu insa ei sunt singurii care au puterea sa schimbe ceva. De asemenea, poti vorbi cu o profersoara ori parintii tai pot vorbi cu un profesor/profesoara chiar directoarea. Din pacate noi nu avem nicio putere si nici tu in situatia asta. Este trist dar adevarat. Comportamentul colegilor tai nu este normal, la varsta asta copiii pot fi rai, insa ceea ce spui tu aici depaseste limitele normale.
Cat despre Anca, evit-o. Nu iti este prietena. Un prieten nu se comporta asta. Pana cand se rezolva situatia incearca sa ii ignori. Personal, nu stiu daca situatia se poate rezolva, insa, te-ai putea interesa sa vezi daca te poti transfera.
De asemenea, incearca sa vorbesti cu consilierul scolii. Te va ajuta, crede-ma. Si el/ea va vorbi cu directoarea ori cu profesorii, pentru ca nu este normal ceea ce se intampla in scoala ta.
Pana atunci sa stii ca nu este nimic in neregula cu tine. Nu ai facut nimic rau ci doar ai avut ghinionul sa nimeresti intr-o scoala cu descreierati, scuza-mi limbajul, de regula nu imi place sa fac astfel de acuzatii insa din ceea ce spui tu aici nu am alte cuvinte pentru colegii tai. Problema este la colegii tai. Vorbeste neaparat cu parintii, ei te iubesc si sunt sigura ca vor face ce le sta in putinta sa te ajute, pentru ca ei si cadrul profesoral sunt singurii care te pot ajuta in momentul de fata. Vei vedea si atunci nu te vei mai simti atat de nesigura.

| ywar a răspuns:

Din punctul meu de vedere cred ca ar trebui sa te prezinti imediat la directiunea scolii si sa povestesti cele intamplate. Voi nu aveti camere de filmat in scoala? Cand s-a intamplat asta cu bataia? Sa faci screenshoturi la paginile de facebook si sa le aduci ca probe la directiunea scolii. Nu e normal sa se intample asta, iar daca tu ii stii pe aceia care te-au batut spune-le parintilor sa vina sa vorbeasca cu directorul scolii despre acest fapt. Exmatriculare de urgenta pentru cei implicati si sanctiune drastica pentru diriginta. Tu de ce nu vorbesti?

| Savemeplease explică (pentru ywar):

Baietii aia sunt unii dintre cei mai populari din scoala si daca i-ar exmatricula din cauza mea o sa ma urasca si mai multi colegi... imi e frica de ceva urma...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Cred ca cel mai bun sfat l-ai primit deja: vorbeste cu parintii tai despre acest lucru. Vezi aici cateva idee care iti pot prinde bine: http://www.jw.org/......lyingului/

Cele bune si sper ca situatia sa se rezolve cat mai repede.

| Tania59 a răspuns:

As vrea facebook-ul tau pe chat ca sa putem vorbi mai pe larg acest subiect vast si delicat.Te rog.

| Savemeplease explică (pentru Tania59):

Vorbim in privat daca vrei, mi-am sters facebok-ul ca sa nu mai imi posteze pe profilul.

| xTania a răspuns:

Buna draga, incearca sa te calmezi si prietena ta Anca daca si ea iti vrea raul inseamna ca nu este o adevarata prietena incearca sa ii eviti sa nu iti pese de ce spun ei asa le arati ca nu iti pasa si nu o sa mai continue asa incearca sa discutii mai mult cu mama ta pe tema asta nu mi se pare normal sa vina niste baieti sa te bata si mama ta si tatal tau sa nu reactioneze cumva nu ai mama nu ai tata? Vorbeste cu ei spune-le ce se intampla la scoala cu tine, spune-i Profesoarei ce ti se intampla incearca sa iti gasesti altii prieteni, nu sunt singuri oameni de pe planeta si incearca sa gandesti pozitiv.Bafta ai grija :*

| Valentin_Alexandru_1993 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa fi tare, nu te mai lasa calcata in picioare, tu nu le mai da atentie (stiu ca este greu) si incearca sa iei masurii, spune-i profesoarei.