| xPervPufarina a întrebat:

Heyy TPU. Am si eu o bunica ABSOLUT INSUPORTABILA! Chiar nu inteleg ce are cu mine. Imi face intotdeauna program si nu intelege ca eu am crescut si fac parte din generatia noua! Ea crede ca totul i se cuvine si ca totul e ca pe vremea ei. Ma face de rusine mereu si imi vorbeste iar si iar de respect si celelalte. Comenteaza la orice care nu ii convine! Nu stiu ce sa ii mai fac ca sa ma lase in pace. Nu ma lasa nici afara singura cu prietenii sa merg! Nici prieteni si un anturaj, o gasca nu ma lasa sa am. Mereu comenteaza si se stramba ca vai nu stiu ce! Eu nu ii fac nimica. Nu o lovesc nu ii fac nimica iar uneori chiar o ignor! Dar ea gaseste mereu un motiv de harta ca o moara stricata.
Am vorbit si cu mama iar ea tot incearca sa ma faca sa inteleg ca oamenii in varsta gandesc urat si blah blah blah. Mama e intr.un fel de partea mea dar nu face nimic (,) ca bunica sa ma lase odata in pace si sa ma inteleaga pe mine! E SECOLUL 21
Nu stiu ce sa mai fac. Cred ca am parut penibila cu aceasta postare dar am si eu nevoie de ajutor!
Dau funda

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stai in casa pana faci 18 ani ca dupa aia ai timp de futai ăhăhăăă la greu

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Daca faci parte din generatia noua inseamna ca nu trebuie sa fii respectuoasa? Crede-ma ca omul daca insista cu ceva,nu insista degeaba. Daca ai sta putin si ai asculta ce iti zice femeia,si nu ai mai lua totul ca pe o discutie inutila, poate ai intelege ce spune. Oamenii in varsta au experienta, nu gandesc urat. Da, e secolul 21, e un secol in care valorile morale,educatia, respectul, simplitatea, gandirea nu mai exista. Asa ca ai grija, ca nu cumva sa cresti urat.

| Aasdfghj a răspuns:

E normal sa se poarte asa, face parte din alta generatie. Incearca sa vorbesti frumos cu ea si sa ii explici ce nu iti convine. Poate poti sa-ti aduci prietenii acasa sa-i cunoasca.
Te porti urat si o sa regreti asta cand nu o sa mai fie. Si eu ma purtam urat cu bunica mea si spuneam mereu sa ma lase in pace. Acum regret ca nu mai am cu cine sa vorbesc. happy

| T0T a răspuns:

Ia să vezi mai încolo cum îți vei aminti de ceea ce îți zicea bunica ta odată. Am văzut mulți adolescenți, majoritatea fără minte, care aveau cam aceleași cuvinte.

| W3R4 a răspuns:

In loc sa te plangi pe net, mai bine discuti cu ea. sunt sigura ca daca iai folosi un ton calm, va intelege.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu țin cu bunica. Pare o persoană minunată așa cum toate femeile de vârsta ei ar trebui să fie. Din numele și postarea ta se vede că tu ești problema.

| Sunshine23 a răspuns:

Hei, directionero! laughing
Sa fim seriosi, toata lumea are probleme de genul. Nu-ti mai bate capul cu astfel de lucruri. Bunica ta e bunica ta! Nu sefa ta!
Dar gandeste-te ca poate o deranjeaza ceva in comportamentul tau. Adica daca asculti rock sau manele si le dai la maxim si ea le aude o sa fie ceva gen "ce-i cu generatia asta?" laughing) si o sa te piseze la cap o gramada! Incerca sa fi un ingeras pe langa ea. Nu o lasa sa te enerveze, o sa renunte ea. Daca vrei imi dai fb tau si mai vorbim noi.

| xPervPufarina explică:

Dar eu o respect si nu am nimic cu ea. Dar uneori nu intelege ca vremurile s.au schimbat! De frumos am incercat sa vorbesc dar chiar nu ma asculta.

| dariypop a răspuns:

Eu zic să o respecți pentru cât mai e în viață și îți garantez că nu e bine să ieși cu prietenii și să ai un anturaj sau o gașcă pentru că curiozitatea asta duce la multe urmări neplăcute... dacă ești fată, știi ce au pățit alte fete, deci eu îți zic să încerci să te maturizezi și să faci mult sport pentru că îți trec dorințele și „clocotele hormonale" (gen curiozitatea asta). Bunica ta face bine că e protectoare. Sper că te-a ajutat, dar ai încredere în ce ți-am spus. Nu teoblig, încerc doar să te ajut. Poți discuta și cu psihologul școlii dacă dorești.

| Raz23van a răspuns:

Fa pe plac bunicii tale sau pur si simplu ignoro cand iti sune ceva...