| Miruna0909 a întrebat:

Deci nu mai suport.
Mama mea tot ma freaca la cap ca nu fac absolut nimic in vacanta asta, ca stau degeaba si ca nu-i convine. Pai eu nu mai inteleg pentru ce se dau vacantele astea, nu sa te odihnesti in numele lui Dumnezeu? Nu-i convine absolut nimic, cand am tras de mine la scoala pana am ramas cu cateva fire de par in cap de la atata stres, am avut media 9, 88 nici ca i-a pasat si acum imi tine mie predici si tampenii. Și alti adolescenti de varsta mea care se trezesc la 3 dupa amiaza, parintii lor nu comenteaza nimic si ii lasa sa faca ce vor ei.
Eu nu inteleg de ce trebuie sa existe astfel de parinti sâcâitori. Daca sunt cuminte si învat ar trebui sa ma lase in pace in timpul meu liber.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Serios? Acum maica-ta trebuie sa-ti fie sluga si sa curete, spele, calce, gateste si sa faca tot pentru tine, ca tu nu ai chef decat de trandavit?
Fetita, nu stiu cata educatie ti-au dat tie parintii tai, dar cred ca nu suficienta, atata vreme cat nu-ti pasa de cat munceste biata maica-ta, ca sa-ti ofere totul pe tava si tu nici din bun simt nu vrei sa faci ceva in casa, macar in vacanta, cand nu ai nimic de facut.
Eu te-as trimite la gradini sa castigi un ban in vacanta, ca oricum nu ai de invatat si de facut nimic, dar macar sa aduni ceva bani pentru hainele si mancarea ta, sa vezi cum este sa iti rupi spatele la munca si sa vezi acolo stres adevarat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai incercat sa ii explici asta mamei tale? Ca ai dreptul la o perioada in care sa nu ai program sau stresul de a face ceva, deoarece ai depus un efort considerabil tot restul anului? Cel mai probabil mamei tale ii este frica sa nu intri in acest ritm si sa te afecteze in noul an scolar, sa te lasi pe tanjala. Poate ar vrea sa te vada ca mai citesti zilnic cate ceva din materia studiata? Intreab-o despre ce e vorba si linisteste-o.Ea e mai stresata ca tine, sa stii.laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Vacantele,sunt facute pentru odihna corect!
dar mama ta cand e in concediu ce face? sta? Nu face mancare, cumparaturi, curatenie?
Tu trebuie sa intelegi ca mama ta nu le poate face singura pe toate.Iar daca iti reproseaza ca nu faci nimic, o face spre binele tau.
Nu poti sta toata ziua, fara sa faci nimic
Uite de exemplu cand gateste, o poti ajuta si totodata sa stai de vorba ca intre mama si fiica.Si poate descoperi ca iti place sa gatesti. Totodata ii poti spune ca ai nevoie si de timp liber.Dar trebuie sa faci ceva in casa.Sa stii ca treburile casnice iti dezvolta si unele abilitati, care iti va prinde bine pe viitor!

| Nirvanaaa a răspuns:

Felicitari pentru medie!
Da, trebuie sa te și relaxezi însă e bine sa faci și ceva productiv. Ca un hobby (pictura, limba straina, ce vrei tu). Poate așa mama ta nu îți va reproșa ca stai degeaba.
Eu lucram in vacanțe așa ca nu am trecut prin situația asta.
Dar dacă îți ocupi măcar o parte din timp cu ceva, atunci poate va fi mai bine.

| sammie a răspuns:

Bună! Nu înseamnă că dacă ai media 9, 88 trebuie să stai liniștit și să nu mai faci nimic. Măcar citește din când în când sau scrie exerciții la matematică câteodată ca să ți se antreneze mintea atunci când începe anul. Vei avea mult mai mult de învățat și de repetat.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Într-adevăr vacantele sunt date sa te odihnești, sa faci ce vrei tu cu timpul tău, însă nu uita ca este și ocazia bună sa recapitulezi noțiuni studiate, sa lucrezi suplimentar, etc.
Măcar arătai mamei tale ca faci ceva, nu trebuie să și faci la modul serios.
Acum cu dormitul, nu este normal nici sa te trezești la 3 dupa-amiaza, bănuiesc că se culca și pe la ore extrem de târzii și atunci este un dezechilibru total, o rutina nesănătoasă.
Personal ziua pentru mine începe la 12, ore de trezire : 8-9 sau poate chiar 10 maxim și o să vezi că ai un alt vibe,o stare de bine,ei ce stare de bine au știind ca trece ziua pe lângă ei?
Cat despre note,mama ta îți vrea binele, acum doar nu înveți pentru ea, într-adevăr nu este cea mai indulgenta mama cum au alții, dar este mama ta și trebuie sa o înțelegi.
"Eu nu inteleg de ce trebuie sa existe astfel de parinti sâcâitori. Daca sunt cuminte si învat ar trebui sa ma lase in pace in timp meu liber"
Sâcâitori?
Poate doar implicați, sa vezi cum este sa nu ii pese nimănui de educația ta, sa te trezești la 6 și să ai pe cap frați mai mici, oi, capre, vaci, parinti alcoolici, deci nu îmi poți spune că ei sunt cei mai nasoli oameni.
Dacă înveți 4 ore sau chiar 2 pe zi, deja scapi și de gura lor, după restul zilei îți aparține și poți face ce dorești.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Pai liniștete căci este bine că-ți dai Seama ce fel de părinte este și clar ca nu-i cei urma explul ei când va când vei avea și tu copii și vei fi părinte bravo ai loat o medie mare ești bun cât despre mama ta nu-i Ascultaq vorbele rele bine faci ca nu te apuci de prosti Până Dimineața bravo.

| Miruna0909 explică:

Ziceti si voi daca nu trebuie ca in vacanta sa te odihnesti

| Ree07189 a răspuns:

Vacanta e de relaxare