| elenyta a întrebat:

In cazul unui divort prin intelegere, fara partaj, cu un copil minor, trebuie si avocat? Cam cit e onorariul in acest caz? De comun acord, sotiei ii ramine casa, iar sotul vrea doar masina.Mai trebuiesc facute anumite hirtii?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este obligatoriu sa aveti avocat, indiferent daca sunteti ambii de acord asupra divortului. Daca ati cazut insa de acord asupra custodiei copilului si a pensiei alimentare chiar nu are sens sa mai angajati avocati.
Daca ati stabilit de comun acord toate detaliile nu mai este nevoie nici de procesul pentru partaj. Casa, daca este bun comun, se poate rezolva la notar, iar masina are in documente un singur proprietar (daca esti tu e gata rezolvata, daca e sotia, atunci trebuie transcrisa).

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Daca bunurile sunt comune, partajul este necesar.

| Paula a răspuns:

Poi daca aveti 10 ani de casatorie bunurile se vor imparti. iar minorul de obicei ramane la mama. depinde cati ani are. Daca tin bine minte la 10 ani( dar nu-s chiar asa de sigura) alegi intre mama si tata si ce alege copilu acolo va ramane. iar parintele la care nu ia ramas copilu va putea sa'l viziteze. chiar sa'l ia pentru cateva ore/.

| giovana a răspuns:

Nu cred ca trebuie. Faceti cererea de divort si specificati ca este de comun acord, depuneti-o si prima infatisare este si ultima. Recomand ca cererea sa fie facuta de catre un avocat care nu va uita sa treaca intelegerea cu averea, pensia alimentara, si numele sotiei dupa divort. (de preferat acelasi cu copilul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata nu poti sti ce-i trece omului prin cap, asa ca fa hartii.nu de alta, dar maine poimaine se insoara si te trezesti cu viitoarea nevasta ca vrea parte din partea sotului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un raspuns printr o intrebare retorica. de ce va ty casatorit daca acum divortati? nu crezi ca va ty grabit la casatorie daca acum va despartiti cine va suferi?/ nu trebuia sa faceti copil el sufera cel mai mult crezi ca pensia il multumeste? sau pe tine da...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e de comun acord nu este necesar un avocat. Eventual, mergeti impreuna si vorbiti cu un avocat.Va costa cu siguranta mai putin decat daca la-i angaja sa te reprezinte in proces.Banuiesc ca si in privinta copilului v-ati inteles amandoi.

| elenyta explică:

Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns...