| Zozole2021 a întrebat:

In cazul unui divort intre doua persoane, cu un copil minor, este neaparata nevoie de avocati, mai ales daca sotii nu sunt de acord in privinta custodiei copilului?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Nu e nevoie de un avocat, te poți (re)prezenta singur/ă in instanță. Doar dacă lucrurile te depășesc, apelează la unul. De regulă minorul rămâne cu mama...dar voi ce doriți?

| Zozole2021 explică (pentru sierra1):

Multumesc frumos pentru raspuns! Sotul meu este reprezentat de un avocat si sustine anumite neadevaruri cu privire la casa in care va locui cel mic dar si faptul ca nu lucrez.
A fost desfasurata o ancheta sociala care a stabilit faptul ca sunt conditii destul de bune pentru dezvoltarea minorului si faptul ca aduc in casa o anumita suma de bani, insa procesul a fost amanat. Credeti ca in viitor ma pot prezenta singura la proces/cu martori fara a angaja un avocat?

| sierra1 a răspuns (pentru Zozole2021):

Dacă martorii sunt credibili și probele sunt clare, evidente și indubitabile, nu ai nevoie de avocat

succes

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e neapărat nevoie, dar unul bun poate să facă diferența.
Cât despre custodia copilului, dacă acesta are peste 10 ani va fi audiat și se va ține seama de dorința lui.

| NunuNini a răspuns:

Mai ales cand exista un copil este nevoie. Crezi ca te poti descurca singur(a) in fata instantei cu sanse de castig?

| S8N a răspuns:

O sa presupun ca tu esti sotul in aceasta situatie.

Da, ai nevoie de un avocat. Si unul bun. Nu te uita la banii cheltuiti pe el. Vrei sa stii ce e si mai scump decat un avocat bun? Lipsa unuia.

Trebuie sa realizezi ca in majoritatea cazurilor, custodia se duce la femeie. Daca vrei custodia, trebuie sa te lupti greu si fara mila pentru ea. Nu lasa asta sa te demotiveze, totusi. Lupta pentru ce doresti sa pastrezi.
Iti doresc mult succes in lupta ta.