| anonim_4396 a întrebat:

Daca sotia face ordin de plata cu suma de bani din contul ei catre mama ei si in urmatoarea saptamana depune cerere de divort mai are drept sotul la partaj la acei bani? In cazul in care este regim matrimonoal comun.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal ar avea dreptul sa fie cuprinsa si acea suma in averea de partajat la divort.
Problema este ca va trebui sa dovedeasca reaua-credinta a sotiei, respectiv ca a facut transferul pentru a nu imparti si suma respectiva.
Trebuie tinut seama ca o suma de pana la 25.000 lei se considera dar manual, peste aceasta suma se considera donatie si trebuie facuta prin act autentic.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca actele de divort au fost inregistrate inainte de transfer, atunci se pot considera ca suma din partajul cuvenit sotiei (acelasi suma iti revine si tie).

| Lioana a răspuns:

Nu are drept.

| blackann a răspuns:

Pai daca a apucat sa-i transfere oricui altcuiva, nu. Logic.

| blackann a răspuns:

Deci divortati pana la urma? Tot ea a depus cerere? laughing)

| imihaistoian a răspuns (pentru blackann):

Nu, scenarii si scenarii.

| blackann a răspuns (pentru imihaistoian):

Depune tu actele fara sa stie si nu va avea timp sa faca niciun transfer.