| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cei care sunt intr-un cuplu si locuiesc impreuna sau au chiar o familie cu copii.
Cine se ocupa de cheltuielile casei sau ar trebui sa le suporte? Amandoi, el sau ea?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Amandoi daca se poate si au un loc de munca.
Daca trebuie cineva sa stea cu copii si sa faca treaba prin casa atuncia el merge la munca ea sta acasa. Orcum daca sunt o familie bani sunt la comun.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca este normal ca toti banii sa fie pusi la un loc si cheltuielile sa se faca de acolo. Fara sa existe vreo idee despre banii lui sau ai ei, banii sunt toti, in egala masura ai ambilor.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal ambii parteneri, indiferent ca sunt casatoriti sau nu, trebuie sa contribuie la cheltuielile comune. Contributia poate fi egala sau diferentiata, in functie si de venitul net al fiecaruia.

| mgtow a răspuns:

Totul impartit la jumate chestiile de casa zic. Cu masina sau capriciile e la alegerea fiecaruia in rest daca nu se poate valiza si valea.

| darrio2007 a răspuns:

In mod normal, amandoi. Isi impart cheltuielile. Depinde si de salarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic si de bun simt e sa le imparta

| sierra1 a răspuns:

Dacă cei doi sunt intr-un cuplu nu mai există EU sau TU, există doar NOI. Deci, cred că deduci răspunsul corect.

| anamariarot a răspuns:

Dacă aștepți să plătească doar partenerul sau partenera, poate ar trebui să-i spui „tată" sau „mamă", că te-a luat să te crească. Bineînțeles, dacă unul rămâne fără loc de muncă, dacă ea e casnică și are grijă de casă și copii, e de înțeles să plătească doar unul, dar altfel mi se pare firesc să se implice ambii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amandoi, de asta sunteti impreuna. Ti-ai facut o familie, nu ti-ai luat sclav

| Laura927 a răspuns:

In mod normal daca exista un copil sau mai multi unul trebuie sa stea acasa mai ales daca copilul este mic asa ca poate sta acasa sotul sau sotia pentru a avea grija de copil...prin urmare celalalt fie sotul sau sotia trebuie sa suporte cheltuielile casei!

In cazul in care nu au copii AMANDOI sunt responsabili cu intretinerea casei,cel mai bine este sa va deschideti un cont unde amandoi ingresati o suma de bani mensuala de unde se va plati apa, gaz, curent, intretinere, mancare.
Cand nu sunt copii in familie si amandoi au joburi nu este recomandat sa aduci toti banii care i-ai castigat sa ii pui pe masa ...DE CE? pai daca el iti i-a flori ce face?! se duce acolo unde strangeti voi banii si i-a bani de acolo ori din buzunarul lui ..la fel ca si tu vrei sa ii faci o surpriza dar nu poti pentru ca el stie toti banii tai...
Si plus ca in totdeauna in relatie unul cheltuie mai mult decat celalalt si dupa apar probleme cu banii gen "-DE CE AI CHELTUIT ATA PE CUTARE LUCRU? "
TI-o zic din experienta hahaha

| NightcoreMusic a răspuns:

Simplu, amandoi, in caz ca sotia este insarcinata sau chiar a nascut, sotul/iubitul

Dar se poate merge si pe un program, unul plateste 2 facturi unul 2 facturi, facturile se aleg dupa cine are salariul mai mare, bineinteles ca nu poti da toti banii(sa zicem) sotiei si tu (ca barbat) sa stai cu portofelul gol happy