| Aliiiiiina7890 a întrebat:

Ce părere aveti de modul in care ar trebui sa se imparta cheltuielile intr-un cuplu ce se gândește sa se mute împreună, în condițiile in care ea e studentă, deci fără prea multe venituri, iar el lucrează si are un salariu destul de bun? Mulțumesc!

23 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Jumătate la chirie, jumătate la întreținere, cel mai corect. IAr cumpărăturile de casă, odată el, odată tu și tot așa. Că de exemplu vii acasă și îți zice ia și tu o pâine carne și etc de la magazin, mi se pare absurd să te apuci să faci jumi juma la mâncare aia, că mâncați amândoi. Așa și el data viitoare când se duce și-i zici la fel, la fel tu nu plătești. mi se pare nașpa împărțirea pentru alimente dar trebuie să fie echilibru, să nu fie unu singur care cumpără. Dar nu-s de acord nici cu toți banii la comun pentru că nu văd de ce el sau eu să ne facem mofturi ce nu țin de celălalt (haine, țigări, machiaje etc) din banii pentru care am muncit amândoi?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Hehehe fata mosului eu sunt om batran si calit. pana nu ai un salariu nici nu te gandi sa te muti cu el. omul este cea mai perversa specie, mutandute impreuna cu el, tu neavand salariu vei fi la mana lui si te va considera datoare morala sa fii menajera casei ca deh tu nu lucrii si nu produci nimic. mare grija aici dragoste isi cam ia aripi si vine partea nasoala. esti prea tanara sa devii carpa de sters pe jos a cuiva, esti studenta dedicate studiului si distractie si lasa responsabilitatiile astea pentru dupa facultatate. anii studentiei sunt cei mai pretiosi ani, nu-ti bate joc de ei

| corbulalbrosu a răspuns:

Din momentul in care 2 persoane accepta sa traiasca impreuna in deplina armonie si intelegere, cei 2 trebuie sa inteleaga si sa accepte ca absolut tot ce detin in proprietate, reprezinta bunuri comune si indiferent cum sunt obtinute, dobandite sau care este provinienta lor, trebuie sa fie impartite in mod egal. Multa sanatate! si fericire in viitoarea relatie!

| Aliiiiiina7890 explică (pentru corbulalbrosu):

Așa consider și eu. Mulțumesc pentru raspuns!

| LoveSleep a răspuns:

"Mi s-ar parea oarecum egoist să își doreasca sa platim totul 50-50 din moment ce el are un venit, iar eu nu."

Lmao.
Și cam ce ai vrea tu? El sa plătească chirie, întreținere, mâncare și tot ce mai trebuie, iar tu sa contribui cu ăia 50 de lei pe care ți-i dă maică-ta pe luna?
Corect e să plătiți 50-50. Ai părinți, cere-le bani. Dacă nu au, muncește. Nu ai fi singura care muncește pe perioada facultății. Nu e treaba prietenului tău sa te țină în facultate.

În cel mai bun caz, el plătește facturile și tu faci curat și mâncare. Dar ceva îmi spune ca peste puțin timp o sa ne scrii ca iubitul tău nu face nimic după ce vine de la munca, iar tu muncești ca o sclava când vii de la facultate.

A, deja ai făcut-o.

Cineva: "E ok sa spuna ca nu crede ca e treaba lui sa dea cu aspiratorul fiindca el plateste chiria? Sau ca nu spala vasele ca el a dat banii pe mancare?"

Tu: "Nu".

Patetic.

| Aliiiiiina7890 explică (pentru LoveSleep):

Pana acum am lucrat in timpul facultății atat cat s-a putut. Nu castigam deloc bine, dar totuși am lucrat. Am specificat si intr-un raspuns mai sus ca nu m-am gandit un momemt sa stau pe banii lui ( cum am stat pana acum singura, pot s-o fac si de acum inainte ) si eu voi contribui și nu, nu doar "cu 50 de lei de la maică-mea". Aici nu a fost vorba de ideea ca el sa plateasca tot, dar chiar daca ar fi fost asa, la primul comentariu de genul spuse de tipa de mai sus imi era clar cu cine stau in casă. Pentru ca el ar plati chiria, nu inseamna ca trebui sa-mi scoată ochii, sa-mi amintească constant in situatiile banale, precum spalatul unor vase amărâte "eu platesc chiria, deci nu spăl eu vase". Asta ar fi patetic. Și comentariul tău.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu produci, nu te muți. Stai cu mama. M-aș simți ca ultimul gândac să stau pe banii cuiva, nu știu ce stimă de sine trebuie să ai ca să te mulțumești cu așa ceva. Dacă nu faci medicina sau dreptul, poți munci și în timpul facultății.

| Marius22222222222 a răspuns:

Pai va mutati Impreuna. Deci va stiti de inainte cum sunteti. Important e sa nu tineti contul la asta. Ca si cum ai o sora si parintii se uita care consuma mai mult. Traind in aceeasi casa consumati Impreuna ce este. Fara a scoate ochii ca vezi cat am pus eu si cat ai pus tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatul vine cu banii., Fata plateste cu prezenta.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar prezenta, ar scapa prea ieftin. ai uitat de gatit, spalat, curat in casa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Daca nu gasteste? Spalat sa apesi 2 butoane nu e greu., Curatat aici o matura mai poate lua din cand in cand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ar trebui sa te muți împreuna cu el in situația asta(in care tu nu muncești si n-ai niciun venit al tau).
Ori va mutati,nu contribui cu nimic si ești complet dependentă de banii lui, ceea ce automat îi da dreptul sa-ți zică ca n-are chef sa spele vasele(si tu n-ai dreptul sa-i comentezi), ori vei contribui cu banii dați de părinții tai, însemnând ca ești dependentă de ei(si e aiurea si pentru el sa știe ca socrii îi pun practic mancarea pe masa). Ambele situații sunt jalnice.Ori îți găsești un loc de munca, ori amâni mutatul împreuna.Eu as amana, in locul tau.

| Paul754880338 a răspuns:

De cand lumea (in spatele ipocriziei ), femeia cauta protectie pentru a putea oferi dragoste. Daca nu primesti protectie atunci cand esti sigura ca el este capabil sa ti-o ofere, mai mult ca sigur nu vei putea oferi dragoste chiar daca cu putin efort ai putea oferi cateva bancnote pentru plata cheltuielilor. Deci, depinde ce doresti? Adapost ( dragoste) sau parteneriat in a plati subzistenta ( matematica rece )

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Bună! La o asemenea decizie, Fiecare trebuie sa contribuie cât poate de mult. Chiar dacă ești studenta vei împarți casa, mâncarea, viața mai pe scurt cu cineva. Cat poți sa contribui o faci iar din partea lui trebuie sa primești înțelegere fiindcă momentan nu poți face mai mult de atât deoarece ești studenta. Pe de alta parte, ca femeie e bine sa contribui si sa nu fii la mana nimănui (părere mea). Asa nu ți se poate reproșa! Mult succes draga mea și sper sa fie totul bine pentru voi!?

| Aliiiiiina7890 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Mulțumesc pentru raspuns! Sunt de acord că si femeia trebuie sa contribuie ( nu m-am gandit niciun moment la ideea de a sta pe banii lui, bineînțeles ca voi contribui si eu ), însă mi se pare cumva nepotrivit ca el să-si dorească sa platim totul 50-50 in situatia descrisa de mine.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Aliiiiiina7890):

Nicidecum sa nu aibă pretenția sa fie 50-50 în situația actuala! Trebuie sa aprecieze faptul ca tu contribui cât poți tu! Altele așteaptă sa pice din cer! Trebuie sa te aprecieze! Și sa va luptați dacă va doriți sa stați împreună! Dacă nu ai parte de înțelegerea lui, la cine o vei cauta? Nu face greșeala dacă nu ajungeți la înțelegere pe tema aceasta sa va mutați împreună? din păcate o sa ai de suferit pe viitor dacă nu exista înțelegere? Ai grija de tine?

| Hannah06 a răspuns:

Cred ca trebuie sa fie constient de situatie si daca vrea sa faca pasul asta, eu zic ca trebuie sa inteleaga ca el va aduce un aport mai mare la cheltuieli. Consider ca daca o iubeste, nu o sa i se para un efort, mai ales ca are salariu bun. Apoi, cand se angajeaza si ea, in functie de principiile fiecarui cuplu, urmeaza sa se inteleaga cum va contribui fiecare.
Daca nu i se pare egal, atunci sa nu faca inca pasul si sa astepte sa se angajeze si ea, dar in situatia asta mi-ar pune un semn de intrebare cu privire la sentimentele lui.