| WithOutHeart a întrebat:

(Intrebare pentru fetele geloase și prea posesive, dacă nu te încadrezi in cele de mai sus poți da deja scroll mai departe)Salut TPU, sunt băiat și am 17 ani,puțin emo și ultima relatie s-a încheiat rău,pentru mine,deoarece orice făcea fosta mea mă făcea gelos si tot mai posesiv, pe scurt sunt un băiat posesiv, și după ce m-am despărțit de ea îmi lipsește ca să vorbesc cu o fată de care aș vrea să am o anumita relație,deoarece cât timp eram cu ea nu vorbeam și nu vorbesc cu alte fete,iar acum,după ce m-a lăsat din cauza geloziei mele,cred că doar o fată care e la fel de geloasă ca și mine ar fi in stare să îmi facă față,deoarece cred ca ambii parteneri dacă sunt la fel ar înțelege sentimentul si nu și-ar face rau unuia altuia,dar e o problema,nu am de unde ști dacă dintre toate fetele care le văd,pe contul de socializare facebook sau in realitate (mai rar,nu prea am prieteni pentru a ieși din casă,și cei care i-am avut s-au dat drept "prieteni") sunt la fel ca mine și m-ar înțelege și ne-am putea ameliora durerea de a fi posesiv cu partenerul. Nimeni nu și-ar arăta această latură rușinoasă, in caz de ar avea una, deoarece dacă s-ar ști că ești posesiv mai mult de 90% din oameni te-ar privi cu alți ochi,fiindcă persoanele posesive sunt privite ca pe niște persoane rele,obsedate de a-si tine partenerul sub control complet,dar nu e așa, nu suntem răi, vrem doar să fim siguri siguri siguri că nu ne pierdem partenerul, deoarece il iubim foarte mult și ne dorim să fie mereu cu noi, un fel de iubire in... "exces",ceea ce mie nu mi-ar displace dacă o parteneră ar fi așa cu mine, pentru mine e ceva normal și mi-am dat seama ca o relație dintre un partener gelos si unul mai puțin gelos nu va merge niciodată,fără suferințe. Oriunde ai caută pe google nu o să găsești "caut partener/ă gelos/asă", deoarece e rușinos să te știe lumea ca pe o "persoană rea". Îmi doresc ca dacă tu,cititoareo, simți că ești la fel ca mine, aș dori să ne cunoaștem,prima dată cu conturi alternative pe facebook,până când ai crede că vom avea destulă încredere unul în altul pentru a ne arăta adevărata față. Fac asta deoarece îmi place să mai socializez cu cineva,și in același timp să pot scăpa de singurătate... Nu doresc răspunsuri cu "încearcă să te controlezi", " ieși afară și fa-ti prieteni noi" etc,nu ajută, oricât am încercat, vreau doar un raspuns cu un simplu cu "Eu", 7 după care voi contacta in privat acea persoana ce se ofera pentru numele contului de socializare. Nu am preferințe la cum să fie cea care ar accepta acestw "challenge".

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Fiindcă persoanele posesive sunt privite ca pe niște persoane rele, obsedate de a-si tine partenerul sub control complet, dar nu e așa...nu, doar paranoici!

| raluk27 a răspuns:

Mai bine ti-ai trata tu problema. Gelozia, posesivitatea, paranoia si anchetele sunt elemente care nu fac decât sa distruga o relație. Daca tu nu realizezi ca nimanui nu ii place sa isi petreaca viața terorizat si dand explicatii si crezi ca o sa iti inteleaga cineva comportamentul aberant, înseamnă că ai o problema grava. Maine poimaine ii dai si o palma, ca ti s-a părut că s-a uitat nu știu cum la unu. Dar ea trebuie sa te inteleaga, ca asa esti tu. A gasi pe cineva la fel nu e o soluție. Decât dacă ești sado masochist. O sa traiti într-un continuu scandal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca mi-ai dat funda, scuze dar iti raspunsesem la misto...prin ceea ce faci tu ai sanse mai mari sa dai de psihopati / obsedati, nici vorba de o relatie, iti sugerez sa nu mai incerci asa ceva.

| NH4OH a răspuns:

Gelozia este o gravă problemă de cele mai multe ori. Fata cu care ești într-o relație nu este legată de tine cu cătușele și nici sclavă să facă tot ce îi zici tu, să nu mai vorbească cu prietenul x și y. Dacă o iubești, faci ce o face fericită, iar crizele tale și excesul de iubire dorit nu o vor ajuta.
Eu aș zice să îți faci o prietenă cât se poate de reală, în orașul tău.așa vei scăpa de singurătate cu siguranță și să te gândești mai mult la ea decât la prostia ta de gelozie. Relațiile la distanță nu sunt pentru geloși ca tine laughing Relațiile la distanță nu prea țin în general.
Oricum, din câte văd nici nu îți dorești vreo schimbare, nici n-ai adus vorba că gelozia asta excesivă ar fi vreo problemă.
Având un partener la fel de gelos ca tine nu faci decât să pui sare pe rană. Ea geloasă, tu gelos = amândoi niște crizați. Evident că o să vă certați constant, mereu există lucruri care nu îți convin, mereu te trezești și spui " poate tu mă înșeli ".
Când nu ai încredere într-opersoană, nu ai încredere nici în tine de fapt. Ca să poți iubi, ierta, să ai încredere trebuie să faci toate astea cu propria-ți persoanăwinking
Când nu ai încredere în persoana iubită și îi reproșezi lucruri, o jignești în ultimul hal.
Cu asta am încheiat!

| Romaniamafia a răspuns:

Iesi afara cu cineva...

| WithOutHeart explică:

#NuGasescNumeLiber Mă gândeam eu... oricum, spuneai că așa pot da de psihopați sau obsedați, dar psihopate sau obsedate nu spune nimeni nimic? laughing Nu prea ai cum să știi dacă nu ești ca mine, dar fete mai "ciudate" de astea îmi plac mie. Știu, sunt cam ciudat dar ăsta-s eu XP.

| WithOutHeart explică:

Mă gândeam eu... oricum, spuneai că așa pot da de psihopați sau obsedați, dar psihopate sau obsedate nu spune nimeni nimic? laughing Nu prea ai cum să știi dacă nu ești ca mine, dar fete mai "ciudate" de astea îmi plac mie. Știu, sunt cam ciudat dar ăsta-s eu XP.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WithOutHeart):

Nu prea ai inteles tu la ce ma refeream, dar ce ar fi sa vorbesti cateva luni cu cineva pe profiluri false cum ai zis tu, apoi sa afli ca e vreun pedofil de 40 de ani?laughing Esti baiat, daca erai fata era si mai periculos, eu zic sa nu mai incerci asa ceva.