| anonim_4396 a întrebat:

La nunta unui verisor am cunoscut un baiat, care dupa un an de zile mi-a fost iubit.Parintii mei il placeau mult. Dupa o luna jumate m-am despartit de el.Maicamea a facut o criza de nervi cand a auzit.Intre timp certurile intre mine si maica mea am continuat din cauza lui,ea tinand de fiecare data cu el(a starnit toata familia impotriva mea crezand ca asa ma poate face sa ma impac cu baiatul ala,dar nu i-a reusit)El nu este din oras cu mine, este din Italia, iar peste cateva zile urmeaza sa vina in tara, iar tot calvarul a reinceput.Mie nu imi mai place de el si nici nu mai vreau sa-l vad.Nu mai stiu ce sa fac sa o potolesc pe maicamea, sa isi dea si ea seama ca nu mai vreau sa mai am de face cu acel baiat.Sunt disperata. Dati-mi un sfat.

11 răspunsuri:
| 0nlyMe a răspuns:

Presupun ca este asa din cauza ca nici tu nu te lasi mai prejos si te certi ca mama ta. Daca e asa las-o in pace si fa-te ca nu iti pasa si incearca sa iti vezi de treaba ta(chiar daca ti-e greu) si ai sa observi ca dupa ceva timp vazand ca nu te mai agiti o sa te lase in pace. Sau pana la urma spune-i ca te impaci cu el si fa-l pe el sa nu te mai sufere.

| Crissstine a răspuns (pentru 0nlyMe):

Am incercat sa-l fac sa nu ma suporte, dar fara nici un rezultatsad.El sustine ca ma iubeste(am fost singura lui, cu toate ca e trecut peste 20 de ani)

| 0nlyMe a răspuns (pentru Crissstine):

Straduieste-te mai mult, daca el o sa vada ca tie chiar nu-ti pasa de el, o sa renunte. Probabil ca tu inca i-ai dat sperante, ca nu cred ca cineva poate sa iubeasca pentru mult timp fara vreun motiv, mai ales pe cineva caruia nu-i pasa de el.

| AWSOMENESS a răspuns:

Buna! Poate un nou iubit ar ajuta-o sa treaca mai departe, sa inteleaga ca nu mai esti aceeasi fata care erai cand ai fost impreuna cu respectivul. In plus, e fericirea ta la mijloc, nu cred ca mama ta nu ar intelege ca o relatie cu acel baiat nu te poate face fericita.

| Crissstine a răspuns (pentru AWSOMENESS):

Ea crede ca el este facut pentru mine, si ca e singurul care ma poate face fericita.nu vrea sa auda de nici un alt baiat in viata mea decat el

| AWSOMENESS a răspuns (pentru Crissstine):

Oare daca ii gaseste tipului pe altcineva, nu rezolvi ceva? cand va vedea ca e iubit mai mul de cineva, sigur va uita de tine.

| elefantica a răspuns:

Nu sunt in masura eu a dau sfaturi, dar cand am citit ce ai scris tu mi-am dat seama ca seamana nespus de mult cu povestea vietii mele.Am dat timpul in inapoi cu 4 ani am inchis ochii si am vazut aceiasi fata disperate aceiasi fata incapatinata, aceiasi mama scaitoare pentru. mine atunci, dar iti pot spune acum ca sunt si eu mama ca stie si simte tot ce e mai bine pentru. copilul ei. Tot ce vreau eu sa-ti spun ca acum el este fericit implinit din toate punctele de vedere de mana cu o sotie care il iubeste nespus, iar eu cu asa zisul barbat al viselor mele, de mana cu un copil iar in alta cu actele de divort.

| Crissstine a răspuns (pentru elefantica):

Imi pare rau pentru situatia ta, dar la mine e cu totul diferit.mama mea vrea sa fac tot ce vrea ea, e foarte posesiva, si daca nu faci tot ce vrea ea incepe sa tipe ca de ce nu fac cum vrea ea.ca asa e foarte bine.dar niciodata nu s-a uitat la mine, niciodata nu m-a intrebat daca eu simt ceva pentru acel baiat.am o varsta si vreau langa mine un barbat care sa ma iubeasca si sa-l iubesc, nu sa-mi fie sila de faptul ca o trebuiasca sa doarma langa mine si o sa traiasca langa mine.nu vreau asta.in joc e fericirea mea si nu imi permit sa ma joc

| elefantica a răspuns (pentru Crissstine):

Buna

| elefantica a răspuns (pentru elefantica):

Multunesc pentru compasiune.

| elefantica a răspuns (pentru Crissstine):

Datorita faptului ca mie nu a vut cine sa-mi spuma unele lucruri ca sa nu ajung aici tin sa-ti le spun eu. Nu le dau ca sfaruri nu sunt in masura. Dar ca o persoana care lea trait in mare parte. In primul rand se vede cat de mult tii sa te razbuni pe mama ta poate voit sau fara sa-ti dai seama si datorita faptului ca ea si familia la indragit tu l-ai asociat si pe el cu ei.Nu crezi ca ar trebui sa lasi un pic familia deoparte si sa te uiti in sufletul tau si sa-ti mai acorzi o sansa atat tie cat si lui.nu cred ca nu mai tii sau nu iti mai place acel baiat odata ce ai acceptat sa fie iubitul tau.Nu cred ca nu ai fost fericita dar cum am spus datorita faptului ca el a fost indragit de familie e un senm de razbunar si pe el.Nu ar fi pacat sa renunti la fericire datorita unei razbunari? Nu cred ca mama ta iti vrea raul dar felul ei de ati spune tu il ca un ordin lucru ce nu-ti place. Dupa cum spuneai si tu acel baiat inca te iubeste si fie vorba intre noi greu mai gasesti un om cu asemenea suflet. Sper ca macar pertru o clpa o sa stai si o sa analizezi situatia eu as da orce sa mai pot intoarce timpul cu mana pe inima iti pot spune ca las accepta din nou. Dar la mine a triunfat incapatanarea si razbunarea.