| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Lipsa unei relatii poate in timp afecta psihic sau fizic o persoana?

21 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gîndeste te la ăia care nu au avut niciodata o relatie, despre ei ce poti spune?

| Drimmero a răspuns:

Nu, adica depinde de persoana aia, daca e una mai slaba de inger...cam da

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde de fiecare persosna in parte. Din cate vezi si in alte intrebari pe TPU...se poate.
Fizic nu prea cred.

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cica ai putea avea probleme sexuale ca si fata... ce spui?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

Hmm, da da.

| Celcestietot a răspuns:

Gandeste-te ca daca tu iti doresti si dintr-un oarecare motiv nu poti, o sa te afecteze psihic, probabil ca si fizic daca te consumi mult, este dovedit stiintific. O forma fizica mai usoara de durere ar fi cea de cap. Dar, daca nu ti-ai dorit o relatie si esti fericit asa, cel mai probabil o sa fi bine merci, fara probleme happy.

| Frank51 a răspuns:

Și un câine este afectat dacă este izolat, sau atunci când ii moare un frate sau ceva apropiat se simte foarte rău. Deci evident că afectează, pe unii mai mult pe alții mai puțin, în funcție de fiecare persoană.

| mi25 a răspuns:

Da, omul este o fiinta sociabila. Psihicul unei persoane este afectat de lipsa de relatii interumane.

| Iote a răspuns:

Lipsa unei relatii, in ce sens? Sa nu vorbesti cu nimeni nici acasa, nici pe strada? Sau e vorba de sex?
Fara sex poti trai mult si bine fara sa te afecteze psihic. Gandeste-te numai la vaduvele de razboi (prea multe) care si-au crescut copiii normal. Fara probleme.
Insa daca esti izolat de lume, nu comunici de nici un fel cu nimeni, nici macar cu vanzatoarea de la magazin, da sunt mari sanse sa bolânzești. Fara gluma, chiar daca exprimarea mea este ardelenism.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Daca te referi la relatie amoroasa, atunci nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relații sociale intermune? Da!
Relație privind găsirea unei partenere? Da!
Ambele variante duc la depresie, unele cazuri,, paranoia, psihoza, sau poți deveni din cauzei unei n probleme antisocial (nu ascocial =ești tăcut, nu discuți cu nimebi), ambele variante pot duce la nebunie dacă persoana în cauza este predispusa afecțiunilor psihice.suntem ființe sociale, și dacă nu socializam ne îmbolnăvim, suntem dependenți de oameni!

Răspuns utilizator avertizat
| liliana77any a răspuns:

Fiecare om are jumatatea lui.

Răspuns utilizator avertizat
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Da, mai mult sau mai puțin happy Psihologic, depinde de cât de mult contează sau nu pentru aceea persoană.winking Sunt persoane fericite fără cuplu și sunt persoane nefericite în cuplu și invers. Întrebarea esențială nu este : Într-o relație? sau singur? happy ci :Ești fericit? Asta e ceea ce contează. Sănătate multă!winking Funda? big grin

Răspuns utilizator avertizat
| pixelbundle a răspuns:

Depinde de cat timp vorbim.

Pe timp lung (ani), orice persoana va fi fi afectata de lipsa unei relatii.

Gandeste-te ca simplul fapt de a nu interactiona afectiv suprima o latura a constiintei (cea afectiva). Iti ramane partea cognitiva si cea volitiva pentru a interactiona insa acele interactiuni nu sunt atat de profunde ( nu poti fi "intim" la nivel cognitiv sau volitiv ).

Relativ la partea fizica, in biologie se spune ca "functia creeaza si intretine organul" deci niste ani de inactivitate (sau auto-satisfacere) vor lasa urme in modul cum simti si cum poti reactiona la intimitatea fizica.

Ca si extrema relativ la legatura intre fizic si psihic, exista oameni care ajung sa aiba stari de "somatizare" : creierul nu mai poate suporta trauma si o directioneaza la nivel fizic spre inima, ficat sau splina si este resimtita ca durere fizica.

Nu vreau sa fac presupuneri despre motivatia intrebarii tale insa incerca sa nu interupi interactiunea cu oamenii, chiar daca nu esti intr-o relatie.
Chiar daca interactiunile tale nu se materializeaza intr-o relatie, conteaza sa te simti om, poti comunica si te poti face inteles, ii poti intelege pe altii iar asta e foarte important (este opusul cultivarii unei tragedii in psihicul tau ).