| ionici a întrebat:

Ma cert cu parintii in fiecare zi.Chiar nu stiu cu ce ii supar avand in vedere ca nota mai mica de 8 nu iau(sunt clasa a 9-a) si ma port ok.Ce i-ar putea deranja la comportamentul meu?straight face

22 răspunsuri:
| MeMeMe97 a răspuns:

Pai care este motivul? Incearca sa discuti cu ei si sa le spui ca tu nu vezi nici un motiv de cearta!

| ionici explică (pentru MeMeMe97):

Pai degeaba...tot pe a lor o tin.straight face Dintr-o chestie simpla gen.sta paharul asa.ei trebuie sa zica ca sta invers.straight face SI dintr.o prostie de genul acesta incepe cearta.straight face

| MeMeMe97 a răspuns (pentru ionici):

straight face
eu cred ca trebuie sa discuti cu ei serios!

| ionici explică (pentru MeMeMe97):

Pai, acum cateva zile le.am zis ca vreau sa ma transfer la un liceu din Buzau(eu fiind dintr.un oras de langa Buzau) pentru ca acolo se invata mult mai bine decat la mine in liceu.Si ei au sarit repede ca de unde ideea asta pe mine dintr.o data.De atunci, cearta s.a agravat.si nu e zi in care sa ne certam.straight face Sincer, chiar vreau sa ma transfer acolo.Nu stiu ce sa le mai spun.straight face

| คlєxヅ a răspuns (pentru MeMeMe97):

Stiu dar sa nu le sune rau ca pe urma devine si mai tare...

| MeMeMe97 a răspuns (pentru คlєxヅ):

Exact!

| ionici explică (pentru MeMeMe97):

Deci, ce pot sa le spun ca sa ma lase sa ma transfer in liceul respectiv?:-s

| MrKid a răspuns (pentru ionici):

Frate parintilor nu ai ce le face dar totusi nu sunt din totdeauna asa nu? S-ar putea sa fie si faptul ca tu cresti si un parinte chiar poate fi afectat serios psihic ca copilul lor le creste si cand esti mare sti bine ca nu ai aceleasi relatii cu parinti...incearca sa te dai bine pe langa ei eu cand mama ma cearta si e suparata fac toata ziua ce zice ea si nu prea ma plang sau ceva de genu, un parinte este foarte multumit de copilul sau care stie ca il respecta.big grinParerea mea.
P.Stonguerostiilor copilul are probleme cu parinti si voi cereti funda ma?(divya98vidya)Tine de bun-simt.

| ionici explică (pentru MrKid):

Pai, cu mama nu ma cert asa mult.Mai are si ea momente in care ma sustine.Dar tata( stiu ca este vorba de,, fetita lu' tata"). cand ma cert cu el nu vorbim zile intregi.straight face As vrea sa inteleaga si ei ca e mai bine pentru mine sa merg acolo.pentru ca vreau sa devin cineva...nu sa lucrez la Rosallaughing

| MrKid a răspuns (pentru ionici):

Nu uita ca un parinte nu mai detine controlul tau in momentul in care implinesti 18 ani.Si daca spui ca cu mama te mai intelegi roag-o sa discute cu tatal tau ca daca nici pe tine nu te asculta macar pe ea...

| ionici explică (pentru MrKid):

Mda...am 15 nu 18. Si nici nu ma gandesc sa plec d acasa sau cv de genu.laughingDoar ca. vreau si eu sa fim o familie normalastraight face.Nu sa ne certam ca nebunii toata ziua...si din motivul ca vreau sa invatlaughing [ cam ciudat.]

| MrKid a răspuns (pentru ionici):

Te-ai gandit ca daca tu esti fata el are anumite temeri fata de tine ca de asta el are ceva cu tine si mama ta nu prea. Tatilor de obicei le este frica la femei...sti tu de ce le este frica mai ales acum ca ai 15 ani.Nu crezi?

| ionici explică (pentru MrKid):

Mda.am luat in considerare si asta.Dar i.am zis ca stie cum m.a educat si nu ar trebui sa se gandeasca la asta. Inteleg ca e greu sa fi parinte si sa.ti lasi copilul sa plece la 30 d km...dar nu tot spun ei ca vor ce e mai bun pentru mine? Si tot ei ma priveaza-intr-un fel- de sansa de a invata mai mult si mai bine?straight face

| MrKid a răspuns (pentru ionici):

Ideea nu ca iti faci problema ca vei face sex si se vor supara ca pana la urma e normal ca sa faci sex pe la 15-16 ani dar un parinte mereu va vera mai mult de la copilul sau, de asta il cearta la orice greseala oricat de mica ar fi de exemplu eu cand fac o greseala cat de mica mama imi spune:"Si ce-ai vrea sa gresesti si sa nu te cert?"si pana la urma au dreptate si cam asa este si cu partea cealalta ei vor tot mai mult de la copilul sau, tu nu ai vrea ca copilul tau in loc sa ia 10 ia 9?

| ionici explică (pentru MrKid):

Ba da.Pai asta si ziceam.Ca i-as vrea binele.Si in primul rand m-as gandi la el, nu la mine. Ca lor le este greu sa ma lase.pentru ca daca m-as transfera acolo ar trebui sa iau cu chirie, nu sa fac naveta.SI, nu stiu ce argumente pro sa le aduc... Poate asa si-ar schimba parerea.

| MrKid a răspuns (pentru ionici):

Eu nu ma refeream sa pleci de acasa.Ideea era ca nu te vor mai putea certa la fel peste 3 ani...Dar totusi incearca sa o rogi pe mama ta sa vorbeasca cu el sau sa vorbiti amandoua cu el.

| ionici explică (pentru MrKid):

Problema e ca nici mama nu e prea convinsa...:-s

| MrKid a răspuns (pentru ionici):

Ai zis ca cu mama ta te mai intelegi si ca nu cu ea e problema de asta ma gandeam...nu stiu eu am incercat sa te ajut.Eu iti propun sa le arati ca ii respecti si iti zic ca daca nu le spui nimic cand tipa la tine si spui ceva gen "scuze"o sa o ia mai moala ca doar au inima nu poti sa spui ca nu au suflet...

| ionici explică (pentru MrKid):

Am sa incerc.mersi mult pentru sfaturi>big grin

| MrKid a răspuns (pentru ionici):

winkingoricandwinking

| MrKid a răspuns:

Acuma nu sunt ei nebuni sa te certe fara motiv.

| divya98vidya a răspuns:

Ionici cand se mai ia de tine cerele un motiv incearca sa discuti frumos cu ei si cerele socoteala pentru ce te cearta intreabai cu ce ii deranjezi ce sa faci sa ii poti multumii kiss sper ca te-am ajutat. funda?