| CerAjutorDeLaVoi a întrebat:

Sal TPU, am 13 ani si parintii mei cer prea mult de la mine cand vine vorba de scoala, iar din acest motiv ne certam tot timpul, am note bune iar 90%din ele sunt peste 7, dar pur si simplu nu sunt multumiti si ma solicita mai mult de cat pot eu, spre exemplu am dat test la mate si am invatat cat am putut insa nu m-am prea descurcat si inca nu am aflat nota, dar m-au amenintat ca daca iau o nota mica gen 5-6 imi iau calculatorul si chestii din astea, dar cand eu iau o nota mica ei spun ca de ce o luat Y mai mult ca mine ca de ce o luat Z mai mult, dar cand eu iau un 5-6 ca restul clasei si le dau acelasi exemplu care lau dat ei ca Y a luat de data asat nota egala cu mine spun ca nu i intereseaza de alti ci doar de mine, pur si simplu dau cu teroare fiecare test si pana primesc nota ma agit si ma panichez si plang singur cu gandul ca iarasi or sa imi tina morala daca iau o nota mica. Tata abia ca a facut 8 clase si alea doar cu faptul ca a fost prezent la ore insa chiar el ma tachineaza mai mult. Nu stiu ce sa mai fac, sunt niste parinti buni dar imi cer prea mult pentru mine, plus ca acei copii cu care ma compara iau si meditatii, dar nu pot sa inteleg de ce nu ma accepta asa cat ma duce pe mine capul, avand in vedere ca nu sunt un depravat si ca am in clasa mai bine de jumatate romi care ma terorizeaza in pauze si in ore. Va rog sa imi spuneti cum sa procedez.

Răspuns Câştigător
| Forev3rAlone a răspuns:

Toti parintii sunt asa.
Tocmai pentru ca el nu a facut decat atat, vrea ca tu sa faci mai mult si sa ai un viitor mare in fata.
Poate ei nu-si da seama ca exagereaza, sau poate exagerezi tu.
SI mie imi fac asa.
Stiu ca uneori nu procedeaza bine, sau noua ni se pare asta, dar ei fac tot ce pot si stiu mai bine pentru noi.
Si lor nu le pasa de altii, pentru ca tu esti copilul lor, nu ei, asa ca de ce le-ar pasa.
Situ si ai mei sunt la fel.Am luat 5-6-7, pedeapsa si cearta tataie.Am luat 10,, bravostraight face" si un bravo din ala de parca ia-r fii durut gura sa-l spuna.
Dar asta e.
Sunt sigura ca, cu 8 clase nu a ajuns prea bine.Asa ca daca el a gresit, vrea ca tu sa faci bine.
Iar in legatura cu acceptatul capacitatii tale, toti sunt asa.Toti parintii vor ca, copii lor sa dea mai mutl chiar decat pot.
Asta este tot ce-ti pot spune...
Trebuie sa-i intelegi si tu pe ei, chiar dcaa ti se pare ca-ti cer mult.O fac pentru tine, nu pentru ei.
Oricum, succes in continuare si sper ca ti-am fost de folos. happy

| CerAjutorDeLaVoi explică (pentru Forev3rAlone):

Mersi mada f mult :*

| Forev3rAlone a răspuns (pentru CerAjutorDeLaVoi):

Cu placere :*

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BiiBiia a răspuns:

Pai eu tias propune sa vorbesti cu parintii tai despre tine. Si sa le spui ca romii te terorizeaza si din cauza aceasta nu poti invata. Ma rog...Si le zici sa te mute din clasa si ca o sa pui"burta pe carte". Asa sunt sigura ca o sa te lese. Sper ca te-am ajutat. big grin

| CerAjutorDeLaVoi explică (pentru BiiBiia):

Am folosit asta anul trecut dar au gasit raspuns si la asta, au spus ca aia e la scoala si ca daca e sa fiu atent pot fii ca doar ceilalti copii cum pot fii crying e naspa rau chestia