| RaulMA a întrebat:

Ma tot contrazic cu un prieten, el zice ca daca se merge la nunta cu prietena (iubita) si ea pune bani pentru cinste, eu ii zic ca doar baiatul pune bani pentru cinste. Cine are dreptate?

8 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Cred ca am depasit de mult 1900 toamna, in care strabunicii, bunici si parintii nostri ne invatau cum baiatul trebuie sa plateasca si asa mai departe.
Eu sunt mai moderna, imi place reciprocitatea, egalitate ( si etc ) intr-o relatie, nu e normal sa puna doar unul singur doar pentru ca e de sex masculin si asa ne-a invatat mamaie pe timpuri. So 50-50.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Ririru):

Dar nuntile in ziua de azi sunt mai mult o obligatie. Sa zicem ca tu esti impreuna cu iubitul tau de 1 luna, el primeste invitatie la nunta unui var la care se duce mai mult din obligatie sau prineste invitatie la mai multe nunti pentru ca are multi prieteni si cunostinte... te roaga sa il insotesti, atunci tie iti convine sa dai o gramada de bani pentru niste persoane pe care nu le cunosti si cu care nu ai mai avea absolut niciun contact daca voi doi va despartiti?

| OldSoul a răspuns:

Pai daca tipul a primit invitatia, tipul e normal sa plateasca darul, asta inseamnand sa plateasca si partea ei din dar.

| Bondarel99 a răspuns:

Pai normal e sa pună cine a fost invitat la nunta. Ma refer la faptul ca, sa zicem ca de ex băiatul e invitat de către o Mătușa sau un fost coleg de școala la nunta sa, atunci băiatul pune banii integral (mai ales dacă nu au o relație de mult timp), iubita doar îl însoțeste, ea nu e obligată sa dea bani pentru ca nici nu cunoaște acele persoane.
Iar dacă invitația vine din partea iubitei, la fel, ea ar trebui sa pună bani. Dacă cel care se căsătorește e prieten bun cu acel cuplu atunci pot împarți banii.
Dar acum fiecare cum vrea, eu am spus doar ce ar fi corect.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru Bondarel99):

E un răspuns folositor.

| Caro34 a răspuns:

Va pune bani cel ce este: cinstit, sufletist, respectuos! Nu te mai contrazice cu nimeni; adevarul e relativ! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandoi pun bani

| missfatadelatara a răspuns:

Nimeni.

50b-50f