| Ajjutor a întrebat:

Mama mea e nebuna, ma acuza mereu de lucruri, se razbuna pe mine pentru ORICE, ma bate mereu. Am fost la protectia copilului luna trecuta iar acestia au crezut-o pe ea deoarece e o disimultanta si face mereu pe victima si imi spune ca daca se va sinucide va fi numai vina mea si ca o voi avea pe constintaa NU ARE DECAT SA SE SINUCIDA CA NU VOI AVEA NIMIC PE CONSTIINTA. Ma uraste si mi-a spus de multe ori ca vrea sa ma omoare si ca sa ma duc sa ma sinucid ca va fi cea mai fericita. M-a strans de gat, mi-a pus cutitul la gat, mi-a pus perna pe fata in timp ce dormeam. Nu stiu ce sa mai fac jur. Cand am fugit la iubitul meu a facut iar pe victima si a sunat la politie (nu au putut face nimic) si cand am decis sa ma intorc acasa m-a batut si m-a strans de gat. Jur am de gand sa ma sinucid ca alta solutie nu vad, abia pe 3 dec anul viitor voi face 18 ani. Va rog am nevoie de ajutor, ce sa mai fac? SUNT FOARTE DISPERATA

8 răspunsuri:
| Vickyy a răspuns:

În primul rând, cred că ar trebui ca amândouă să căutați ajutorul la un psiholog. Este foarte posibil să aibă și o problemă de care nici una dintre voi două să nu știe, pentru asta recomand și vizita la un doctor psihiatru.
Varianta cu sinuciderea nu este soluție. Observ că ai menționat doar mama, tată nu ai? Dacă poți lua legătura cu tatăl tău, ar fi ideal, să îi expui situația și dacă se poate să te ia în custodie până la vârsta de 18 ani. Până atunci, altă soluție nu îți pot da, în afara faptului să fii precaută și să ai grijă.

| Ajjutor explică (pentru Vickyy):

Relatia mea cu tata e inexistenta pe el nu il intereseaza nimic legat de mine

| Ajjutor explică (pentru Vickyy):

Am fost si inca mergem, dar se preface meereu si minte mereu si a spus ca daca spun ceva la psiholoaga o sa zica ca nu e adevarat si acasa o sa ma bata

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce te bate fugi la politie si depune plangere, cerand si un examen medical unde sa se constate vanataile si ranile produse de bataie, in felul asta ai dovada ca esti batuta. pana atunci, nimeni nu te va crede, mai ales ca ai un iuti la care tot fugi si toti vor crede ca vrei sa scapi de mama ta ca sa fii cu iubitul.

| Divy a răspuns:

Încearcă să aduni probe înregistreaz-o vocal sau video, cu aceste probe ar trebui să mergi la poliție, ține totul ascuns astfel ca ea să nu știe, protecția copilului trebuia să o verifice psihologic exact cum se face în cazul adopției, ciudat nu par să ofere asta.
Cât despre mutarea din apartament să fi conștientă că vei avea nevoie de un job bun, iar după 18 ani nu mai ești obligată să stai în custodia părinților.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Valentina_Clara_1998 a răspuns:

Du-te la un psihiatru cu ea

| Ssimonne a răspuns:

Cred că e nebuna ar trebui internată la psihiatrie fă o plângere la poliție du-te la rudeni bunici mătuși e periculos pentru tine să stai cu ea eu cred că e bolnavă psihic ai grija ferestre dacă a vrut să te omoare e foarte grav