| Sfinnx a întrebat:

Mama mea spune ca : Orice fata vorbeste cu mama ei si ii zice hai tu mami sa vezi ce mi-a zis baiatu asta? Ce trebuie sa ii spun? etc..._. wtf deci..eu nu sunt destul de capabila sa deduc singura ce as putea sa ii spun?!-.-
Ma enerveaza ..stiu ca vrea doar sa fie sigura ca vorbesc cu cineva care merita, dar e exagerat.Totusi..fiecare copil are dreptul la intimitate uneori.Azi dimineata am salutat-o si am interbat-o cum a dormit la care ea mi-a raspuns ca nu a dormit bine ca e tot stresata din cauza mea si am intrebat-o de ce.Si cica din cauza ta, ca te culci tot tarziu si ma ingrijorezi si pe mine si nu pot sa dorm.Da cine o tine sa doarma la ce ora dorm eu?
Intrebarea e : fetelor,[sau poate si in cazul baietilor] voi asa faceti? O intrebati pe mamica ce sa ii raspundeti sau o chemati sa asculta convorbirea cu prietenul vostru?
[Mie mi se pare stupid sincer] ~ si nu vreau sa aud comentarii de genu ca : ar trebui sa asculti de mama ta..etcc ca ea zice bine si prosti si ca e ingrijoarata si ca iti vrea binele.Normal ca imi vrea binele -.- sunt si eu constienta de asta]

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu ce vârstă ai?
Crezi că le știi pe toate?
Te rog frumos. Mama ta încearcă să te protejeze de decepție, dacă știi ce este!
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Sa stii ca poti sa fii si prietena cu mama ta. Ea se intereseaza de cunostintele tale, nu pentru faptul ca este curioasa ci, pentru ca vrea sa nu poti fi tu ranita ulterior, daca te intalnesti cu oameni care nu-ti merita increderea.
In unul din raspunsuri ti s-a spus ca, mama ta a fost ca tine, adica adolescenta, dar tu inca n-ai fost ca ea, adica adult.
Stiu ca, sunt multe fete care au incredere in mamele lor, sunt prietene cu acestea, se respecta reciproc si acest lucru este benefic pentru amandoua.
Ai grija, nu o indeparta de tine pe mama ta, printr-un comportament inadecvat, pentru ca, mama este singura din lume, care are pentru tine o dragoste sincera si care iti va fi alaturi, chiar si atunci cand vei gresi.
Daca tu vei fi deschisa in comunicare cu mama ta, daca iti vei respecta cuvantul dat, atunci nu o sa te mai supravegheze asa de mult si amandoua veti fi mai linistite.
Un gand bun si multa sanatate.

Apache
| Apache a răspuns:

Asa sunt parintii....stresanti.
Ideea este ca nu e bine sa ii dai deoparte ci ar trebui sa ii intelegi si sa vezi si lucrurile din punctul lor de vedere.
De multe ori te pun in situatii penibile dar pana la urma vorbesc prin experienta si iti vor doar binele...
Nu te enerva aiurea, pana la urma toti trecem prin asta.
Si cand o sa ai 30 de ani si o sa ai probabil copii tai o sa fie la fel de pisaloaga...
Dar sa stii ca uneori are si motive.

| mona a răspuns:

Mama ta incearca sa fie prietena cu tine, nu iti fie jena si incearca sa vorbesti cu ea despre orice, alte fete incearca sa faca asta si nu sunt ascultate de catre mame pentru ca nu sunt interesate de fiicele lor

| Roxana121 a răspuns:

Cum cea mai buna prietena trebuie sa fie mama, totusi nu spui chiar tot cele mai bune prietene tongue vei fi si tu mama la rindu tau si la fei vei dori sa afli tot despre fiica sau fecioru tau tongue tREABA este ca intr-o anumita limita.In primul rind nu poti sa vb la teelfon cind ea asculta logic nu tongue cA so mai linistesti si sa doarma bine tongue spune-i si tu cite ceva da nu chiar tot tongue vezi cu ce te sfatuieste poate chiar veti area o relatie buna.Si nu va mai fi atit de stresata mama ta.Iar tie iti doresc rabDARE happy PIP

| anonimg a răspuns:

Intimitatea si demnitatea omului trebuie respectata. Dupa cum nici Dumnezeu nu obliga pe cineva sa asculte de El, tot asa si parintii trebuie sa pastreze intimitatea copilului, si sa nu ii calce in picioare demnitatea; acesta este dreptul oricarui om. Ce trece peste aceasta este de la cel rau si se numeste viol.

E-adevarat ca parintii vor binele copiilor lor, dar sunt multi care habar n-au sa-si educe copii. Nu tot ce da nastere la copii se numeste si mama. Ci doar acele femei care stiu sa-si educe copilul frumos, in asa fel incat acesta de pe urma sa asculte de placere de parintii lui.
Un parinte -daca vrea sa fie parinte cu adevarat- trebuie ca mai intai sa castige inima copilului sau.
Sunt constient ca sunt multi oameni care m-ar critica aspru la cele de mai sus. Acestia n-au fost iubiti de parintii lor; ei n-au crescut in dragoste. Dar nu aceasta este partea ce-a mai rea. Ci este aceea ca ei insisi au ramas tot la stadiul acesta si niciunul dintre ei nu a intrat in el insus si sa-si spuna -eu nu vreau sa-mi cresc copilul fara dragoste. Unii ca acestia nu vor intra in cer -pentru ca tot cerul va fi plin de dragoste; vor suporta ei aceasta?

Cat despre tine MonstaFlex, nu-ti vinde cele mai bune sentimente aceleia care nu le-ar pretui. Nu te destainui niciunei persoane daca aceasta nu ti-a castigat inima mai intai -daca nu ai capatat incredere in ea; fie parinti, fie prieteni, fie oricine altcineva.
Parintii tai ar fi trebuit sa tina locul lui Dumnezeu si sa te conduca la El; ei ar fi trebuit sa fie sursa ta de dragoste si de incredere. Dar pentru ca nu au facut lucrul acesta, trebuie sa-l faci tu. Cauta-L pe Dumnezeu, caci El este singurul pe care te poti bizui. Este singurul care te poate asculta si pe umarul caruia sa-ti poti pleca capul ca pe umarul unui prieten...

| raluk27 a răspuns:

Nu, doar ii relatez situatia per ansamblu: cu cine ies, cum il cheama, de unde e, cati ani are, cu ce se ocupa. Detalii gen: el mi-a zis x, eu i-am zis Y, nu i le povestesc pentru ca nu are rost si devine plictisitor. II mai povesteam uneori daca ma certam sau ceva, dar atat.

| suffarstar a răspuns:

Mi se pare normal ca parintii sa vorbeasca cu copiii, dar nici asa sa exagereza.Ea isi face griji prea mari pentru tine si nu este constienta ca te-ai maturizat.Nu mi se pare normal ca sa ii arati mamei tale convorbirile cu iubitul.Incearca sa-i explici asta, in general mamele sunt extrem de curioase, ar putea merge si la capatul pamantului pentru un lucru nesemnificativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai buni sfatuitori sint parintii. Si e normal ca un parinte sa-si faca griji pentru copilul sau daca vrea sa scoata OM din el. Dar se pare ca tu vrei sa auzi altceva. Doar ceva ce-ti convine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei fi si mai constienta cand cineva va profita de tine in numele dragostei ori a prieteniei fara ca mama ta sa stie, si atunci vei suferi mult si nu vei putea sa mergi sa te plangi ori sa te ajute fiindca ai facut de capul tau.ca esti copil si ai nevoie de intimitate. vrea sa te fereasca de suferinta, fiindca ea a fost ca tine.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, iubita.
Normal ca mama ta este ingrijorata pentru tine, pentru ca tu nu o accepti in spatiul tau personal. Deloc.
Si nici ea nu stie cum sa intre in lumea ta, fara sa faca mizerie.
Nu cred ca este doar curioasa, si nici ca doreste sa te controleze.
Cred ca doreste sa-ti fie de ajutor, cu mai mult decat intretinerea de zi cu zi. ca doar nici sclava nu-i, nici bancomat.
Ea a recurs la un fel de santaj emo, ( faza cu ce zic altii, si eu nu dorm ) pentru ca ea nu prea stie cum sa doboare zidul pus de tine, fara sa te raneasca.
Daca nu vrei sa ajungeti in timp 2 straine, incepe tu sa te apropii de ea: ii povestesti diverse.
Indiferent cati ani vor trece peste voi, NORMAL, asa ar fi : ca fiica sa-i spuna mamei TOT ce tine de realizarea ei ca femeie.
Gandeste un pic :
- daca iubesti un om, si ala te raneste, cine crezi ca o sa te ajute? prietenii? ok. 2-3 zile si se vor plictisi apoi.
- sexul : ce te faci daca ai,, accidente,,? tot la straini te duci sa ceri sfaturi?
si mai am jde exemple DIN VIATA.

Te-am tzucat, si lasa-i mamei tale o carare inspre tine.

| kiduţa18 a răspuns:

Mama ta te iubeşte şi încearcă să te protejeze, dar exagerează. Explică-i că eşti conştiientă de lucrurile pe care le faci şi nu trebuie să-i ceri părerea despre orice lucru nesemnificativ. Bine, trebuie să comunicaţi cât mai mult posibil, dar explică-i că ai şi tu nevoie de puţină intimitate.

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Pai... cerd ca mama ta te cam sufoca. Cred ca ai avea si tu dreptul la libertate. Nu prea mi se pare normal ca mama ta sa vrea sa aud tot ce vorbesti tu cu iubitul tau. Astea sunt chestii personale. O zi buna!

| Georgiana2505 a răspuns:

Si eu am trecut printr-o astfel de perioada in care mama era foarte stresata si ma stresa si pe mine.La inceput i-am povestit de prietenul meu, ea ma intreba, vorbea si ea cu el pe facebook laughing. Acum dupa vreo 10 luni de zile s-a mai linistit desi uneori se mai baga in viata mea si nu imi place.
Aaa da, era sa uit.Cand ma intorc din club ( asta cand ma duc in club adica din an in Paste ) mereu o gasesc treaza asteptandu-ma.
Asa sunt mamele.''stresate''.Mai ales cand esti singur la parinti.

| skizzo133 a răspuns:

Deci nu e normal.ai o mama foarte insitenta. sigur esti singura la parintibig grin sau esti cea mai mica. deci nu poti sa o schimbi asa is mamele. am incercat si eulaughing is curioase.dar daca nu le zici nu fac nimica..incearca sa afle singurehappy si poate face multe chestii ca sa aflesad succes

| ZuzaaZuzii a răspuns:

Mda..Asa sunt elee..nu ai ce sa le faci, dar totusi eu zic sa vorbesti cu ea si sa ii explici ca ai nevoie de putina intimitate si eu zic ca o va lasa mai moale.Am incercat si eu si a mers.Ma mai enerveaza ea uneori ca ma intreaba mereu ce fac afara, cu cine, unde, dar ii spun sa stea linistita si ma lasa in pace.