| anonim_4396 a întrebat:

Nu credeam ca pot fii asa "smiorcaita", cred ca asta se datoreaza unei depresii, nu e zi sa nu plang, de fapt seara, pentru ca seara ma apuca plansul, mereu.( Am o intrebare anteriora in legatura cu asta,) ce as putea face in acest caz, adica daca ar fi depresie?

Răspuns Câştigător
| LauraEU a răspuns:

Gandeste-te cand plangi ce motive ai. poate esti prea stresata, sau poate ai evenimente neplacute ..se poate si ca sa fie prea greu la scoala/munca.ori iti e dor de cineva. Pentru a evita o depresie: in fiecare dimineata si seara du-te intr-un loc linistit si inchideti ochii, nu conteaa daca stai pe scaun, cu capul pe masa, in pat..ascultati respiratia. uitate inauntrul tau, incearca sa respiri mai adanc, dupa cateva zile o sa te simti mai bine.

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| BLeur a răspuns:

Să te distrezi, să faci cumva să uiţi de probleme dar cu lucruri bune [ nu drogat, fumat, băut etc ].
Nu e bine să plângi aşa de mult, e bine uneori că te descarci dar aşa e foarte aiurea. Vorbeşte şi cu părinţii tăi despre asta.

| Maria_Alexa_1998 a răspuns:

Pai ai putea consulta un psiholog, sau depinde, poate depresia ta se trage de la un eveniment neplacut.
Sfat: incearca sa faci lucruri ca te fec fericita si la deo parte lucrurile triste happy

| Mykey a răspuns:

Incearca sa te uiti la lucruri comice.