| MadaAwwr a întrebat:

O verisoara a avut o relație acum vreo 3-4 ani cu un tip super de treaba. Din păcate s-au despărțit și acum de vreo 2 ani sta cu un tip nasol, foarte dificil. Cum o fac să renunțe la actualul și sa se întoarcă la fostul? De când e cu ăsta s-a răcit relația dintre noi din cauza lui cel mai probabil, când era cu fostul era foarte apropiată de mine și de familia mea, atât ea cât și fostul ei. Chiar nu înțeleg nici în ziua de azi ce a adus la despărțirea lor și ce a făcut-o să își găsească un asemenea om prost. Oare ce ar trebui sa fac sa renunțe la actualul și sa se întoarcă la fostul? Sau măcar sa se despartă de actualul.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca asta este doar problema lor.

| Simpatic a răspuns:

Este doar alegerea ei sa stii! pe tine te intereseaza subiectiv as spune, ca ea sa numai fie cu actualul iubit pentru ca, consideri ca din acest motiv s-a racit ea fata de tine... poate ai dreptate sau poate nu ai.
Chestiile acestea cel mai bine le discuti fata in fata cu ea!
S-ar putea sa fie alt motiv pentru care s-a racit relatia dintre voi!
Chestie este comunicarea!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu o faci sa renunte la nimeni si nici nu este treaba ta sa te bagi in viata si realtiile oamenilor.

Ia-ti ceva de lucru daca te plictisesti, dar da pace oamenilro, ca codosia si barfa este urata de toata lumea.
Este problema femei aleia ce face si amia les cu cine face.
Tu nu ai de ce sa-ti bagi nasul in relatia rudelorsi nici nu trebuie sa intelegi tu ce se intampla in viata intima a altora.
Vezi-ti femeie de drum, ca-i foarte urat ceea ce faci!

| doctorandus a răspuns:

Daca se va desparti de el, se va desparti ca asa vrea ea, nu ca asa vrei tu.

| Frank51 a răspuns:

Atât de plictisitoare e viața ta încât o trăiești pe-a altora?

| MadaAwwr explică (pentru Frank51):

Nu doar ii vreau binele unei rude, atâta tot. Nu va fi bine cât va fi cu el că din ce am înțeles se comporta urat cu ea și ea e un fel de supusa lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MadaAwwr):

Nu ai tu nici un drept s ate bagi in viata oamneilor, ca nu esti masa sau tacsu, ci o ruda, fara nici un drept noral sau legal, asupra acestei verisiaore.
Bunul simt daca-l ai, ar trebui sa-ti spuna ca nu ar trebui nici macar sa te intersezi cu cine se sexuieste aia sau ce face, ca NU este treaba ta.
Traieste-ti viata ta femeie si lasa-i pe alti sa o traisca cum vor ei.

| Emma30555 a răspuns:

Fa ți alte prietene, nu e nevoie sa aștepți ca x sa se despartă de y ca să ți mai dea un pic de atenție Dacă relația vostra era cu adevărat puternica nu se răcea nimeni, nu e devina nimeni, va privește doar pe voi. Eu în locul tău mi as vedea de treaba, nu as avea nevoie de o persoana care se răcește de mine când are un nou iubit. Pe de alta parte, orice persoana dacă e în relație e normal sa acorde prioritate partenerului de viata. Asta nu înseamnă că se îndepărtează ci poate nu mai are la fel de mult timp. Ceea ce este perfect normal. E posibil ca tu sa interpretezi greșit asa zisa răcire a ei, poate doar nu mai e la fel de disponibila

| VoidEternal a răspuns:

Daca era așa deosebit fostul ei fă-ți tu o relație cu el.

| MadaAwwr explică (pentru VoidEternal):

Să știi că nu zici rău doar că nu vor fi de acord părinții mei, părinții mei mă vor condamna pentru treaba asta. Și probabil nici verișoarei nu ii va conveni și se va supara chiar dacă acum e cu altul.

| Nirvanaaa a răspuns:

Tu nu poți face nimic, sunt deciziile ei, nu ale tale.

| StoicAnalysis a răspuns:

E imoral sa incerci sa manipulezi un om. Daca te supara faptul ca relatia voastra s-a racit, atunci comunica-i ei asta. Daca se va imbunatati relatia voastra, ai rezolvat problema. Si daca nu vei putea rezolva problema, atunci mergi mai departe si vezi-ti de viata ta. E strict alegerea ei daca vrea sau nu sa mai tina legatura cu tine.

| ioana748 a răspuns:

Este drumul ei, nu ai cum sa te implici. Nu este in totalitate vina actualului daca ea s-a indepartat de tine. Probabil ca simte ca nu mai sunteti pe aceeasi lungime de unda si nici ideea de a discuta despre cat de minunat a fost fostul nu i creează o starea de confort.
Daca tii la ea, respecti alegerea ei si o iubesti de la distanta.
Toate cele bune,

| Miruna333 a răspuns:

Se vede ca esti mica din moment ce tu crezi ca poti lua deciziile pentru altcineva. Nu poti face absolut nimic, deciziile vietii ei nu te privesc pe tine, despre ea poti vorba doar de relatia voastra. Spune-i ce ai pe suflet, dar nu despre relatia actuala sau sa il aduci pe fostul in discutie, asta nu te priveste. Oamenii se pot desparti din miliaone de motive, daca era super de treaba, nu inseamna si ca totul era roz in relatie, clar nu era persoana potrivita pentru ea daca au luat-o pe cai separate.

| Standt a răspuns:

O fi prost in viziunea ta, o fi bun pentru dansa. De ce sa-si aleaga ea partenerul dupa preferintele tale?
Mai tarziu cand veti fi fiecare la casele voastre, nici una nu veti mai avea timp de rude. Propria familie este mai importanta.

| LisaJulie a răspuns:

Nu îi poți desparti dar o poți atenționa despre el! Eu cred ca se va desparti totuși de el! Încearcă sa îi spui ca de când este cu el nu mai este ea însăși

| hipotronic a răspuns:

Hei. Am și eu o verișoară care e fix în aceeași situație ca verișoara ta. Acum 3 ani ieșeam cu ea și iubitul ei de atunci mai tot timpul, un băiat pe care nu-l merita, dar la care a renunțat prea ușor, nu a știut să se comporte cu el. În prezent e cu cineva care nu are nici măcar bun simț, dar are BMW laughing și a luat-o acasă, deci poate ceva la modul ăsta le atrage pe frye, iluzia că vor fi în siguranță și uite așa se lasă păcălite, mai ales dacă sunt slabe. De foarte multe ori se întâmplă asta pentru că e în cultura noastră și e un subiect complex. Din păcate nu numai că ar fi greșit să intervenim noi, dar nu ne putem schimba verișoarele, nu putem schimba oamenii ci îi putem maxim influența dacă se lasă influențați. Am avut doi prieteni care s-au pierdut pe drum și au decedat în accident. Oricât am incercat eu să îi influențez în mod constructiv în ciuda relației de prietenie puternică pe care am avut-o tot nu am reușit. Un singur om nu poate face mai mult decât a făcut cultura respectiv familia și mediul din care provine și trăiește un om. Așa că ceea ce poți face este să înveți să accepți și să mergi mai departe, înțelegând că viața e de cele mai multe ori nedreaptă. Da' uite mai poți întâlni și oameni care au povești similare și te pot înțelege. M-a atins subiectul și chiar îți mulțumesc că ai pus întrebarea!

| MadaAwwr explică (pentru hipotronic):

Da, din păcate multe fete nu doar verisoarele noastre sunt în aceasta situație. Nu știu ce a adus la ruptura cu fostul dar e posibil să-l fi văzut pe actualul și să se fi îndrăgostit complet, uitând de fostul. Fericirea unora e de neînțeles.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Ar trebui sa o convingi că nu poate avea viitor cu actualul.

| ovidasmihai a răspuns:

Omul când dă cu capul de sus, nu iși dă seama ce greșeală a făcut. Încearcă să o prinzi într-un moment singură și purtați o discuție serioasă.