Întrebare recomandată | danaa96 a întrebat:

OK, sunt noua aici si am o dilema. Am aproape 18 ani si m-a prins tata cu prietenul meu in pat. Acum am de ales intre 2 pedepse : 3 luni fara iesit din casa, fara smartphone... etc sau o bataie severa cu cureaua la fund. N-am nici un chef sa stau inchisa in casa pentru 3 luni, dar si cureaua... Ce-ar trebui sa aleg?

Răspuns Câştigător
| iubesc a răspuns:

Varianta a doua!

66 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ştiu cum de accepţi, probabil aşa te-au obişnuit, dar eu una, nu sunt de acord cu bătaia şi cred că un copil poate fi educat prin metode mult mai civilizate, non-violente şi constructive.
Un părinte ar trebui să-şi protejeze copilul de abuz, nu să-l supună la unul.

| danaa96 explică (pentru NOname):

Nu e vorba ca asa m-au obisnuit, ci doar ca nu consider ca am fost abuzata. In Romania exista abuzuri, am vazut destule cazuri la tv, dar nu consider ca e cazul meu.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
draga mea.
eu cred ca ar fi bine sa discuti cu tatal/mama si sa iti asumi faptele, nu cred ca alegerea unei pedepse v-a sterge greseala ta, daca preferi bataia, te vei face fata cuminte si nu te mai iubesti cu iubitul? ori care e faza? faza cu prinsul in pat, poate stateati de vorba, erati in ipostaze indecente? daca e asa, rusinea e mult prea mare, atat pentru tine cat si pentru tatal tau..in general tatal e mai iubitor cu fetele si nu cred ca i-a venit bine ca fiica lui se "juca" cu un baiat si in casa parinteasca..eu zic sa vorbesti serios/sa iti ceri scuze/sa ii zici ca nu o sa se mai repete faza(macar nu in casa) ca esti majora si iti asumi atat tu cat si respectivul faptele voastre.
asta cu bataia/fara telefon etc.e apa de ploaie..comunicarea este mult mai importanta.
O zi frumoasa sa aihappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru caramela):

Și unde vrei să o facă? Prin boscheți?
Poate taică-su nu era acasă.
Îți trebuie confort pentru așa ceva.
Și dacă el e iubitor și nu gelos (taica-su), îi va dori binele fiicei și o va susține.
În rest sunt de acord ^^

| Wehrmacht a răspuns:

Nu alege nimic.Este viata ta si faci ce vrei cu ea. Spune-i clar ca nu accepti sa intervina in deciziile tale.Cum adica ti-a dat cu cureaua fara pantaloni? Deja e perversiune aproape maxima asta.Ma enervez doar cand aud ca altcineva a patit asta.

| Musique a răspuns:

De ce nu vorbești cu tatăl tău?
Presupun (după nume) că a 17 ani, ești destul de mare pentru curea sau pentru pedepse.
Îi explici tatălui tău situația, și-i ceri iertare.Nu red că nu te va ierta.
Baftă.

| danaa96 explică (pentru Musique):

Sunt sigura ca ma va ierta, dar de pedeapsa nu scap. Nu sunt pedepsita des, dar cand se intampla, nu se razgandeste

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea aici nu se pune problema alegerii unei pedepse, ci de asumarea responsabilitati asupra faptelor tale!
Eu niciodata nu am fost de acord cu violenta fizica mai ales in cazul copiilor.Pedepsele mi par mai eficare.
Deci fara telefon pentru tine mi se pare cel mai bine pentru tine.Da stiu ca tinerii de varsta ta sunt,, innebuniti '' dupa telefoanele cat mai sostificate. Eventual poti,, fenta ''putin pedeapsa si faci rost de un telefon mai simplu cu care poti comunica cu prieteni.
O bataie o poti uita, dar fara smartphone iti va aduce aminte mereu de fapta ta.

| danaa96 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu e vorba doar de smartphone ci si de stat in casa timp de 3 luni, ceea ce inseamna ca pentru restul vacantei o sa stau in cuptorul denumit pompos apartament

| Fatamuntilor a răspuns (pentru danaa96):

Uitasem de partea a doua a pedepsei. Oricum mai e luna pana la inceperea scolii...mai ai sanse sa iesi afara.Eu cred ca alegi acesta pedepsa, asta va dura pe perioada vacantei
Bataia mi se pare umilitoare pentru o fata si mai ales ca esti si mare.
Eventual faci ceva ci care sa-ti impresionezi parintii, si poate mai scade din perioada pedepsei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ce faptă așa necuviincioasă? Că a făcut-o cu iubitul ei? La o vârstă potrivită?
Dacă era într-o orgie plătită neprotejată... o împușca în clitoris?
De ce să nu dea uitării?
Mor.

| Wøodenpints a răspuns:

Alege cureaua. E bine să te înveți de la vârsta asta cu bătaia. Cine știe peste ce moldovean dai în viitor.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns (pentru Wøodenpints):

laughing) interesanta afirmatie, insa am o dilema - doar moldovenii isi bat nevestele, si in restul tarii sunt "certate" sau cum?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Laurentiu_Barbu_1985):

Restul sunt doar bătute sec într-un mod comunist și înjurate neamuzant.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns (pentru Wøodenpints):

laughing numai nevasta sa nu fii in Romania de azi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica cum, te-a prins? impreuna cu prietenul fiindca nu putea singur? te urmareau si te-au gabjit in pat? fugeai de ei? nu pricep?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as avea o discutie matura cu tata, incercand sa i explic ca nu s a intamplat nimic, ca nu se va intampla nimic si ca pe viitor vei fi mai atenta si mai mautra in ce priveste o relatie serioasa. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi vine să zbor pe Marte când văd asemenea întrebări, concepții ale părinților foarte comune și deloc în conformitate cu evoluția de azi.
Totuși, e prietenul tău. E normal să îi oferi o nevoie fiziologică firească, mai ales că e prietenul tău (nu un străin). Să vă manifestați sentimentele.
Ești majoră, se consideră că nu ar trebui să te subestimeze. Ai învățat destule.
Să mă scuzi că nu am citit răspunsurile anterioare (nu vreau să mă influențez sau inspir), dar care e motivul pentru care nu e de acord?
Ai încercat să porți o discuție rațională cu ei, să le prezinți punctul tău de vedere? Să încerci să înțelegi și cum gândesc părinții tăi? Să combateți problema împreună?
Consider că, dacă acel copil înțelege, i se lămurește orice aspect (deci nu se teme să întrebe câte-n lună și-n stele), nu e nevoie de nici prea multă autoritate. Nu zic că nu e nevoie de așa ceva, doar că mai redusă.
O persoană ce este învățată să gândească, să se educe, va deveni cineva care va ști să ia decizii în favoarea lui.
Problema cu bătaia e de când lumea și ar fi trebuit să se oprească. Nu-s deloc de acord. Așa e cel mai ușor să educi, să instaurezi frica, fără ca acel copil să înțeleagă ceva. Ajunge să fie urât părintele călău și nu e în avantajul nimănui.
Îmi sună mult mai bine o familie care să organizeze masa împreună, să povestească, să rezolve probleme, decât cineva la care te uiți cu silă și poți doar să îi mulțumești că nu te-a dat afară din casă.
Dacă-s așa închiși, nu ai ce le face decât să zici ca ei și să faci ca tine. Îți ții cuvintele de ocară pe trahee, plângi în camera ta.
Acționează puțin mai discret data viitoare.
Ai 18 ani. Încă nu te poți întreține. Încearcă să o faci cât mai repede.
Deocamdată a doua variantă. O să te doară când te așezi o vreme, dar nu trei luni și nu ți se taie din poftă. E doar un disconfort fizic.

| danaa96 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns si pentru sfat. Varianta a doua am ales-o si eu. O singura precizare vreaua sa fac. Multi din cei ce au raspuns la intrebarea mea au inteles ca imi urasc tatal sau ca mi-e frica de el. Nu e deloc asa. Am avut destule discutii deschise cu parintii si chiar daca sunt mai de moda veche, de multe ori m-au inteles. Le inteleg punctul de vedere, chiar daca nu sunt de acord cu el. Tipul de persoana de care ai pomenit, la care te uiti cu sila si poti doar sa ii multumesti ca nu te-a dat afara din casa, nu este deloc tatal meu, chiar daca uneori mai pune cureaua pe fundul meu. Stiu ca tine la mine si nu pot sa-l urasc chiar daca ieri dimineata simteam un disconfort cand ma asezam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danaa96):

Parcă mi s-a strâns inima după ce am citit finalul răspunsului.
Îmi pari foarte umilă. Sper ca asta să nu te afecteze în viitor (partenerul meu e gelos, îmi impune restricții, îmi mai trage și una, dar îl accept așa cum e și îl iubesc). Sper să nu ajungi la situația din paranteză. Cam așa se întâmplă de regulă.
Din partea mea, tu fiind și fată, să te bată la fund îmi sună a bondage. Ceea ce mi se pare penibil.
E bine totuși că nu ești chiar atât de „indoctrinată". Am văzut un exemplu pe site care chiar cerea bătaie pentru că i se părea normal.
Nu zic de iubire ceva. Doar că te educă primitiv, cu frică, fără ceva rațional. Încă încerc să studiez dacă mentalitatea lor se poate schimba la vârsta asta. Slabe șanse, nemaifiind în formare sau în adolescență, după filosofia asta au mers toată viața.
Comunicarea înainte de toate. Altfel nici nu e nevoie de pedepse. Doar dacă o ia pe ulei, prin absurd, iar alea nu fizice.

| danaa96 explică (pentru anonim_4396):

Umila?! Nu, in nici un caz. Si nu cred ca ma poate afecta pe viitor la modul de care vorbeai.
Si nu as zice ca ma educa primitiv. Am avut si am destule libertati pe care prietene si colege de-ale mele nu le au. Dar am stiut intotdeauna ca daca sar calul exista consecinte. Si nu, nu mi-a fost niciodata frica.
De altfel de acord cu tine, mentalitatea parintilor nu prea poate fi schimbata si nici n-am incercat vreodata. Imi place sa cred ca sunt destul de realista si nu imi pierd timpul incercand sa realizez ceva irealizabil

| anonim_4396 a răspuns (pentru danaa96):

Consecințele ar trebui să te învețe ceva pentru viitor. Din bătaie nu prea înveți... dintr-o pedeapsă doar să prețuiești lucrurile, să te pui în echilibru.
În rest, consider că ai inteligența necesară să înveți din greșeli și de ce un lucru e bun și de ce nu.
Ba da... bătaia la fund de un bărbat aplicată unei fete de 18 ani e foarte umilitoare. N-ar trebui să o pui în calcul la consecințe. E prea mult, orice ar fi. Mergi pe mentalitatea că „se putea mai rău"? Să fim serioși.

| danaa96 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, mie nu mi se pare atat de umilitor, cel putin nu cat timp nu se intampla in public, de fata cu altii din afara familiei. Si asta nu s-a intamplat niciodata. Altfel nu o vad ca pe o tragedie. E neplacut, ustura, dar dupa aia toata povestea e terminata si nu mi se reproseaza ce-am facut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrajeaaaaalaaaaa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Cel mai bine fara telefon!
2.Bataie nu merge!
3.Si nici 3 luni sa stai in casa laughing rolling on the floor
Succes!

| vangaelis a răspuns:

"Între Înger şi Drac, nu mai ştiu ce să fac,
Să ucid sau să iert, să înjur sau să tac
Gându-mi este incert în ocean sau deşert,
Să alerg sau să zac, între Înger şi Drac"

| Anonim0100 a răspuns:

Esti fata cum sa iti dea la fund cu, cureaua? Adica WTF!?

Alege 3 luni fara smartphone si asta e, altadata ai grija unde parchezi cu iubitul.

Pa, pa!

| KaterinaРомановский a răspuns:

Încă un... care își educă odrasla prin bătaie. Măi, eu la ăștia le-aș smulge pielea centimetru cu centimetru și aș turna sare, ca să simtă animalul ce înseamnă „educația" prin violență. Știi ce aș face în locul tău? L-aș lăsa să mă bată, eventual să rămână ceva urme, apoi aș suna la protecția copilului și l-aș mai da și pe mâna poliției, nu m-aș lăsa până ce nu ar fi animalul decăzut din drepturi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

laughing de fapt este foarte bine. Stiu ca suna ciudat, dar este adevarat. Nu stiu daca esti mama sau nu, daca esti adolescenta sau whatever.
Am fost crescuta cu multa dragoste dar strict, mi s-au spus cuvinte grele cateodata, si certata si uneori batuta cu cureaua pe nederept. Dar am o educatie buna, si e bine sa fi autoritar in fata copilului, sa ai un drept asupra lui. Iti mananci nervi la lucru ore in sir pentru un salariu de nimic ca lui sa ii cumperi smartpohne, tableta, plasma, haine de firma si alte cacaturi ca dupa aceea copilul sa te trimita la batranete intr-un azil. In cazul de fata, fata care a fost prinsa cu iubitul in pat nu este de condamnat. Tatal ei este de moda veche. Avea dreptul sa isi inceapa viata sexuala daca ea se simtea pregatita din punct de vedere fizic si moral.

Dana spune-i tatalui tau ca nu accepti niciuna din pedepse. Roaga-l sa iti explice ce nu i-a convenit. Fi umila in fata lui, cu respect, sa nu ridici tonul caci poate scapi de pedeapsa. Spune-i ca ai gresit, parintii trebuiau sa fie informati de acest lucru. Spune-i ca nu se va mai intampla, ca ai fost curioasa. Vorbeste si cu mama ta.
Mie mi se pare perfect normal ce ai facut tu Dana. Explica-i si tatalui tau.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru anonim_4396):

Perfect normal? Educația prin bătaie? De aceea România a ajuns așa cum a ajuns, pentru că părinții nu știu cum să se impună altcumva în fața copilului decât prin violență. Părinții incapabili = educație prin bătaie, și cu asta am zis tot! Îi condamn pe acei părinți care nu au fost în stare să găsească alte tehnici de educație!

| anonim_4396 a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Intelegi gresit! Tu iti inchipui ca parintii isi bat copii zilnic pentru ai educa? Eu nu asta spuneam. Zic, ca atunci cand copilul o ia razna, cand nu asculta, cand face ceea ce e gresit, e ok sa ii atribui o palma, sau o curea peste fund. Ca sa poti sa detii controlul. Nu exista copil perfect cuminte, de aceea zic ca este NORMAL sa il bati. In acest sens. Nu ma refeream nicidecum la desfigurare sa se ajunga la spital. Iti dai seama ca tatal ei nu o sa dea incat nu va mai putea sta in fund.
Un copil se intalneste cu multe in viata da peste lucruri noi. Mai ales un adolescent. Atunci cand face ceva gresit, el fiind inca constient de ceea ce face mi se pare, din nou, NORMAL sa primeasca, pentru ca greseala sa nu se mai repete. Uita-te la toti copii repetenti, care fumeaza care se drogheaza si beau, parintele merge la lucru pentru asta?

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e normal să îl bați, mi se pare cea mai josnică metodă de educație! Și nu numai eu cred asta, ia intrați voi pe un forum de mămici să vedeți acolo cum sunt văzute/criticate/acuzate mamele care dau în copii. Normal e să primească o pedeapsă, să i se explice de ce a primit acea pedeapsă, unde a greșit, etc. etc. Chiar nu pot să înțeleg cum poate cineva să fie de acord să îi provoace copilului durere, oricum nu va înțelege mare lucru dacă mereu primește palme și curele când greșește fără să i se spună de ce și cum. Mai ales, cureaua! Mi se pare inadmisibil și de cea mai joasă speță să îți bați copilul cu, cureaua! Uite că pe mine părinții nu m-au bătut niciodată, poate de asta am o cu totul altă concepție față de mentalitatea asta de aici! Auzi, să îți bați copilul!
Iar pentru tine Dana, dacă tu consideri că e normal să dai în propriul copil atunci n-ai decât să o aplici cu viitorii copii, însă să nu te mire faptul că odată vei da peste un vecin cu o concepție ca a mea care va suna imediat la protecția copilului pentru vătămare corporală și rele tratamente aplicate celui mic!

| danaa96 explică (pentru KaterinaРомановский):

Nu stiu cum o sa-mi cresc viitorii copii, mai e destul timp pana atunci. Dar nu stiu de unde ai tras concluzia ca eu primesc mereu palme si curele, sau ca nu mi se explica de ce sunt pedepsita, cand sunt pedepsita. Chiar nu e cazul. Ma bucur ca parintii tai sunt moderni si nu te-au batut niciodata, dar asta nu inseamna ca e civilizat sa-mi acuzi familia doar pentru ca au un punct de vedere diferit fata de tine

| Liviu a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Auzi draguta, si tu daca ti-ai prinde ordasla'n pat cu un f*talau, ce ai face ma? Daca copilnu nu intelege nimic, si are mancarici? Vrei sa te arate lumea cu degetu? Unii nu inteleg decat de bataie, Cu vorba buna nu inteleg multi, Ia ranit orgoliu, cum dracu sa ii prinda cu dansa'n transa? Si ea mai vinovata ca nu sa asigurat sa nu o prinda, acum sa fim seriosi... NU zice nimeni sa nu faca sex la 18 ani dar sa aiba dracu grija, adica eu sa imi prind fata in pat cu unu la 18 ani? as reactiona mai rau daca as fi parinte. Nu cred ca stii prin ce trece un tata la 'episodul' asta.Intrebati tati de fete si dupa comentati

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

^ sexul e o necesitate a tuturor, nu o boală.
Sunt accidente... totuși nu înțeleg care e problema. Ca și când ar face ceva interzis.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fetito,eu am arectionat in conditia in care esti prinsa cu baiatu peste tine si sa intre tati peste tine laughing CE fata ar face taicatu? Pai ia gandeste putin, Sa imi prind eu fata cu unu peste ea calare, avand in vedere ca am 1, 82 cu 102 kg, ala sare pe geam Ca pe usa nu are loc de mine Il mananc. Si pe pe fimea la fel, Macar sa se asigure dracu ca nu o prinde nimeni daca tot o face.Asta e pura nesimtire si pe o parte prostie.Nu zice nimeni sa nu o faci.Dar sa te prinda parinti? Sa fim serisoi happy Daca e o necesitate sexul vino pe la mine, sa iti satur aceea necesitate pe care vad ca o ai laughing App, ai macar 16 ani laughing sa stiu big grin

| danaa96 explică (pentru Liviu):

Lol, poate a fost o prostie din partea mea, dar in mod sigur nu era in program ca tata sa vina acasa atunci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Păi bine, se simte rușinat, dar iese, nu o ia la omor ca și când ar fi într-un film cu BDSM. sau ca și când ea ar filma unul porno.
Ți-am zis... poate să fi fost accident, ar fi și culmea să nu se simtă rușinată.
Cât despre ultima parte, detest glumele de genul ăsta, ați fi în stare să regulați și o bucată de brânză pe principiul ăla. Să vă oferiți oricui, doar fiindcă sunteți bărbați.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi spre deosebire de femei, o bagam, o scuturam si plecam, Ce sa fac eu acu daca sunt barbat? Schimbare de sexraised eyebrows? Si daca crezi c e asa usor sa fi barbat, fa tu schimbare de sex laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Da, dar asta nu înseamnă ca asta să acapareze totul, să fiți toți niște fustangii. De-aia avem cu toții rațiune.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Liviu):

Nenea, nu mă lua tu pe mine cu drăgută, că nu ne tragem de șireturi aici și nici nu mă cunoști. Iar mă să-i zici lu fie-ta sau mă-ta, capisci? Buuunnn... Dacă ești incompent ca părinte, normal că îți prinzi odrasla în pat cu unu, asta e oglinda educației oferite. Și să nu facă sex la 18 ani că se supără tăticu, e o concepție comunistă a românului închis la minte! Văd că ai aceeași concepție „dacă o prind la 18 ani cu unu...". Poate va fi destul de inteligentă încât să-și țină la distanță tatăl închis la minte de viața sa sexuală. Și uite de asta multe fete ajung la avorturi sau alte lucruri mai urâte, din cauza părinților cu ochelari de cal, cu care nu se poate discuta deschis. Probleme?

| Liviu a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Vorbeste frumos tarancuta de Bucuresti. Ca presimt ca esti vreo mironosita de 14 ani cu talente pe ea. Daca pun mana pe tine te rup in maini(nu ca ar conta.) Unele specimene ca tine imi provoaca scarba. Du-te si spargete de la 12 ani de cum t-a venit menstruatia.Pe la 20 deja o sa ai o lista lunga in spate cam cum am eu lista cu piese pentru calculatoare pe fiecare luna. Si crede-ma avand in vedere ca ma ocup cu reparatul lorlaughing nu e mica. Daca atat te duce doxa sa injuri si sa jignesti.Se vede educatia pe tine.Halal educatie, halal parinti, halal caracter. In piata cu tine, la mahala. Atata stii, atata faci.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Liviu):

De fapt tu ai început cu jigniri și cred că aici tocmai te-ai descris. Să te ferească sfântu să ajungi pe mâna mea ca medic după ce îmi termin studiile că te trec direct pe lumea cealaltă fără nici o reținere. Specimenele ca tine trag țara asta în jos. Și nu stau în București, pentru cultura ta generală. Acolo îți descrii fiica cumva? Că eu de la 19 ani am o singură relație serioasă, nu sunt româncă și tocmai de asta nu am mentalitatea și educația comunistă care predomină aici. Serios, mi-e scârbă de tine! Nu mă cunoști dar arunci cu pietre. Roata se întoarce și când ai să-ți culegi familia de sub roțile unui camion, să-ți aduci aminte de ce ai pățit ceea ce ai pățit. Nu mă suporți? Foarte bine! Taci și înghite!
Și dacă te mai legi de părinții mei cărora nu le ajungi nici la degetul mic de la picior, s-ar putea să fii căutat de mafia rusească, așa că mare grijă că te joci cu focul! Hai pa! Fraiere!

| AfroBelgianu a răspuns:

Buna, dana

Marea problema nu o reprezinta pedeapsa ci parerea tatalui despre situatie. Sincer, eu as alege cureaua. Sunt sigur ca tatal tau nu te-ar lovi cu brutalitate, oricum e mai bine decat trei luni fara iesit. Practic fara viata.

| danaa96 explică (pentru AfroBelgianu):

Mi-am mai luat-o cu cureaua, si niciodata nu m-a lovit cu brutalitate. Sincer, si eu inclin sa aleg cureaua, doar ca tata a spus "severa". Singura oara cand a mai spus "severa"... n-am beneficiat de protectia pantalonilor. In orice caz, ma mai gandesc, mai am 2 zile pana trebuie sa aleg

| coztel5437 a răspuns:

Eu zic ca ar fi trebuit sa nu te fi apucat acasa, ci altundeva, deci fara smartphone, tin sa cred ca si tu ai alege asta, ca nai sa mori iti spun eu...

| 4343gddhkied a răspuns:

Eu as alege prima varianta, mai decat sa fii lovita peste fund cu o curea de tatal tau mai bine stai in casa, sincer 3 luni nu e mare lucru, daca alegi a 2 varianta vei avea vanatai si daca vei iesi cu prietenii asa toti vor intreba ce s-a intamplat si pe urma vor rade multi, parerea mea

| David98TM a răspuns:

Eu as alege Prima

| neanderthalfararusine a răspuns:

Vai de capul tau laughing :\

| LLLLLccccCCCcccCCC a răspuns:

Depinde ce ai facut cu prietenul tau daca ai facut dragoste zii tatalui tau citeva si te va lasa in pace dar daca ai facut sex la 17 atunci suporta consecintele

| Victoria275 a răspuns:

In primul rand esti la o varsta la care ai voie sa faci asta cu prietenul tau. Si nu vad de ce ne mai intrebi care pedeapsa sa o alegi? Clar prima pedeapsa asi alege-o.

| danaa96 explică (pentru Victoria275):

Pentru mine nu e foarte clar. Stiu ca daca aleg cureaua o sa usture, dar nici sa-mi pierd restul vacantei inchisa in casa nu ma atrage

| Ion976 a răspuns:

De erau eu tatăl tău as fi zâmbit și închideam usa la loc sa continuați ce dracu...

| zedrix a răspuns:

Eu in locul tau as alege bataia cu cureaua. Este mai bine te bate putin si iti trece... intelegi tu ce vreau sa zic.
Mai bine decat sa stai in casa 3 luni s-au fara smartphone. Sper ca te-am ajutathappy

| CodrinV a răspuns:

Păi, viața fără smartphone nu mai are nici un sens.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrinV):

-,- lol tu esti fara viata.

| Dlkee a răspuns (pentru CodrinV):

rolling on the floor)))))))))

| danaa96 explică:

In primul rand vreau sa multumesc celor care si-au spus parerea si mi-au dat un sfat. In al doilea rand, vreau sa precizez ca n-am postat aceasta intrebare pentru a starni mila sau compatimirea nimanui. Relatia dintre mine si parintii mei e perfect normala si nu am nici un fel de resentiment fata de ei pentru pedepsele pe care le-am primit de-a lungul vietii.
In privinta alegerii pe care o s-o fac, o sa merg pe varianta mai scurta, chiar daca o sa usture

| danaa96 explică:

Katerina, chiar nu a fost intentia mea sa starnesc o controversa de genul asta. Am vrut doar sa aflu ce ar alege altii in locul meu. Mi se pare ca esti putin prea radicala prin caracterizarea parintilor mei drept incapabili. Cat despre sfatul cu protectia copilului... pff... vara viitoare dupa ce termin liceul, vreau sa dau la facultate nu sa ma angajez la chioscul de la colt. Poate nu sunt eu destul de matura, dar cred ca a face o facultate fara suportul parintilor e foarte greu

| AnaMariapet a răspuns:

Daca ai alege pedeapsa sunt sigura ca i-s-ar face mila si mai mult de o saptamana nu te-ar tine in casa

| MadaLinaMadeline a răspuns:

bataia severa daca nu vrei prima varianta :*

| kpuctuk a răspuns:

Eu daca eram in locul tau era sa aleg sa mi daie o bataie cu curiua la fund pentru ca cred ca nimenu nu ar putea rezista 3 luni in casa fara smartphone, ei si daca te bate oricum vei trece prin asta dar ai mei nu ar face niciodata asta
alta data incearca sa stai alt undeva cu prietenul tau