| anonim_4396 a întrebat:

Pacatuiesc daca imi schimb religia?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Pacatuiesti daca nu ai un Dumnezeu in care sa crezi si care fie prezent in viata ta, indiferent de forma religiei pe care o ai sau vrei sa o adopti.

17 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Nu, pentru ca atunci cand suntem botezati parintii ne aleg religia, noi nu avem habar de ce se intampla, cand deja esti mai mare ai dreptul sa crezi in ce vrei tu, sau de forma pe care o vrei. eu sunt ortodoxa si iubitul meu est catolic dar nu-mi voi schimba religia doar pentru el.

Bula
| Bula a răspuns:

Din punct de vedere a religiei pe care o parasesti - da!
Din punctul de vedere a religiei noi - nu, dimpotriva, vei fi laudat!
Si asta-i valabil in cazul oricarei religii.
In fata Domnului sigur nu vei pacatui, este doar unul, nu? Doar in fata "credinciosilor".

| borsec a răspuns:

Eu nu cred ca e pacat sa treci de la o religie la alta Dumnezeu e unul si ne ajuta in oricare biserica am intra, important e sa nu ne indepartam de El.

| zuzuliana a răspuns:

Nu e nici un pacat...doar tot acelasi Dumnezeu exista este unul singur...indiferent de ce religie esti...numai ca fiecare religie difera (ex. bactisti nu isi fac cruce, nu au icoane, nu au inviere) acum nu are importanta spre ce religie te indrepti ci cel mai important lucru este sa nu iti pierzi credinta

| Ys a răspuns:

Eu nu cred ca pakatuesti...doar mergi pe religia care crezi u k este buna si faptul ca faci asta este alegerea u dar vb. si cu parinti inainte de a schimba religia.

| lifeForJesus a răspuns:

În Sfânta Scriptură nu este scris nici măcar într-un loc despre faptul că ar fi păcat ca cineva să-şi schimbe religia.

Biblia ne vorbeşte despre IUDEI care s-au convertit. Lista este foarte lungă, dar voi enumera câteva cazuri:

- Iudeii care veneau să fie botezaţi de Ioan Botezătorul – deşi Domnul Hristos încă nu-şi începuse lucrarea.

- Mulţi iudei veniţi la Ierusalim cu ocazia Praznicului (Faptele Apostolilor cap. 2)

- Dintre Iudeii botezaţi de Ioan mulţi s-au rebotezat după aceea (Fapte 19)

- Saul din Tars (Faptele Apostolilor cap. 9)

În concluzie, pocăinţa nu este un păcat ci un lucru de dorit, pentru oricine.

| lifeForJesus a răspuns:

Problema schimbării religiei este într-adevăr o chestiune destul de controversată.

În Sfânta Scriptură nu este scris nici măcar într-un loc despre faptul că ar fi păcat ca cineva să-şi schimbe religia. Iată câteva exemple despre persoane din Biblie care, în urma cunoaşterii Dumnezeului Cel Adevărat au renunţat la religia lor incorectă sau incompletă şi au primit religia lăsată de Dumnezeu:
- Rahav (Iosua cap. 2 şi cap 6)
- Rut (Cartea Rut)
- Famenul etiopian (Faptele Apostolilor cap. 8)
- Sutaşul Corneliu (Faptele Apostolilor cap. 10)
- Temnicerul din Filippi (Faptele Apostolilor cap. 16)
- Foarte mulţi romani (o listă numeroasă în Romni cap 16)

Poate că veţi zice că toţi aceştia erau păgâni – deci situaţia lor nu se potriveşte cu cea a unuia care deja este creştin. Biblia ne vorbeşte despre IUDEI care s-au convertit. Lista este foarte lungă, dar voi enumera câteva cazuri:

- Iudeii care veneau să fie botezaţi de Ioan Botezătorul – deşi Domnul Hristos încă nu-şi începuse lucrarea.

- Mulţi iudei veniţi la Ierusalim cu ocazia Praznicului (Faptele Apostolilor cap. 2)

- Dintre Iudeii botezaţi de Ioan mulţi s-au rebotezat după aceea (Fapte 19)

- Saul din Tars (Faptele Apostolilor cap. 9)

În concluzie, pocăinţa nu este un păcat ci un lucru de dorit, pentru oricine.

| andrei_5514 a răspuns:

Nu pacatuiesti. important este sa faci alegerea cea buna pentru ca biblia spune ca exista o singura religie adevarata (Efeseni 4:5)

| adelaadelina a răspuns:

Depinde cu ce religie o schimbi si cum o schimbi. prin taina casatoriei sau doar te convertesti la alta religie. din cate stiu ortodoxia catolicismul sunt apropiate. dar cele neoprotestante nu te sfatuiesc. ortodocsi si catolici ca si reformatii nu umbla pe strazi ca sa convinga oameni la accea religie. in schimb neoprotestantii asta fac te cauta acasa pe drum te ademenesc cu carticele si multe alte bunuri valorice.asa ca daca esti ortodox si te convertesti la catolici sau reformati nu vad a fi un pacat dac e prin taina casatoriei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacatuiesti daca ai religie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu treci pe sectele religioase ca e foarte rau, adica penticostali, baptisti, martorii lui Iehova, daca te duci la catolici nu are nimic, sunt foarte apropiati de ortodocsi. Dar de ce vrei sa schimbi religia? Nu exista un motiv intemeiat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faci cum simti tu. asa ceva nu se intreaba, raspunsul il ai in inima ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal! e ceva logic! odata ce te-ai nascut crestin asa mori! trebuie sa fii tampit la cap sa nu crezi asta! si daca si tactu si mata iti spune ca nu e pacat atunci lu-ati o funie si aruncati-va in cap de la etaj!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| diana_2075 a răspuns:

Sigur ca da!

| ionelita a răspuns:

Fiecare dintre noi se naste intr-o anumita religie... daca m-am nascut in romania sunt ortodox, daca m-am nascut in italia sunt catolic.etc.dar asta nu inseamna ca trebuie sa crezi in ceva doar pentru ca te-ai nascut in religia respectiva.de ex daca parinti tai ar practica ceva cu care nu esti acord(un ex.ar putea fi fumatul) ai faceo doar pentru ca o fac ei? la fel in cazul religiei.cauta si ti se va deschide.insusi d-zeu ne-a dat libertatea de a alege atunci d c sa nu o folosim?

| alexandru_3034 a răspuns:

Multi ortodoxi spun ca daca iti schimbi religia e pacat, dar nu este, pentru ca Domnul este un fel de arbitru si tu iti alegi unde vrei sa mergi. Nu scrie in Biblie ca e pacat... si in plus de exemplu daca un ortodox intalneste un budist si ii spune despre Dumnezeu, iar budistul intelege cei spune ortodoxul si ar vrea si el sa fie ortodox, cum face?, ca tu spusesesi ca e pacat sati schimbi religia. Ce face omul acela budist? Multi ortodoxi se inseala la mai multe lucruri din acestea...