| bunulrau a întrebat:

Vreu sa imi schimb religia (ortodox)! Ce recomandati si DE CE.

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Iti dau cel putin un motiv. "Orthodox" inseamna ad-literam: dreapta credinta.

Si ca sa decida adevarul, a facut-o intotdeauna prin vot! Adevarul nu poate fi votat, nu conteaza ce vot rezulta. Mai mult, ortodocsii au cele mai divergenete perspective din crestinatate... orientali si rasariteni, accepta si neaga evolutia, accepta si neaga monofizismul, accepta idolii si inlocuitori ai lui Isus.

Ah, si Patriarhul Daniel. Daca vrei o dovada ca Dumnezeu nu exista, e ca el nu face nimic in fata preotilor ce ar reprezenta acel Dumnezeu!

Alatura-te Monstrului de Spaghete! Si ai sa ai pace... ti-o zic din experienta!

| Inception a răspuns (pentru KhludCiprian):

Cine e monstrul de spaghete? Imi poti descrie si mie cum arata.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Inception):

E singurul Monstru adevarat!

Concepe adevarul, ce e compatibil cu evolutia si descoperirile stiintifice si ala e Monstrul! Dar ai dreptate, nu are coarne...

| Inception a răspuns (pentru KhludCiprian):

Am spus sa îl descrii.Ce e din spaghete.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Inception):

Adevarul nu il pot descrie, cuvintele sunt prea limitate.

Sunt poze pentru cei ce L-au vazut cat de minunat e:
http://www.venganza.org/category/sightings/

| Inception a răspuns (pentru KhludCiprian):

De ce e din spaghete, daca tu spui ca reprezinta adevarul si evolutia.Nu are nici un sens.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Inception):

"De ce e din spaghete, daca tu spui ca reprezinta adevarul si evolutia."
De ce e Monstrul din spaghete? Pur si simplu asa ni s-a relevat adevarul! Pana la el nu stiam ca exista o corelatie intre incalzirea globala si scaderea numarului de pirati...

| Inception a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ce legătură are încălzirea globala si scăderea numărului de pirați
cu religia. Nu are nici o logica. Si cum se numește religia asta.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Inception):

"Ce legătură are încălzirea globala si scăderea numărului de pirați": e revelatia data profetului pastafarian de Monstrul Zburator de Spaghete.

Tu tii orice alta credinta? De ce o tii?

| laramistigan27 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Sa inteleg ca monstrul tau de spaghete e si cu ketchup? Ca altfel o sa mananc si eu un monstru din asta al tau laughing

| KhludCiprian a răspuns (pentru laramistigan27):

"Sa inteleg ca monstrul tau de spaghete e si cu ketchup? Ca altfel o sa mananc si eu un monstru din asta al tau"
Da, poti sa il mananci, fii sigura ca Monstrul e milos si apreciaza si gluma, ca si noi oamenii!

Monstrul e un nume inteles gresit, mai ales de credinciosii ce il folosesc in mod critic...

Da, poti sa mananci alaturi de pizza sau shawrma, Monstrul nu critica cei ce slujesc la alti zei. Chiar si niste chifla, daca asta-ti aminteste de Isus.

| laramistigan27 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Despre ce naiba vorbesti,omule? Esti ciudat rau de tot, sau poate doar monstrul tau e, ca eu doar am facut o gluma, n-o lua si tu in serios. Ce, monstru' tau nu te-a invatat ce e ala sarcasm?

| KhludCiprian a răspuns (pentru laramistigan27):

Asa e... ca pastafarian am fost dus in eroare... nu stiu de gluma.

O sa ma rog pentru mai multa ghidare, te rog sa imi accepti scuzele!

| laramistigan27 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ti le accept, nu-ti face griji happy

| Inception a răspuns (pentru KhludCiprian):

De unde ai mai scos si numele asta pastafarian si daca e un profet si nu l-ai inventat pe moment de ce i-ai scris numele cu litera mica. Orice nume începe cu litera mare. laughing

26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Studiaza cu atentie Biblia si vei gasi care este religia adevarata. Exista si se poate afla.

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu ne-a lasat o singura Biserica- Biserica Ortodoxa.

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Holiday a răspuns:

Crezi ca e halatul mai ieftin la altii?

| aabaaab3278 a răspuns:

Nu pot sa iti recomand ceva daca tu nu te convertesti din suflet.
Daca vrei sa vorbim da-mi facebook-ul tau sau ceva sa vorbim.

| aabaaab3278 a răspuns:

Cine te opreste sa te alaturi?

| HowdidIgethere a răspuns:

Mohrmoni sau CPS. Sau baftisti. Sau Maui Wowi.

| Ioanantonia a răspuns:

Mormon (lds :p ) god bless you.

| laramistigan27 a răspuns:

De ce vrei sa iti schimbi religia?
NU crezi in Dumnezeu? REligia catolica, protestanta si multe altele au aceeasi dogma.happy E de ajuns sa crezi, nu conteaza religia

| Cyrano a răspuns (pentru laramistigan27):

Fals! Da afara religia si sa ramana doar credinta! Atunci va fi bine!

| Cyrano a răspuns (pentru laramistigan27):

Citeste BIBLIA si vei gasi raspunsul!

| laramistigan27 a răspuns (pentru Cyrano):

Pai eu ce am zis?! Citeste mai atent, te rog.big grin

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Daca gasesti Biserica lui Hristos sa-mi zici si mie m-as alatura cu placere.