| TrendyHedgehog a întrebat:

Parintii mei vor sa divorteze.Relatia lor nu mai merge de cativa ani si dupa foarte multe certuri au decis in sfarsit ca asa e mai bine.Eu va trebui sa aleg cu cine vreau sa stau.Asta nu ar fi fost o mare nedumerire pana acum.As fi ales-o pe mama pentru ca tata era mereu ca o umbra in familie,nu facea mai nimic, doar platea facturile si ne mai dadea bani uneori.Niciodata nu vorbeacu mine si cu fratele meu.Dar de cand am aflat motivul divortului (fiecare parinte avea o alta relatie) nu stiu ce sa mai cred.Nu ma asteptam de la mama sa il insele insa o inteleg iar tata incearca sa fie mult mai atent cu mine.Nu stiu cu cine sa merg.Ii iubesc pe amandoi si nu vreau ca celalalt sa se supere.Coi ce parere aveti? Multumesc!

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ce-ai fi vrut, daca tatal se comporta astfel mama sa fie o sfanta?
Parerea mea este sa soliciti stabilirea domiciliului la mama ta, daca ambii au aceleasi conditii materiale.

| mgtow a răspuns:

Ea ti-a dat viata si te-a crescut bine, cu ea ramai si pe el il vizitezi sau va vedeti afara la ocazie.

regis
| regis a răspuns:

Partea materiala nu trebuie sa fie o problema. Ambii parinti vor avea custodia, iar cel cu care nu vei locui va contribui in continuare si financiar.
Evident ii iubesti pe amandoi, alege-o pe mama daca te simti mai aproape de ea si mai ales nu uita ca tatal tau ramane tata, chiar daca nu mai e sotul mamei. Si nu te poate impiedica nimeni daca de exemplu vrei sa stai o saptamana sau o luna cu tata.

| mona a răspuns:

Pe timpul scolii stai la mama ta si in vacante la tata-l tau si asa nu se va supara nimeni sau invers, tu alegi

| oprescudorin11 a răspuns:

Esti sigura ca fiecare din ei nu joaca teatru (care sa te ia, in fond eu cred ca abia asteapta sa te ia celalalt). Daca inainte nu te baga nici unul in seama?
Mai bine ii lasi pe ei sa aleaga.Eu asa as face.Alegand tu, ii vei supara, cel putin pe unul din ei. Pune-i pe ei sa aleaga, tu spune ca vrei cu amandoi. Atata te pricepi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu ai cum sa intelegi pe cineva care inseala, inselatul este o fapta foarte grava care coboara demnitatea unei persoane pana la 0. Da cu banu daca nu stii pe cine sa alegi, ambii parinti sunt la fel de vinovati si la fel de nedemni sa aiba o familie.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Îmi pare rău că trebuie să treci prin aşa momente, ele îi afectează mult pe copii chiar dacă părinţii cred că nu. Dar în acelaşi timp e o situaţie în care e implicată familia ta şi cel mai bine ce se întâmplă şi ce simţi personal cunoaşteţi doar voi(tu). De aceea indiferent ce ţi-ar spune alţii, decizia îţi aparţine.
http://www.jw.org/......ivorteaza/

Cele bune şi fii tare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Iaca de aceea barbatul adevarat trebuie sa fie barbat adevarat pana la capat toata viata.Idem femeia.

| njohn a răspuns:

Ii alegerea ta, dar ii vei respecta pe amandoi deoarece sunt parinti tai.

| DeliaDelii a răspuns:

Urata situatie, eu zic ca ar trebui sa stai cu mama ta pentru ca mama-i numai una si o mama stie tot timpul cu ce sa te ajute, cum sa te indrume, cum sa-ti fie alaturi, are mereu un sfat bun pentru tine, pe cand un tata e atent si da te ajuta poate mai mult pe partea financiara dar, cand ai o problema tot la mama o sa ajungi, acum tu decizi cu care vrei sa stai.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru DeliaDelii):

''mama-i numai una''

Pornind de la afirmatia ta si tatal e numai unu (cel putin cel biologic) :))
Asta-i pe sistemul : http://www.youtube.com/watch?v=nIYfozwEQmk

| DeliaDelii a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Da si tata e numai unul dar cand ai o problema cine te scoate? Cine stie cel mai bine sa te ajute?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru DeliaDelii):

Spaga.

| DeliaDelii a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca tu gandesti asa e fix problema ta dar, eu ma refeream la partea sentimentala.

| AdiMrr a răspuns:

Nu trebuie sa zici 'nu vreau ca celalalt sa se supere' ca altfel nu ajungi la nimic. Gandeste-te ca daca tatal tau este acum bun, cand o sa stai la el o sa se comporta normal, ca inainte. Daca mama ta iti era alaturi inainte si acum inca este, poate fi o alegere buna.
Nu iti pot spune cine este mai bun fiindca nu iti cunosc parintii dar alegerwa trebuie sa fie din inima ta si nu te lasa atrasa de linguseli. Gandeste-te care iti poate fi alaturi mereu, care te poate intelege mai bine. Ei vor doar sa nu plateasca pensia alimentara, cam asa e in toate cazurile. Parintii mei au divortat in 2008 fiindca tata o insela pe mama, atunci eram prea mica ca sa aleg si daca as fi avut acea oportunitate, as fi ales-o pe mama fiindca este ca sora mea. Cand tata venea de la servici sau de la amante si intra in casa nici nu ne saluta, nu il interesa ce fac. Acum consider ca ma sufoca prea mult. Sper ca te-am ajutat si roaga-te seara ca d-zeu sa iti arate calea cea buna si o sa vezi ca o sa fie bine. Iti doresc multa bafta! Funda? :3

| medelin29cali a răspuns:

Si eu am trecut, cand am fost ceva mai mica, prin acest moment, iar aceasta decizie este foarte grea pentru tine. Te inteleg foarte bine, dar daca tu te simti in siguranta cu mama ta, simti ca e asa cum trebuie sa fie o mama, atunci ar fi mai bine sa ramai la ea. Ideea e ca, din moment ce ii iubesti e normal sa mergi si la tataal tau. Poti vorbi cu ambii, poti sa le explici inainte de sedinta cu optiunea ta, fara sa te intrebe ei. Trebuie sa le spui fiecaruia asa cum simti si sa le precizezi, mai ales tatalui a il iubesti, doar ti-e tata, insa mama e mereu mama. relatia cu tatal tau nu se va raci iar el daca te iubeste nu se va indeparta de tine chiar daca parintii se despart. Puteti fi foarte apropiati. Nu distanta ii desparte pe oameni si neglijenta. Asadar, tu fa cum crezi tu ca e mai bine pentru tine, intai ar trebui sa ii cunosti si pe partenerii cu care sunt parintii tai, separat si apoi sa fi si mai sigura de decizie. Nu trebuie sa iei situatia personal, trebuie sa stii ca aici conteaza doar faptul ca ii iubesti pe amandoi si mereu sa faci asa cum simti. Ei nu se vor supara, tu esti copilul lor si ei, fi sigura, vor face tot ce e mai bine pentru tine.

| Baluta_Valentina_1981 a răspuns:

Eu zic ca ar fi mai bine sa ii cunosti si pe cei cu care parintii tai au relatia.Eu zic sa te duci cu mama ta deoarece ea sigur te va auta si in momentele cele mai grele pe cand tatal tau te va auta financiar.E mai puternica o caldura sufleteasca decat una financiara.winking