| viorica_7160 a întrebat:

Prietenul meu este cu 10 ani mai mare decat mine. el vrea sa ne casatorim dar eu inca sunt la liceu am numai 18 de ani nu sunt pregatita pentru a fi otie. parinti sunt de acord cu relatia noastra dar mama vrea sa ne csatorm in luna asta. Noi am vobit sa am decis ca facm pasul asta peste doi ani dar el i mama tot instista. Va rog sa ma ajutati, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| onelove a răspuns:

Nu stiu daca e bine sa va casatoriti la varsta asta adica tu la 18 ani, normal ca mama ta e de acord ca vede in el probabil un om matur care este pregatit sa isi intemeieze o familie, dar tu ai doar 18 ani, nu ai apucat inca sa vezi ce e viata sa te distrezi, sa iesi in cluburi sa mergi la petreceri pe la nu stiu care acasa, sa stai toata ziua si sa nu faci nimic daca nu ai chef, sa nu faci curat la tine in camera 2 saptamana daca nu ai chef, etc.

Toate astea dispar odata cu casatoria, deja trebuie sa ai o atitudine responsabila, nu prea mai poti iesi non stop, trebuie sa mai ai grija si de casa, cam toate lucrurile pe care le faci trebuie sa le faci cu el, poate imediat vrea si copil si atunci s-a dus toata tineretea ta, si daca domane fereste peste 4-5 ani va despartiti, atunci o sa te uiti in urma si o sa regreti amarni ca ai facut acest pas.

Da eventual muntati-va impreuna ca sa vedeti cum e, stati asa vreo 2-3 ani, incercati sa pareti o familie, si daca toate sunt bune si frumoase atunci casatoritiva.

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu stiu de ce ma tem ca sunt ceva interese la mijloc. O mama de obicei insista pentru ca fata ei sa astepte pana sa faca pasul acesta. Iar ca sa insiste cand nici nu ai terminat liceul mi se pare absurd. Spune-le la amandoi sa nu insiste pentru ca asta nu va duce decat la racirea relatiei.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Draga mea, nu te grabi, esti tanara, frumoasa, sigur ca mama ta ar dori sa te vada la casa ta, dar nu lasa sa decida ea viitorul tau. Termina macar liceul si apoi cum o vrea Dumnezeu. Dumnezeu sa-ti lumineze calea si sufletul!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ar fi bine sa le poti explica ca nu esti inca pregatita sa devii sotie, chiar daca esti majora. Trebuie sa iti termini intai scoala, sa poti avea o pregatire ca sa te poti angaja undeva, cat mai bine. Daca nu vrei sau nu poti merge la facultate macar liceul trebuie sa il termini, cu atat mai mult cu cat nu mai e mult pana la terminarea lui. Daca prietenul tau tine la tine cu adevarat nu va fi o problema sa te astepte. Mama ta nu te poate obliga sa faci nimic, daca tu nu vrei.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E un pas foarte important dar nu trebuie sa il faci decat daca esti pregatita si cum tu nu esti, nu trebuie sa il faci.La varsta lui isi doreste o sotie si probabil macar un copil, dar nu se gandeste ca tu poate nu iti doresti acest lucru la varsta pe care o ai ci mai tarziu. Vorbeste cu el sa nu iti impuna acest lucru ca nu e corect.Nu inteleg pozitia mamei tale, in loc sa te sustina sa nu ei o decizie pripita, ea te " impinge "practic sa faci un lucru pe care tu nu il doresti.Ma gandesc si la varianta ca tipul probabil are o situatie materiala mai buna decat a ta, si atunci mama ta ce face, te vinde? Draga mea, nu ceda, trebuie sa inveti, sa termini liceul, sa urmezi o facultate(daca ai posibilitati), sau sa incerci sa-ti gasesti un loc de munca sa nu depinzi de nimeni. Abia dupa asta poti face pasul decesiv. Daca nu vrea sa te astepte, avand in vedere diferenta mare de varsta, asta e, gasesti tu alt baiat care sa te iubeasca si sa te respecte.Asta e parerea mea, tu hotarasti.

| EUSIATIT a răspuns:

MAi cum poate mama ta sa gindeasca asa tu termina ti scoala fa si altceva facultate sc postliceala orice si nu te grabi. maritata tot o sa fii. mai ai de copilari si de distra. e pacat sa iei de acum grijile casei si poate a unui copil. dca ii convine lui ok daca nu sa si caute alta si mamei poti sa i arati rasp si sfaturile pe care le ai primit, nu poate sa te oblige sa te mariti ok fii tare

cami
| cami a răspuns:

Hm... De ce insista atat mama ta? Sunt ceva interese la mijloc, asta-i sigur! Hai, pe el poate il inteleg, dar pe mama ta... De ce insista atat?! Ok, marita-te dar tine-te NEAPARAT si de scoala, doar nu vrei sa stai la fundul lui, daca vrea, daca nu vrea sa-ti dea bani sa-ti cumperi un ciorap. Fii independenta (financiar, si nu numai )!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

NU! O vei regreta mai tarziu. Termina liceul, fa o facultate si abia apoi... Daca nu-i convine... sa fie sanatos. Mai ai ani frumosi de trait. happy

| Munchkin a răspuns:

Mama ta nu are dreptul de a decide acest lucru pentru tine, nu te lăsa influenţată.
Trebuie întâi să termini liceul, dup-aia te poţi căsători dacă aşa simţi. Explică-i iubitului tău că ai un liceu de terminat şi momentan nu eşti pregătită, spune-i că dacă te iubeşte cu adevărat te va aştepta.

| DrViorel a răspuns:

Educatia mai intai, apoi restul.

| jenny a răspuns:

Daca vrei sa stai la cratita si sa nu ai nici un viitor, e grav...Mai tarziu vei regreta ...gandeste-te bine si nu lasa pe nimeni sa judece in locul tau.Bafta.

| ady2607 a răspuns:

Nu te casatori decat in momentul in care esti sigura(100%)

| sandulache a răspuns:

Buna.
Nu fa pasul asta acum ca ii pare rau mai tarziu, zi lui mama ta sa te lase sa termini liceul si sa faci o facultate, si ii explici si lui, dar tu ai 18 si el are 28destul dar trebuie sate gandesti pe mai tarziu ca tu cand ve avea 38 el va avea 48 bunic in putine cuvinte unde gasit persoane de falul asta fa-ti viata ta si fa un studiu si distreazate maritisul poate sa mai astepte ca nu se muta pamintul, asta e sfatul meu.bafat si mult succes.

| iris_7882 a răspuns:

Bacemi ti-a raspuns f frumos si are dreptate! Sfatul meu e sa nu faci pasul asta pana nu stii sigur ca esti pregatita sa devii sotie! S-ar putea sa regreti mai tarziu! Vorbeste cu ei si zile sa nu mai insiste (mai ales mama ta ca doar nu ea se marita!)si mai asteapta iar el daca te iubeste, te va astepta oricat de mult va fi nevoie! Crede-ma! Decizia oricum iti apartine indiferent de ce te sfatuiesc altii! pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa mai asteptati 1-2 luni sa vedeti cum tine relatia si apoi va puteti casatori

| icequeen a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat o sa mai astepta 2 ani.si la fel si in cazul memei tale.incearca sa le explici ca nu esti pregatita pentru un astfel de pas. poate inseamna mult pentru tine si e normal. good luck happy!