| lllorenusssuumeu a întrebat:

Vreau sa plec la prietenul meu acasa este de acord deoarece parinti nu sunt de acoord cu relatia noastra si eu stiu ca el ma iubeste suntem de 2 ani impreuna si am facut si dragoste nu vrea sa isi bata joc de mine ca asa spuneati, tot ce vreau e ca eu am 15 ani si el are 24 parinti lui ma cunosc si au zis ca sunt oricand primita in casa lor si chesti, dar daca plec de acasa si mama merge la politie ca mama si tata sunt foarte rai nu ma lasa absolut nimic sa fac crying poate sa pateasca ceva daca ii spun la politie ca am plecat de buna voie va rog nu imi spuneti ac parinti imi vor binele si dinalea ca ii inteleg dar daca erau de acord cu relatia asta era super ok, dar daca ei nu sunt au sa vada cum e sa ma piarda. vreau sfaturi care imi folosesc pupici.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Au dreptate.Tu inca esti un copil.Chiar daca tu nu te consideri.Dar asta-i adevarul.Normal ca el poate avea probleme. Poate intra la relatii sexuale sau corupere de minori.Indiferent ce ai declara tu.Inca nu esti in masura sa hotarasti singura.Stiu ca nu-ti convine raspunsul meu dar asta este adevarul. Pune-te in locul lor.Sa vezi cum e.Asteapta sa implinesti 18 ani si atunci nu vor mai fi probleme.Esti majora si poti face ce vrei.Dar pana atunci parintii hotarasc.Tu nu ai venit, el nu stiu daca lucreaza.Cand dragostea va mai pali, pentru ca este inevitabil, va veti lovi de greutatile vietii.Si nu va fi usor. Daca vine si un copil este si mai greu. Sfatul meu este sa mai astepti si sa asculti de parinti.

| wolder a răspuns:

Relatia ta cu tipu asta de 24 de ani nu e tocmai buna. diferenta de varsta nu face bine, de obicei baietii astia isi bat joc de fete de 15-16 ani. la varsta lui ar trebui sa se casatoreasca sa se gandeasca mai mult la viitor si sa-si faca un copil, iar tu sa-ti vezi de scoala si sa-ti faci un iubit de varsta ta cu care crede-ma ca te-ai intelege mai bine.
ai 15 ani trebuie sa te gandesti la scoala, la viitorul tau, la binele parintilor, eu doar te invat, nu te critic...

Acum sa-ti vorbesc din propria experienta... Am fost cu un tip mai mare cu care am stat in casa, n-am crezut pe nimeni cat de aiurea e, in capul meu totul era roz, deci pana nu vezi, nu crezi. Multe responsabilitati, devenise gelos, trebuia sa stau in casa si sa ma comport ca o nevasta, toate schimbarile astea dupa ce ne-am mutat impreuna. Trebuie sa intelegi ca un barbat matur are nevoie de sex, curatenie, mancare si chestii de genul.
In plus tu trebuie sa-ti mai vezi si de scoala si sa fii intretinuta de el. Mie ca femeie nu mi-ar conveni sa fiu la mana lui daca vreau sa-mi cumpar bani sa astept sa-mi dea el bani.
Pana la 18 ani legal vorbind trebuie sa stai cu tutorele tau legal, oriunde ai fugi politia te duce la ei, deci daca fugi de buna voie e cam tot aia.
daca parintii nu te agreseaza si te cresc in bune conditii si tu vrei sa fugi esti data la plasament

| wolder a răspuns:

Cel mai bine ramai acasa la tine continui relatia cu el si nu complici lucrurile

| anonimg a răspuns:

Nu există lege care să pedepsească copilul minor care fuge de acasă. Dar există lege împotriva aceluia care primeşte minori la ei acasă.
Poate că voi ţineţi unul la altul; dar niciodată nu veţi fi fericiţi în relaţia voastră atâta timp cât nu ascultaţi de părinţi.
Eu nu te cunosc nici pe tine şi nici pe familia ta; dar sunt 90% convins că şi mama ta a procedat la fel în tinereţea ei. Ascultă-mă bine: dacă tu fugi cu un băiat la 15 ani, fiica ta va face acelaşi lucru la 12 ani. Să ştii că nu numai genele fiziologice se transmit, ci şi cele ce ţin de caracter, de comportament.
Există o lege nevăzută -şi anume, aceea că dacă vrei să ai copii ascultători trebuie ca tu să fi ascultător mai înainte.

| Alcyon a răspuns:

Or sa-l reclame la politie si s-ar putea sa aiba probleme. Esti minora, prin urmare nu esti de capul tau, sa faci ce vrei. Stiu c-o sa faci tot cum te taie capul, desi toata lumea ti-a spus ca gresesti. La 15 ani, ai impresia ca lumea e a ta. Din pacate, viata de afara, e dura. Nu stii ce-nseamna sa traiesti cu un barbat. Va trebui sa faci treaba in casa, sa-i gatesti, sa-i speli etc. Parintii lui sunt de treaba numai aparent. Nu e nimeni fericit, cand ii vine o gura in plus la masa. Te-nseli daca-ti inchipui c-o sa stai sa huzuresti, deoarece in ziua de azi, nu mai face nimeni acte de binefacere. Or sa te puna la treaba. Toti par de treaba la inceput, cand nu stai in casa cu ei. In alta ordine de idei, am unele indoieli legate de moralitatea acestui barbat. Un om cu o anumita educatie, n-o sa faca ce-a facut el. Asta suna a pedofilie. Deschide bine ochii! Nu te certa cu parintii ca s-ar putea sa ai nevoie de ei mai tarziu. Daca domnul de 24 de ani o sa gaseasca o fatuca de varsta lui (cu bani si loc de munca, nu una pe care s-o intretina el), tu o sa-ti primesti papuceii si pe urma o s-ajungi pe drumuri.

| pietrean a răspuns:

In primul rand, este atat de greu de citit si de urmarit logica in postarea ta, de mi se incurca mintea.Pentru tine(ca si la alti copii),nu exista virgula,punct,litera mare la inceput de propozitie?
Asa cum ii crezi tu "rai" pe parintii tai,ei nu au decat grija copilului lor si nu cred ca-si doresc un copil care sa nu-si termine scoala,care sa nu-si faca un viitor urmand liceul,facultatea,ca apoi sa fie sigura ca poate sa aiba grija de ea,singura.Tu vrei doar sa-i "sperii"("au sa vada cum e sa ma piarda"),pentru ca nu sunt de acord cu aceasta relatie.
Sfaturi? Gandeste-te ca aveti vieti diferite,idealuri diferite,conceptii diferite.Dar,cred ca degeaba imi bat gura,ca tot ce vrei tu o sa faci!
In ceea ce priveste,reclamatia la Politie,pe care sigur parintii tai o vor face,in cazul ca vei pleca de acasa,te asigur,ca te vor aduce acasa pachet,iar dumnealui,o s-o incurce zdravan,pentru corupere de minori.
Mai multe nu o sa-ti mai spun, deoarece sunt sigura ca o sa-ti spuna altii, sa nu faci prostia sa fugi de acasa. Sper ca nu ai intrebat degeaba, adica sa faci tot ce vrei tu, asa ca mai bine asculta sfaturile noastre!

| Kalla a răspuns:

E cam marisor pentru tine. Daca ramai insarcinata crezi ca o sa stea langa tine? Fii inteligenta si foloseste capul cand gandesti nu inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, daca ai 15 ani si te vei muta la el, vor avea probleme cu legea, pentru ca asta ai intreabat. Tatal si mama ta sunt, evident, mult mai inteligenti decat tine, de aceea fac ce fac. In locul tau nu m-as avanta sa le arat cum e sa ma piarda, gandeste-te ca si tu ii poti pierde pe ei. Daca parintii tai erau cu adevarat rai, tu nu mai erai atat de rasfatata incat sa iti imaginezi ca esti mai cu mot decat restul omenirii.

Stai acasa si nu iti complica viata fara rost. Daca tu si prietenul tau pedofil chiar va iubiti, mai puteti astepta un an, doi, pana sa faceti oficiala relatia. Asta daca prietenul tau nu va gasi una mai tanara pana atunci...

| Florenta16 a răspuns:

Este normal sa le fie frica sa te lase la el acasa, avand in vedere ca este major, chiar are peste 18 ani, si mai anume 24, deci isi fac oarecum griji destul de mari chiar daca parintii lui ar avea grija si de tine. Mai este o intrebare aici. ai tai stiu ca ai facut dragoste cu el? Adica daca a fost din dragoste este ok, si aveti o relatie destul de lunga, si sper ca nimic sa nu va desparta! Eu zic ca singura optiune ar fi sa vina ai lui sa discute cu ai tai, si atunci poate, dar gandeste-te ca tu inca esti minora si ai tai nu te pot da pe mana altora, oricata iubire ar exista. Asteapta si tu inca 3 anisori, si vei alege tu ce sa faci. Gandeste-te si ca daca ar discuta ai lui cu ai tai, s-ar putea ca macar sa te lase sa dormi cateva nopti pe saptamana la el. Vei ajunge la facultate si va veti muta impreuna. pana atunci trebuie si tu sa fii intelegatoare! Bafta si Craciun fericit!

| rikkimady16 a răspuns:

Mie mi se pare o prostie sa te muti la el. ai 15 anisori si el are 24. e o diferenta mult prea mare si poate el chiar te iubeste, dar la varsta lui crede-ma ca el are alte planuri de viitor, diferite de cele pe care le ai tu. in loc sa te bucuri de adolescenta, de perioada asta in care poti sa faci ce vrei, tu te legi de un om care pana la urma nu stii daca te iubeste cu adevarat. eu zic ca nu e bine ce faci, parinti tai stiu ce e mai bine pentru tine pentru ca si ei au avut 15 ani ca tine si stiu si ei cum te simti, probabil de aceea sunt stricti cu tine.

| CheLoo23 a răspuns:

Crede-ma cand iti explic cu mana pe inima am inceput sa plang cand tiam citit lacrimile tale ca de fapt astea sunt niste lacrimi care tu le porti in inima ta si nimeni nu te poate intelege decat prietenul tau si probabil parinti lui nu stiu cum sa-ti explic cat mai limpede e viata ta mai e inima ta tu esti stapana pe tine chiar daca ai 15 ani eu am aceeasi poveste asemanatoare cu tine eu am 22 de ani si iubita mea are 15 ani la fel ca si la tine la fel am si eu aceeasi scandal zi de zi legal sunt parinti tai tu depinzi de ei dar sentimental e iubitu tau si vei ramane cu el nu vei ramane cu ai tai dupa varsta de 18 ani nu au ce sa mai faca ce sa mai zica pana atunci fiti oameni destepti si faceti totul pe ascuns deveniti invizibili va fi mult mai bine si nu veti mai avea priviri asupra voastra tine minte ce iti zic daca il iubesti cu adevarat din toata inima ta din tot sufletul tau nu renunta la el pentru parinti tai intr-o zi poate vei regreta ca l-ai avut si l-ai facut sa plece din viata ta pentru ca asa tiau zis "aia" bye happy mult noroc

| krs20kriss a răspuns:

Stiu exact cum te simti, si eu am fost intr-o situatie exact la fel( poate mai sunt) in fine... nu stiu ce sa zic incearca sa vorbesti cu ai tai explica-le zile sa incerce sa il cunoasca sa vada ce fel de persoana este.
Este normal sa le fie frica mai ales ca ai doar 15 ani, insa o fac spre binele tau nici eu nu-i inteleg cam deloc sad.dar daca nu inteleg si tu chiar vrei sa ai o relatie cu el si va iubiti ramaneti impreuna orice ar fi.