| anonim_4396 a întrebat:

Hey, TPU. sa va povestesc viața mea...am 13 ani și locuiesc cu mama, tata și bunica mea. bunica nu s-a înțeles niciodată cu tata, are ceva cu el... s-au certat de multe ori și nu prea vorbesc. partea cam nasoala este ca bunica mea suferă de boala alzheimer și uita foarte des. săptămâna trecută am fost la mare, doar cu mama și cu bunica deoarece mama nu a vrut sa o lase acasă fiindcă se gândea ca poate se va certa cu tata, și nu își dorea sa o lase singura cu el. asa, totul a fost bine la mare, am stat o săptămâna, dar in aceasta săptămâna bunica spunea tot felul de lucruri ciudate. întreba unde este bunicul meu,(care din păcate a murit), întreba cine este tatăl meu, dacă mama este căsătorită, dar lucrurile astea s-au întâmplat acum foarte mulți ani, și exista momente in care nu uita si se poarta normal.
acum, tata este plecat cu serviciul, iar in seara asta, bunica mea iar punea tot felul de întrebări. spunea ca nu îl cunoaște pe tatăl meu, o întreba din nou pe mama dacă e căsătorită, și uitase ca noi ne-am mutat cu ea in casa, și ca nu avem casa noastră separată. și când mai discutau ele, mama ii spunea ca s-a bronzat la mare, iar bunica spunea ca nu s-a bronzat la mare, și ca s-a bronzat pe balcon, și câteodată mai spunea ca ea nu a mers la mare...cred ca ați înțeles despre ce e vorba. acum ceva timp, bunica îl dădea afara pe tata, spunând ca nu îl cunoaște și ca nu l-a văzut niciodată, deși tata sta cu ea in casa de când m-am născut eu. treaba e ca sunt foarte afectată de chestia asta. plang in fiecare zi si ma întreb pana unde va duce chestia asta? intr-o zi nu va mai stii nici cine sunt eu, sau cine este mama...și nu ne va mai lasă sa stam cu ea in casa, iar noi nu ne permitem sa ne mutam altundeva. ma puteți ajuta cu un sfat? ce credeți ca se va intampla in viitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| LadyDee89 a răspuns:

Suferind de boala in cauza, nu are discernamant in fata niciunei autoritati sa va dea afara! si din cate stiu, nici sa semneze vreun act legal cum ca va lasa voua casa! Stiu ca bolnavi de alzheimer au nevoie de insotitor, deci practic si in fata legii mama ta care e fiica ei este insotitorul! imi pare rau pentru ce vi se intampla, dar nu va pierdeti speranta ca totul va fi bine pana la urma

| PsyhoChild a răspuns (pentru LadyDee89):

Nu poti promite fetei lucrui ca astea...nu stii ce ii va face viitorul.Cel mai bine este sa o trimita pe batrana la un azil pentru batrani unde se poate avea grija de ea si asa pot scapa de probleme...cel putin eu asa as fi facut

| LadyDee89 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Ce anume i-am promis, ca nu inteleg?
vorbind in cunostiinta de cauza, daca o trimit pe a batrana la azil, iar parintii fetei nu au acte pe casa, ii pot da afara din casa! astfel ca, daca bunica este la azil nu mai e nevoie sa mama ca o ingrijeasca, deci nu mai e nevoie de ea!

| PsyhoChild a răspuns (pentru LadyDee89):

Ai promis ca totul va fi bine.Nu se stie ce se poate intampla.Asta este adevarul.Norocul ti-l faci singur.Partea cu casa este grea...pot face acte dar trebuie sa profite de un om bolnav ceea ce nu este frumos.Dar nici sa ajunga o familie in strada pentru asta.Pot sa angajeje pe cineva care sa aiba grija de batrana.Nu pot spune ca eu am avut un trai mai bun.Cand eram mic parintii mei aveau rate la banci si nu se descurcau.Acum nu mai avem rate la banci si stii de ce? Pentru ca au invatat sa economiseasca banii si si-au gasit locuri de munca bune.Nu ii inteleg pe adultii din ziua de azi cand spun ca e greu de gasit un loc de munca.Chiar si la un fast food pentru inceput un salariu de 1200 de lei pe luna nu e rau.Atat castiga fratele meu.Am mentionat ca am doi frati? Sora mea a ajuns la facultate chair daca nu a avut cele mai bune conditii si fratele meu inca este la liceu si lucreaza si ii place.Eu am dat doar una dintre solutii pentru aceasta fetita dar mai sunt.De exemplu daca este bunica din partea mamei fetita si mama sa au loc asigurat in casa deoarece poti sa ai orice boala, trebuie sa iti recunosti copilul.Cand bunica uita ceva parintii pot sa ii arate poze cu ei gen la nunta.Dar nimeni nu se intereseaza de asta -_-. Tatal este singurul lucru care ii incurca in acea casa si nu stiu ce pot face in privinta asta.

| LadyDee89 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Ok, eu am zis ca ei sa nu isi piarda speranta! adica sa spere ca totul va fi bine! da, nici eu nu inteleg cum altii nu se pot descurca! daca tot ai zis de tine, sa zic si eu de mine! o familie saraca, o mama si 2 copii! am terminat liceul, m-am inscris la facultate si m-am angajat sa imi pot plati studiile! taxa la facultate era 1800 pe vremea aia, luam 400 salariu, plateam facturi, rate, cumparam mancare in casa!
am avut-o pe bunica sotului, ceva de genu cum e bunica fetei! deci stiu ce vorbesc! daca nu are grija de bunica, personal, bunica in vreun moment al ei poate sa ii dea afara fara drept de apel! daca angajeaza pe cineva, iarasi nu mai e nevoie de mama, deci poate sa nu locuiasca in casa! daca tu esti bolnav, unde scrie ca e obligatoriu sa iti ti fata, adulta, in casa? crede-ma, ca au vrut si parintii sotului sa o duca pe a batrana la azil, dar riscau sa ramana fara casa!

| Andreeaa245 a răspuns:

Am uitat sa menționez faptul ca bunica mea ia medicamente pentru aceasta boala. și sunt afectată pentru ca atunci când aceasta uita, iar noi ii spuneam adevarul și o contrazicem, se enervează foarte tare, nici nu aveți idee prin ce am trecut.