| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema care e legata de părinții mei.

Bun deci sa încep.

•De când eram mic... tatal meu era un om de milioane și foarte, foarte de treabă, dar după ce mama lui a murit a luat-o pe calea alcoolului și a început sa o bata pe mama(aproape zilnic).
Mama mea stătea cu el doar pentru ca eu și surorile mele eram mici(eu aveam 7 ani pe atunci).

Chestia asta a durat vreo 2-3 ani pana tatăl meu a vrut sa o ùciďă pe mama mea..atunci mama ne-a luat și am plecat în alta parte.
Când aveam 14 ani mi-a trimis cerere pe Facebook.I-am acceptat doar ca sa-l avertizez ca dacă o sa ne mai caute o sa iasă rău.
Anii au trecut, acum am 19 ani..si zilele astea am primit mesaj de la el, mi-a spus ca:

,, Stiu unde locuiești și vreau doar sa vorbim și sa reparam lucrurile"

Atunci i-am spus sa stea acasă dacă tine la el și i-am povestit mamei.

De venit o sa vina sigur sa ma caute.E în stare sa vina pana acasă..nu o sa evit sa-mi apar mama și surorile..si de iertat nu cred ca pot.

(Tatăl meu este soldat..mama a ales sa nu-i facă nimic ca să nu-i încheie cariera. Avea multe dovezi.)

Ce imi recomandați sa fac?

E o situație foarte complicată.

•Țin sa menționez ca în mine nu a dat niciodată..nici în surorile mele..chiar voia mult sa-i calc pe urme și sa devin militar.

Vreau răspunsuri și de la oameni foarte maturi..pt ca au multă experiență și știu mai bine sa aplaneze.

O zi buna

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Se poate vorbi intr-un loc public, pentru ce sa vina la voi acasa? Un mare NU. Bautura iti afecteaza creierul pe termen lung, exista destule studii care dovedesc asta.Nu poti sti cum va reactiona, daca s-a schimbat in acesti ani sau nu.Gandeste-te ca daca se imbata poate oricand sa intre in modul de hulk violent, vine peste voi si da cu pumnii in tot ce prinde. Politia nu ii va face nimic, asa e in Romania, mor femeile snopite in bataie.
Daca iti trimitea un mesaj normal, intelegeam ca vrea se repare lucrurile.Insa faptul ca a spus din prima ca stie unde locuiti....imi pare rau, asta suna a inceput de amenintare.Si la nivel psihologic functioneaza mai mult decat iti poti inchipui/da seama pe moment.Ai grija.Este mai mult decat suficient sa va intalniti la o cafenea intr-o zona publica, sa discutati pentru o ora sau doua si atat.

Răspuns Apreciat de Editori
| pufulescu0o a răspuns:

Oricat de maturi am fi, nimeni de aici nu iti poate garanta ca s-a schimbat in bine si asta oricum nu inseamna ca vei putea sau va trebui sa locuiesti cu el fiindca esti si tu deja major.
Nu ne-ai spus ce vrea de la voi! Sa refaceti legatura rupta acum multa vreme? Eu zic sa nu refuzi, este totusi tatal tau si se ve bucura sa schimbati cateva vorbe din cand in cand. Despre locuit iarasi impreuna... as zice nu! Cum am mai spus, nu stii si nu stim cum ii mai merge psihic si pe partea cu consumul de alcool.
Pe scurt, vorbeste cu el, spune-i clar ca aveti vieti separate acum, ca poti sa stai de vorba dar nimic mai mult.

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Poate s-a schimbat în bine, poți încerca o discuție cu el într-un loc public.

| Freya1 a răspuns:

Pai dacă nu vrei sa ia tangente cu el nu avea.Iar dacă îl vei vedea prin preajma sau la ușa suna la politie și gata.
Nu trebuie sa purtati o conversație dacă nu vrei.Sau,ca să nu complici lucurile intalneste-te cu el intr-un loc public și spune-i clar ca nu mai vrei sa aveți treaba cu el si sa își vadă de treaba ca să nu depui plângere pentru hartuire.

Răspuns utilizator avertizat