| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Salut.
Cand eram mai mica mama mea m-a lovit demulte ori chiar si fara motiv.Intotdeauna se enerva din orice si asta era felu ei de a se descarca
Problema e ca eu am iertat-o de fiecare data dar nu am uitat...iar acum in prezent la cei 20 de ani ai mei numai locuiesc cu ea dar cand cineva ridica mana chiar si in gluma la mine ma sperii foarte rau si am niste reflexe urate de tot...
Nu stiu ce sa fac sincer sa scap de chestia asta.
Imi puteti da un sfat?
Funda

7 răspunsuri:
| Pacala a răspuns:

In primul rand, astea sunt sechele din copilarie si se rezolva doar cu ajutorul unui psiholog. Sau trebuie sa ai tu foarte multa vointa. In al doilea rand, nimeni nu trebuie sa ridice mana la nimeni, nici macar in gluma, pentru ca daca face asa o va face candva si la modul serios, adica te va pocni. Fereste-te de oamenii care fac astfel de "glume". E un semn de violenta fizica viitoare. Si de prostie, ca merg mana in mana violenta si prostia. Ma bucur ca ai 20 de ani si ca nu mai ai treaba cu ai tai. Daca mai ai nevoie de sfaturi, iti stau oricand la dispozitie, trimiti un mesaj privat si se rezolva.

Fereste-te de oamenii violenti.

| SchiZz20CMrecords explică (pentru Pacala):

Nu ma refeream la genul ala de glume, dar nu stiam cum sa ma exprim.
In sensu ca daca cineva ridica mana sa isi aranjeze parul sau sa puna mana pe mine deja am reflexele alea fara sa-mi dau seama.Deci mie nu mi frica dar mintea mea reactioneaza fara ca eu sa-mi dau seama pe moment

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta.E bine ca esti constienta de problema ta si ca vrei sa indrepti lucrurile.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.Vei reusi, sunt sigura, mult succes.

Răspuns utilizator avertizat
| LOkk12 a răspuns:

Salut! Imi pare foarte rau sad Faptul ca deja realizezi ca exista problema deja bine.Mergi la un psiholog, descarcate emotional nu vei regreta. Uneori suferinta provocata de mama ta in copilarie iti poate afecta relatia cu copii tai in viitor.Numai bine si putere.Pa

| tsal24 a răspuns:

Naspa, incearca sa nu mai reactionezi asa. Pune-ti in cap ca nu mai reactionezi asa cand ridica cineva mana la tine.

| DeeaDizz a răspuns:

Mergi la un psiholog! Ai ramas cu niste traume serioase ce au nevoie de ajutor specializat! Comportamentul mamei tale evident n-a fost unul normal, al unui parinte adevarat, iar felul in care ne trateaza parintii ne influenteaza intreg psihicul si nu numai in copilarie, ci intreaga viata. E de la om la om! Unele persoane agresate de parinti reusesc sa treaca singure peste, pe cand altele, cu un psihic mai sensibil, ca si tine, raman cu amprente severe, mai ales daca bataile acelea erau fara un motiv serios. Creierul tau incearca sa se apere de ceea ce a fost obisnuit sa suporte ani la rand. Numai un psiholog bun poate sa-ti ajute subconstientul sa se elibereze de astfel de sechele si sa te faca sa intelegi ca viata nu e chiar atat de violenta si ca nu toata lumea vrea sa te raneasca!