| InsertName a întrebat:

Am avut la subrat o alunita alba care din greseala am lovit-o foarte putin si peste 3 zile s-a innegrit si a picat. Sincer, nu stiu daca era alunita, dar arata asa http://i48.tinypic.com/2lstv06.jpg.Mai am una pe gat, care e foarte incomoda, adica nu pot sa fac dus normal pentru ca mi-e frica sa o lovesc si odata am lovit-o si s-a facut maro ..au trecut 2-3 chiar 4 luni si azi am lovit-o iar, din greseala.Arata la fel ca cea pe care am aratat-o mai devreme,doar ca e mai mica. Am dat cu spirt si m-a usturat si am intrat intr-o usoara panica. Uneori ma inteapa. Poate fi cancerigena? Am vorbit cu mama mea ceva timp despre ea si i-am zis ca mi-e frica dar ea chiar nu vrea sa ma bage in seama,ba tipa la mine,ba zice sa nu e nimic, ba ca nu da banii pe asta. Eu sunt ipohindra si ma sperii foarte usor. Imi puteti da un sfat? Repet, este cancerigena? Multumesc
P.S. Am 14 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Parerea mea este ca ar trebui sa te duci singur/singura la doctorul de familie happy. Spune-i mamei tale ca mergi in parc, dar intre timp dai o fuga la doctorul de familie, sau astepti sa iti raspunda la intrebare cineva care stie laughing Sper sa se rezolve totul happy Mult succes!

| InsertName explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba ca ma feresc de mama, ca eu pot sa ma duc fara acordul ei, dar nu si la dermatolog. Eu fiind la 15 km de oras, fiind minora nu ma pot duce singura si ea zice ca nu e o alunita.

| Danielapop_Zamfir_1975 a răspuns:

Buna te-as sfatui sa mergi la un doctori ca te interesezi doar. daca zice ca este grav nu te speria asculta ce spune doctorul ca poate iti da vreo reteta sa iti cumperi vreo crema sau ceva. sper ca te-am ajutat! dar sincer nu pot sa-ti raspund la intrebarea aia daca este canceroasa fiindca am doar 11 ani nu sunt un expert