| Th3Li0N a întrebat:

SALUT.Ma simt atat de singur! Fratemeu sta in chirie la facultate in Cluj eu am mers la el o saptamana si mai sta cu un coleg acolo si ne distram mult. Si acum cand am venit acasa degeaba vorbesc cu parinti cu soramea ca ma simt singur foarte singur si imi vine sa plang am un sentiment de dor si cand ma gandesc ca eu stau acasa si maine am scoala si ei au doar 2 ore pe zi si in rest se distreaza.Ma simt foarte naspa, trist, dor toate astea duc la plans.Cam asta a fost descrierea din suflet. ajutati-ma va rog si in plus stau si singur in camera si asta ma face sa ma simt si mai singur.nu stiu asta am scris cu lacrimi in ochi. ajutati-ma va rog! FUNDA

13 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Ok, ai plans, ai oftat, te-ai descarcat scriind aici pe site, acum e momentul sa-ti stergi lacrimile!
Te inteleg ca iti este dor de fratele tau, dar asa e in viata, fiecare trebuie sa-si urmeze propriul drum, iar fratele tau asta face.
Imi place cand vad copii care isi iubesc fratii, asa ca tine, altii nu stiu cum sa scape de fratii lor mai mari!
Si ca sa mai uiti de dor, incearca sa-ti ocupi timpul cu ceva care iti place, citeste o carte, uita-te la un film de comedie, joaca-te pe calculator, etc.
Uite, eu iti trimit niste videoclipuri, in speranta ca te vor inveseli:
http://www.youtube.com/watch?v=4gWFEO8dlfc
http://www.youtube.com/watch?v=CT1P4H2kKu4
http://www.youtube.com/watch?v=rUL0M__g1k4

| Karelia123 a răspuns:

Poate ar trebui sa fii mult mai deschis macar cu sora ta, adica e un lucru normal. O poti ruga sa pastreze anumite secrete pe care i le spui. Iti recomand sa iesi cu prietenii in timpul liber de cate ori ai ocazia, in parc la cinema si in alte locuri.Mai poti practica in afara programului tau si un sport gen fotbal, handbal, tennis sau orice ti-ar placea tie. Asa timpul o sa treaca mai repede.Aceasta problema se va rezolva pe parcurs, ai sa vezi.
Toti avem momente de genul asa ca numai plange.
Capul sus!

| dragos9234 a răspuns:

Si cu ce ai vrea sa te ajutam?
Cursul vietii se aplica tuturor.
Si tu vei ajunge la facultate, probabil, si te vei distra.
P.S:Nu exista suflet ^^

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Eu sper ca fratele tau nu se doar distreaza pe acolo.

Sper ca si invata. Ca sa termini o facultate nu este chiar usor.
Si in caz ca-si vede de treaba lui, nu prea ai de ce sa-l invidiezi.

Dar na, poate tu nu-i invidiezi distractiile. poate tie iti este dor de el.

| TheDarkDragon a răspuns:

Pai nu ai prieteni? DAca ai, intalnestete cu ei, mergeti la o bere/suc, la joaca, un fotba/basket, la piscina, undeva unde te simti bine cu ei.Acuma depinde:daca esti cumva "invidios" pe frate-tu ca are numa 2 ore si se distreaza in rest, si tu trebuie sa mergi la scoala, nu te mai gandi la asta, si na, obisnuieste-te cu asta...; dar daca esti trist ca nu e fratele tau langa tine, atunci ti-am zis, iesi cu prietenii sau cu persoane langa care te simti cel mai bine in afara de fratele tauwinking

| meli120 a răspuns:

Facultatea nu implica numai distractie, si pentru alea 2 ore invata pe rupte desi ma indoiesc sa fie undeva asa ceva.
Trebuie sa intelegi, ca el am mers sa isi formeze un viitor sa isi faca un rost in viata nu totul se rezuma la distractie si lui probabil ii e dor de tine. Trebuie sa fii tare, nu te lasa coplesit de sentimente ca sa nu il faci pe fratele tau sa se simta mai rau punandu-l intr-o situatie neplacuta vazandute asa.
O sa vina si randul tau, si fratele tau probabil venind inapoi o sa iti duca dorul dar stiind ca si el era departe si tu te-ai tinut tare va ezita sa planga!
Ar trebui sa iti dezvolti o relatie mai mare de intelegere si sa discuti anumite lucruri cu parintii tai.Si pe sora ta o lasi pe dinafara, parca nu ti-ar pasa de ea, crezi ca ei nu ii e dor de fratele vostru?
Punete in pielea fratelui tau si sa vezi ca nu e asa fain, sa vezi ca esti departe de familie si toti sunt acolo si au parte de intelegere si el e singur.Si va duce dorul negresit, doar nu vrea sa arate deoarece probabil va intristeaza mai tare acest fapt.
Cheamo pe sora ta sa steie cu tine in camera, daca te simti singur si fiind unul langa altul va veti abtine sa plangeti! Amintitiva momentele petrecute ca familie si categoric tinetiva tari, nu il faceti pe fratele vostru sa regrete ca a plecat!

| CherNadya a răspuns:

Buna pai nu te mai gandi...Fa-ti diverse activitati care sa-ti placa.Asta e sfatul meu, succes si nu mai sta trist!

| Chiforescu_Marius_1997 a răspuns:

Iesi pe afara. mergi cu prietenii la un fotbal sau la cv ce.ti place. beti un suc cv. daca stai in casa e imposibil sa nu te gandesti. capu sus tongue

| Deeutza0745 a răspuns:

Pune-te bine pe invatat daca vrei sa ajungi si tu la Cluj la faculta...in rest ai putea sa iesi si tu prietenii sa te distrezi pana data viitoare cand mergi (vi) la Cluj tongue

| CynthiaElizabeth a răspuns:

In primul rand, trebuie sa te linistesti. Toti avem momente de genul acesta, cand suntem la pamant si simtim ca nimeni nu ne vrea binele.
Este normal sa-i duci dorul fratelui tau, dar priveste partea pozitiva a lucrurilor: el chiar daca e acolo, tot iti va fi alaturi si in plus mergi si il vizitezi cand poti! E mai rau de cei care nu au posibilitatea asta.
Ca sa poti sa ma uiti un pic de situatie, du-te pe afara, stai cu prietenii tai, glumeste, fa activitati care sa te faca sa uiti de situatia de acasa si vei vedea ca, cu timpul, ai sa te obisnuiesti.
Nu fi trist, capul sus ca doar esti baiat mare! :-)

| EllyPuffy a răspuns:

Fa-ti prieteni big grin joacate cu ei cu mingia. duceti'va la cinema...in parc big grin stai afara cu ei..mergeti la un suc.

| zekken a răspuns:

Am si eu cam aceeasi problema, fratele meu a terminat liceul si se duce la facultate iar eu nu mai am alti frati; bun, poti face ce fac si eu : SPORT. Pe mine sportul ma ajuta sa uit de toate inclusiv de aceasta problema e ca un medicament pentru toate problemele mele; mentionez si ca sportul mi-a adus beneficii cum ar fi : astazi eram la ora de sport si a venit profesorul cu o propunere, sa alerg intr-un maraton, evident m-am bucurat sa aud asta iar acum ma pregatesc si alerg din ce in ce mai mult; sa o luam altfel, daca nu-ti place sa alergi incearca orice sport, fotbal, handbal, tenis, baseball, orice; te concentrezi mai mult, castigi mai mult happy.

| Cancescu_Paul_1989 a răspuns:

PArerea mea este ca ar trebui sa te imprietenesti cu prieteni tai de la scoala. Stiu ca este greu uneori ca uneori pici numai cu snobi si ingamfati la scoala dar incearca atunci sa faci un sport (al corpului sau al mintii ) de expemplu incearca sa mergi la sala sau la aerobic sa faci jocing. Pote iti gasesti o materie placuta( putin probabil ) sau poate inveti mai mult. Daca nu merege joacate pe calculator laughing) ca asta e sigur eficient. Incearca un joc care iti ocupa timpul ca LOL, WOW, MC, COD gasesti tu... Si capu sus ca doar nu esti domnita happy