| anonymus2015 a întrebat:

Salut, TPU. Ajutati-ma, nu stiu ce sa mai fac, simt ca innebunesc pe zi ce trece din cauza surorii mele, parca a innebunit. Ea are 11 ani si de cand a inceput scoala a luat-o razna, deoarece a inceput sa umble cu fete, baieti, sa iasa in cluburi, baruri dar nu asta ma deranjeaza pe mine, ci faptul ca pe facebook toata lumea a facut misto de ea, aproape tot orasul, iar cand merg afara cu fete, cu baieti, toti imi zic de ea, NU MAI STIU CE SA MAI FAC. A inceput sa imi fie rusine ca este sora mea, la scoala nici nu o bag in seama, nici acasa deoarece o stie tot orasul si nu o stie de bine. La scoala are multe probleme, iar acasa se cearta foarte des cu parintii. Eu chiar nu stiu ce sa fac in situatia asta, dar am un singur gand ca voi pleca cand o sa cresc din oras si o sa scap de toti...

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

E adevarat ca trebuie neaparat sa vorbesti cu parintii, chiar daca acestia vor spune ceva de genu "da las-o ca n-are minte" sau mai stiu eu ce, tu trebuie sa insisti pe problema asta ca nu prea e de bine. O parte din vina o poate avea si anturajul, sau faptul ca acum ajunsa la scoala, intr-un colectiv mai mare, vrea sa para "cea mai tare", sau cea mai "cool", prin faptele ei, de exemplu ar putea sa comenteze la orice zice un profesor doar ca sa para rebela pe care o admira toti.

| anonymus2015 explică (pentru Arthiom):

Ea chiar vrea sa para cool si populara, dar nu vede ca nimeni nu o suporta decat una sau doua prietene... Multumesc tuturor pentru sfaturi si Paste Fericit!

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Tu cati ani ai? daca esti mai mare, de ce nu vorbesti cu ea si sa o faci sa inteleaga c a ceea ce face ea nu este frumos si se pine in situatii jenante? ai parinti? explicle lor situatia si vor gasi o cale de mijloc.
Nu te indeparta de ea, este sora ta, ajut-o/ si fii langa ea. fuga nu este o solutie.
Sa o duca la un control, poate are ceva probleme psihice.
Sarbatori Pascale cu bine alaturi de cei dragihappy

| anonymus2015 explică (pentru caramela):

Pai, am vorbit cu ea si parintii au vorbit cu ea, dar nu intelege, eu i-am explicat de multe ori dar nici nu baga in seama... PASTE FERICIT!

| anonimg a răspuns:

Tu trebuie sa fii in exemplu pentru ea. Dar niciodata sa nu-i fortezi vointa. Cand cineva iti vorbeste de ea, raspunde: "Fiecare are dreptul sa faca ce doreste in viata."
Daca vei cere ajutorul lui Dumnezeu, multe se vor rezolva.

| SkyPilot a răspuns:

Vorbeste cu parintii, spune-le ce se intampla. Nu e normal, parintii vor sti ce sa faca.

Răspuns utilizator avertizat
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| doreal a răspuns:

Poate ca a inceput sa se comporte asa deoarece tu nu o bagi in seama la scoala si in general cred. Adica, ar trebui sa vorbesti tu cu ea daca esti sora ei mai mare. Poate ca te vede pe tine mai favorizata de catre parinti si de aceea reactioneaza asa. Habar nu ai ce ii trece prin cap, de aceea mai bine vorbeste cu ea. Poate ca ai pierdut destul de multe lucruri.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Tu esti mai mare ca ea? Daca da incearca sa ii spui sa se mai potoleasca ca are timp si de distractii mai tarziu sau nu mai vorbi cu ea un timp poate o sa vrea sa vorbeasca cu tine si cand tu nu ii vei raspunde ii va parea rau. Bafta.

| Annya206 a răspuns:

Varsta ei isi spune cuvantul. Insa faptul ca o ignori, nu este o solutie. Incearca sa vorbesti cu ea, dar si cu parinti. Incearca sa o indepartezi de anturajul actul. Este sora ta, are doar 11 ani si nu stie ce e bine si ce rau pentru ea, daca tu esti mai mare o poti ajuta.
Gandeste-te ca ajutorul tau, de acum ii poate influenta viitorul si ca mai tarziu iti va multumi.

| Blackwindowoxy a răspuns:

Asta este o varsta critica! Momentan cred ca o sa faca doar ce ii bate capul! Aici nu sunt vinovati nici parintii, nici tu! Mai devreme sau mai tarziu isi va da seama de ceea ce face! iar ea o sa fie singura care o sa suporte conseciintele