| BiDiCaMiHeElA a întrebat:

Am o mare problema cu o asa-zisa "prietena".sad
Pentru inceput specific ca suntem in aceeasi clasa deci ne vedem zilnic, mai stam si in aceeasi banca pe deasupra. Noi doua ne-am certat din cauza unei tot la fel de buna prietena de-a mea (cu ea ma cunosc de la gradinita dar a intervenit o alta fata intre noi care i-a devenit ei cea mai buna prietena deci eu am ramas pe dinafara). Asa, dar acum credeam ca e diferit, speram ca mi-am gasit cu adevarat o prietena buna...Chestia e ca mereu cand ma cert cu cealalta prietena, ea trece de partea ei fara sa se mai uite in spate si cand ma impac eu cu ea si "prietena" mea vine si imi zice ceva gen: "Ana, te rog iarta-ma ca stii, nu am vrut sa fac asta...". Dar acum e ceva care mie chiar mi se pare serios, adica nu am mai vorbit de vreo 2 luni.
Ce sfaturi imi dati? Adica, eu inca tin la ea si vreau sa ne impacam dar...
Si mentionez ca "grupul" ei este format din 4 persone, toate impotriva mea. In pauze sau in timpul orelor folosesc orice pretext de a rade de mine dar eu am vrut sa dau exemplu de educatie, sa nu la bag in seama (mai mentionez ca noi suntem fetele "populare" din clasa). Credeti ca ar trebui sa incep si eu sa le jignesc sau sa continui sa nu le bag in seama?

Răspuns Câştigător
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, in primul rand ar trebui sa stii ca orice prietenie se strica. Poate ca este bine sa ai prietene, dar in cazul tau, uneori singuratatea este cea mai buna amica. Nu le lua in seama, lasa-le, destinul iti va face dreptate. Nu le jicni. Indiferenta ucide cel mai mult! Ce folosesti daca le jignesti? Mai rau faci.

2 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Daca esti bun, esti luat de prost.
So, loveste-le unde le doare mai tare si renunta la asa-zisa ta prietena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vei incepe sa le jignesti o sa devii ca si ele -adica o fire ''rautaciosa'' (caci asa imi par din ceea ce ai descris)-nu devenii asa!
In plus daca le vei jicni ele vor continua si tot asa... daca insa nu le vei baga deloc in seama se vor satura la un moment dat (caci ignoranta le ucide 'pofta' )
Incearca sa-ti faci alte prietene si nu sta singura!