| AbyAlberto15 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare personala, am facut 18 ani anul acesta, mi-am luat permisul si am decis sa plec la parintii mei in Anglia sa ma angajez, m-am angajat, am 4 luni de cand sunt aici, am prins un job super (Quality control) la un abator controlez calitatea si scriu tot ce gasesc pe niste fise speciale etc.
Dar am niste momente aiurite...ma enervez usor si incep sa nu suport prezenta parintilor am toane naspa cateodata..stiu poate vi se pare ciudat dar acasa eu de 8 ani am stat singur, doar bunica mea mai statea cu mine dar si asa o vedeam odata la 2 zile chiar daca stateam in aceeasi curte, in mare parte eu toata ziua eram plecat la liceu sau stateam in camera mea, doar seara ieseam cu prieteni pe afara si tot asa.M-am invatat sa fiu singur..si nu stiu ce sa fac, voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| use13r a răspuns:

Poate ai putea pentru început sa te gândești mai mult la ce efecte au aceste toane ale tale asupra părinților tai. Și chiar la cum iti influențează ele ție viața. O data ce vei deveni mai conștient de anumite acțiuni pe care la faci, de consecințele lor și de motivul care se afla în spatele lor, atunci iti va fi mult mai ușor sa schimbi ceva. Iti va fi mai ușor sa iti corectezi comportamentul și cu siguranță te vei gândi de doua ori înainte de a spune sau de a face ceva, care ar putea răni, într-un fel sau altul, pe cineva.
Încearcă așa, câte putin, în fiecare zi ( chiar și 10-15 min. maxim), sa reflectezi la momentele astea mai aiurea pe care le ai. La felul în care te simți în acele momente și la ce pot cauza sau chiar cauzează emotiile tale.

Dar, cel mai probabil, lucrurile se vor așeza de la sine cu timpul. Dacă ții la părinții tai, vei invata sa conviețuiești și împreună cu ei și nu vei mai ajunge sa fi deranjat din orice fleac. Asta dacă e vorba strict de niște supărări nefondate.

Posibil ca acum sa experimentezi stări de genul, din cauza ca ai fost scos din mediul tău obișnuit și acum nu mai poți face chiar tot ce vrei și când vrei. Și, pur și simplu, lucrurile sunt diferite de cum erau înainte sa pleci la ai tai. Și poate asta te deranjează, uneori thinking Sau poate este vorba despre altceva. Asta doar tu stii mai bine sau doar tu poți afla. Pentru ca tu poți afla cel mai bine ce se petrece in mintea și în inima ta.

But big grin dacă te ajuta mai mult, încearcă sa ți cont și de zicala aia în care se zice sa te porți cu aproapele tău așa cum ai vrea sa se poarte și el cu tine. Pana la urma ție ți-ar plăcea ca altcineva sau chiar părinții tai, sa simtă fata de tine, ceea ce tu simți în acele momente ale tale, mai aiurea, fata de ai tai?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vei invatat iute sa te comporti civilizat si respectuos, ca vor face reclamatie englezoii si te trezesti dat afara de la munca, ori poti avea probleme serioase la Politia.

La 18 ani se presupune ca ai suficienta minte si creier sa poti gandii sa deschizi gura si sa faci crize de istericale, nervoase sau aiurea.
Fiecare obieci prost se poate corecta daca iti folosesti creierasul si intelegi ca nu este nromal un asemenea comporatmnet si ca vei pierde enrom in viata, daca acum nu te audo-controlezi si auto-educi. Pari a fii un tanat inteligent, deci cu vointa vei reusii sa-ti tii sub control nervii, care isi vor crea probleme mari daca nu inveti sa te potolesti.

PS Nu am inteles ce treaba are luarea permisului, mentionat aici cu topicul asta, legat de starea ta de nervozitate?

| AbyAlberto15 explică (pentru Violleta2022):

Nu ma refeream la munca...ma refeream cand sunt acasa cu parinti am sentimente aiurea fara logica adica simt ca vreau sa stau inchis in camera si sa nu ma intrebe nimeni nimic...

| Violleta2022 a răspuns (pentru AbyAlberto15):

Atunci nu mai sta inchis in casa, iesi afara, plimba-te cu orele, intalneste si fa-ti prieteni noi, cauata o fata, fa-ti o viata persoanala, ca parintii nu sunt vinovati de singuratatea si nervii care te acapareaza, dar faptul ca stai singur incuiat in camera, da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai niște momente aiurite? Cum le ai? Cum vin ele?

| mihai69 a răspuns:

Mergi și pe la un psiholog - chiar ajută.

| Sophieka a răspuns:

Undeva exista motive pentru care ai aceste furii... Poate sa fie traume din copilarie sau suferinta lipsei lor care acum te-a transformat intr-un singuratic si nepasator. Daca chiar sunt motive pentru care te enervezi sau simti ca iti este invadata intimitatea, poti sa te muti pe chirie...De ce nu faci asta?

Insa ce mai vad in postare e ca nu prea ai dat 2 bani pe bunica ta... Ai lasat-o singura in Romania si, si atunci, cu toate ca locuiati la curte comuna, o vedeai odata la 2 zile cand ieseai tu afara sau veneai acasa. Nu este ok si cand nu va mai fi, s-ar putea sa suferi.

| AbyAlberto15 explică (pentru Sophieka):

Ea a luat decizia ca in Romania nu exista nimic de facut si nu poti evolua economic asa ca ea impreuna cu parintii mei au decis ca Anglia este cea mai buna optiune, tu crezi ca mie imi place aici?
Da sunt platit extrem de bine iau pe saptamana cat este un salariu pe luna in Romania dar am doae 4 luni si deja vreau acasa...

| Sophieka a răspuns (pentru AbyAlberto15):

Ai 18 ani, esti major...Ai libera decizia de a face ce doresti cu viata ta. Parintii nu mai pot lua decizii pentru tine.