| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, in cine ai putea sa ai incredere sa vorbesti liber despre tot ce ai pe suflet cand esti cel mai jos si toata lumea te tradeaza si te vinde? Ai putea in prieteni sau cei mai buni prieteni? Nu cred, daca te vor trada si ei, in parinti? Nah o sa suprareactioneze, o sa spuna sa lasi prostiile, in cine atunci?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cel mai bun si mai disponibil consilier e Dumnezeu, Tatal nostru ceresc.Eu cand ma pun in genunchi si ii povestesc tot ce am pe suflet, imi da darul prezentei lui iubitoare si sufletul meu e plin de fericirea si pacea aceea profunda dupa care tanjim fiecare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu vorbești cu nimeni. Îți rezolvi problemele, scapi de persoanele toxice și păstrezi prieteniile în zona de siguranță pe viitor.
Nu e sănătos să ai nevoie de sprijinul altora.

| Mosotti a răspuns:

Cu ce sa te vanda si sa te tradeze? Ca doar nu esti vreun politician bogat pe care sa-l compromita ca ar zice ala altora ce i-ai zis.

Zici pana dai de cineva ca lumea, ca daca nu zici, nu ai sanse sa dai de cineva ca lumea, daca zici ai sanse.
Lasa-i sa zica, ca nu conteaza la o adica.

Si nu toata lumea te vinde, depinde de om.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In cineva random de pe internet. Fara nume, fara locatie. Pur si simplu iei si stai de vorba cu un necunoscut de nicaieri, fara fata, fara nume. E o aplicatie care se cheama Clandesto, e facuta de romani, si fix cam asta poti face. Daca nu, poti alege un gigel random de pe aici.
@memaria: Grow up, povestile sunt misto, dar sa nu exageram...

| Werrich a răspuns:

In psiholog poți sa ai încredere, este OBLIGAT sa păstreze secretul.

| Mosotti a răspuns (pentru Werrich):

Aici e vb de prieteni, nu de psiholog care e un strain si te asculta fals pentru bani, sa dai mii de lei sa zici ce trebuie sa zici gratis unui prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În tine însuți. Dacă nu în psiholog, sau duhovnic.

| TheStrategist a răspuns:

Tu îți ești cel mai bun prieten întotdeauna. Încearcă să te cunoști pe tine însuți, să îți găsești pasiunile și lasă o perioadă oamenii (nici să te izolezi de tot pentru că asta ți-ar face mai mult rău).
Iar dacă simți neapărat nevoia să vorbești cu cineva ai putea să mergi la un psiholog, pentru că o să te asculte și e de încredere. E obligat să păstreze secret ceea ce spui.

| Forneticugem a răspuns:

Ea doar ea

| memaria a răspuns:

Hei! Pot spune ca inteleg prin ceea ce treci,si eu am fost si mai am momente in care sunt in situatia ta. O sa cauti alinare in toti oamenii din jurul tau,dar nu vei fii fericit si implinit niciodata,crede-ma. Oamenii au dreptul la opinie,pareri.ei vor judeca mereu. Uite, iti dau un sfat, incearca sa te cauti pe tine, sa faci ce iti placi si incarca-te spiritual. Nimic nu poate da alinare mai mult decat Dumnezeu. Daca cumva ai nevoie de cineva caruia sa-i marturisesti ce ai pe suflet, sunt aici! Be happy!