| Patrick20061997 a întrebat:

Salut TPU, nu știu unde sa ma adresez și cum sa procedez de asta am pus aceasta postare...
Este vorba despre mama lui tata, o femeie în vârstă de 70 de ani care a plecat cu un bărbat de 51 de ani după 4 ani de la decesul bunicului meu.
Toate se întâmpla cam de 1 an și ceva... deci... îmi amenință familia ca ne dă foc la casa, jigniri și blesteme câte am primit pot scrie o carte, ori de câte ori vine în curte la cea mai mica neregula ea cheamă politia și minte în tot ce spune. Am fost la politie din cauza ei de cel puțin 10 ori și tot continua asa, nu știu ce sa mai fac, cum sa mai procedez am răbdat prea mult, m-am saturat.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De ce vine la voi in curte? locuieste in spatiu comun cumva sau cum?
daca vine din alta parte pe proprietatea ta (si nu a ei) nu ii dai acces pe proprietate!
nu prea se intelege unde vine si de ce vine...

| Violleta2022 a răspuns:

Chemati Politia si faceti reclamatie voi, ca femeia este bolnava psihic si va ameninta viata.
In felul asta puteti cere o evaluare psihiatrica, care se poate adeveri ca mintea ei este plecata cu sorcova si puteti sa o luati sub protectia voastra sau sa-i interziceti sa va mai hartuiasca.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca tu crezi ca poti schimba mentalitatea unei femei de 70 de ani, te lupti cu morile de vant.Pleaca de acolo si nu va mai trebui sa suporti comportamentul deplasat al bunicii.

| Patrick20061997 explică (pentru dullcat):

Pai locuiesc în aceea curte

| dullcat a răspuns (pentru Patrick20061997):

La 28 de ani esti liber sa zbori din cuibul parintesc.

| ioana748 a răspuns:

Banuiesc ca este casa ei.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Mergeți la un psihiatru și vorbiți cum trebuie procedat pentru o internare forțată.
Tatăl dumneavoastră, trebuie să caute un avocat și prin tribunal, dacă nu greșesc, trebuie să ceară expertiză psihiatrică obligatorie, prin care să se declare că nu mai are discernământ și să îi facă o internare obligatorie la psihiatrie, apoi căutați un azil pentru bătrâni.
Trebuie cumva să o scoateți de sub influența acelui individ de 51 de ani, care, sigur stă cu bătrâna pentru avere și nu pentru altceva.
Deci, după părerea mea, bătrâna este împinsă de cei tânăr la a vă face probleme!

| Patrick20061997 explică (pentru ValentinMihai78):

Cu siguranță asa este. ne am interesat de acel individ de 51 de ani. și a fost dat afara și de la locul de munca, fosta lui nevasta l a dat afara din casa mai pe scurt este un trântor care face numai probleme de când a apărut cu ea

| Patrick20061997 explică (pentru ValentinMihai78):

Și dacă îl zicem ceva de el. Zici ca este posedata. Se a blestemat și copii pentru el

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Patrick20061997):

Ca, și copil al acelei femei, cum am zis, mergeți la tribunal.

| SuNaM a răspuns:

Problema e că la vârsta aia, deja intervine k boala numita senilitate ( e normal la bătrâni) unde nu mai judeca chiar atât de limpede. Practic nu își dă seama de consecinte. Daca proprietate nu este a ei, nu are dreptul să intre fara voie. O dai afara frumos, daca nu vrea, chemi poliția care îi va explica că dacă mai calca acolo fără invitație o să fie dusă la închisoare. Și cât de senil sa fii când îți zice poliția asta, înțelegi că e groasa. Pe langa asta încearcă să rupi orice legătură cu ea din care auzi aceste amenințări.