| Miruna0909 a întrebat:

Stau cu bunica si mama in casa. Mereu ma cert cu ele din orice prostii. Mama il aduce aproape in fiecare zi pe iubitul ei in camera la noi și sincer nu mai suport, eu de fiecare data trebuie sa ma duc in bucatarie sa stau, pur si simplu nu pot sta linistită și sa am intimitate, sa stau unde vreau (in pat, la birou să invat), din cauza lu ăsta ca îl aduce unde ar fi trebuit eu sa stau.
Nu stiu ce sa fac si m-am saturat de tot, vi se pare normal asa ceva?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si mama ta are nevoie de intimitata, din cand in cand!
Daca aveti o singura camera, atunci trebuie s-o impartiti, periodic.
Stati de vorba impreuna cu mama si bunica si discutati calm acest asăect. precum si "orarul" cand- si cine sa ocupe cate o imcapere, in mod echitabil!

| Miruna0909 explică (pentru Bula):

Avem 2 camere, una unde sta singura bunica, si una unde stau eu cu mama.

| Bula a răspuns (pentru Miruna0909):

Si asa e valabil ce am scris.

| sierra1 a răspuns:

Câți anișori spuneai că ai?

| Miruna0909 explică (pentru sierra1):

si sunt in clasa a 11 a, deci daca te gandeai sa zici "pai pleaca de acasa, stai pe picioarele tale", nu, nu e asa usor, mai ales cand esti inca in liceu.

| sierra1 a răspuns (pentru Miruna0909):

Nu mă gândeam la nimic până nu oferi date suficiente

| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru Miruna0909):

Fugi cu iubi!

| sierra1 a răspuns:

Doar prin dialog rezolvi problema. Și nu cu noi ci cu cei din famila ta!

| Mosotti a răspuns:

Daca stai tu cu mama nu aveai intimitate nici cand era mama in camera, deci obisnuieste-te si cu el, nu e o problema.
Are si ea dreptul sa aiba un iubit, asta e. Obisnuieste-te si cu el cum esti obisnuita cu mama.

E normal sa aiba un iubit, tu ai o problema, nu ei. Ca vezi? Pe el nu il deranjeaza ca esti tu acolo, ci invers.
Doar nu l-o aduce pe bloc, ce naiba.
Nu o sa ramana mama ta calugarita doar ca nu iti convine tie, adapteaza-te.
Ca si tu daca ai avea un iubit si ea nu avea, te-ai fi dus cu el acolo, si mama ta nu s-ar fi suparat ca tine.

Si "e normal asa ceva?", da, este normal, nu doar tu ai dreptul sa te simti bine, ca atunci cand o sa gasesti pe unu mai in colo, te speli pe maini, pleci si gata, si ea ea ramane singura. La ea nu te gandesti deloc.

| dullcat a răspuns:

Cum adica in camera la voi? Nu ai camera ta, asa cum este normal sa aiba orice adolescent?

| wildthing a răspuns:

Deci pentru ea e mai important ala decat fiica-sa?

| Mosotti a răspuns (pentru wildthing):

Si ce sa faca ma-sa acum? Sa se calugareasca? Are dreptul sa aiba viata ei, ea are probleme ca nu se adapteaza, oricum nu avea intimitate nici cu maica-sa in camera.
Sa stea ma-sa singura si sa ramana total singura cand fata gaseste pe unu si pleaca de acolo. Ce e asta?

Ca daca avea ea un iubit si il aducea acolo, maica-sa nu s-ar fi suparat.
Deci la ea e problema.

Asa ca sa se obisnuiasca, sa se gandeasca ca si mama ei se simte bine cu acela, ea nu se gandeste decat la ea.
Merita si mama ei intelegere, ca doar ea a avut grija de fi-sa cu bani, casa si tot.

| StoicAnalysis a răspuns:

Cauta-ti de munca part time o perioada pana termini liceul sau eventual si facultatea, si apoi baga-te full time. Si in timp daca vezi ca te descurci cu banii, du-te cu chirie undeva. Sau daca iti faci un prieten in timpul asta si te intelegi foarte bine cu el, te poti muta cu el in chirie, si o sa fie mai usoara treaba. Dar pana atunci, fa-ti mai mult timp sa iesi pe afara, gen cu prietenii sau prin parc cand vrei sa inveti atunci cand prietenul mamei tale e la voi in camera.

| Dandinelle a răspuns:

Cel mai natural si sanatos este sa vorbesti cu mama ta de nevoile tale. In acelasi timp incearca sa ii intelegi si tu nevoile. Impartiti o camera, este destul de dificil si pentru ea si pentru tine dar poate discutand ajungeti la un rezultat care sa va ajute pe amandoua.

| Florian80 a răspuns:

Poate incerca sa ti l bage pe gat sa te combini cu el

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Fugi de acasa.

| Ayantika a răspuns:

Cel mai bine e sa discuti cu mama ta. Trebuie sa ii spun ce anume te deranjeaza.
Te rog doar sa nu ii reprosezi mamei tale faptul ca isi aduce iubitul acasa. Cu siguranta si-ar dori si ea ca situatia sa fie altfel.
Discuta cu ea, vorbeste calm, explica incat sa te inteleaga dar intelege si tu la randul tau.

| Mosotti a răspuns (pentru Ayantika):

Nu are ce sa zica ce o deranjeaza, ca situatia nu se schimba, are si mama dreptul sa se simta bine, nu doar ea.
Trebuie sa se adapteze si sa fie okey si asa. Ca daca nu era singura in camera, oricum nu avea intimitate nici doar cu mama.