| Alemariandra a întrebat:

Sunt intr-o relatie cu un turc(eu fiind romanca) si am dori sa ne logodim, urmand sa ne casatorim. El a crescut aici impreuna cu familia si rudele lui. Daca stie cineva ce trebuie facut fara a ne converti vreunul la religia celuilalt astept pareri. Care este procedura etc. Multumesc

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nicio procedură dacă nu te convertești, fiecare își păstrează religia.
Mergi pe cununie civilă.
Pa, pa.

| anonimg a răspuns:

Cand o oaie se va logodi cu un lup, atunci trebuie sa existe o convertire; si ma tem ca lupul nu se va face niciodata oaie. Ce vreau sa spun este ca musulmanii sunt o categorie de oameni care ar fi in stare sa intre cu avionul peste tine in casa. Intelegi ce vreau sa-ti spun? Prin sangele lor circula duritatea si asprimea; ei nu cunosc mila si dragostea. Daca zici ceva rau de Allah, sunt in stare sa te alege prin casa cu toporul(lucru pe care l-am auzit din gura unui patit). Poate ca vei zice: "Nu sunt toti la fel!" Eu iti zic ca nu toti sunt la fel, ci unii mai rai decat altii.
Ei se poarta dur cu sotiile lor, si sunt extrem de gelosi. Iar daca vrei sa te desparti, eu cred ca sinuciderea este mai buna decat despartirea.
Poate ca vei spuna ca esti romanca si legea romaniei te va proteja; dar daca ar fi fost asa -ca legea tarii sa protejeze- atunci nu ar mai fi fost atatea abuzuri in familiile din tara noastra. Eu iti spun ca mai bine ramai nemaritata decat sa te casatoresti cu un musulman(fie turc, arab, egiptean sau indian). Fiecare cu patria si obiceiurile lui.
Mai bine te desparti acum de el decat mai tarziu. Si vei vedea ca ceea ce ti-am spus este adevarat chiar din comportamentul lui acum cand ii vei da vestea neplacuta.
Te sfatuiesc sa pui genunchiul jos si sa ceri sfat si calauzire de la Dumnezeu.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Cati ani are turcul ala al tau? Asa ca fapt divers. laughing

| Alemariandra explică:

20 are

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Alemariandra):

Hmm Recunosc, m-am gandit ca are vreo 50! Vina mea, recunosc, scuze! In rest, numai de bine.La primarie nu te da nimeni afara daca el e turc.Dar, desi par aberatii, ai grija sa nu ajungi,, femeia lui'' la modul propriu, cum se obisnuieste pe acolo.Nu vorbesc din basme, acum putin timp am vazut o nunta de genul. Mireasa 25, mirele 60 rolling on the floor. Erau vreo cativa turci pe acolo, tot cu romance tinerele si le tineau la respect ca pe catei.Deci fi cu bagare de seama.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

rolling on the floor)))))

| nufinebun a răspuns:

Anonimul, tare curios sunt cum te.a violat un musluman cu toporul in rect si cat de mult te.ai opus in perioada respectiva pentru ca este clar ca ai o problema.

Fata a intrebat cum sa se logodeasca fara a se converti vreunu nu daca sa o faca.

Raspunsul meu este ca va trebuie doar un inel de logodna, dragoste si vointa!
Religia e pentru generatia din urma!