| Bya132 a întrebat:

Sunt putin cam speriata. Nu stiu ce sa zic...
Parintii mei se cearta de azi-dimineata, destul de urat. Nu s-au mai certat de mult timp, orice ar zice tata, mama tipa.
Ma gandesc sa ii spun mamei cum ma simt, nu s-a mai purtat asa urat cu tata.
Mi-e putin cam frica sa nu se intample ceva, mama spunandu-i tatalui meu ca ea nu are nevoie de barbat. Ma afectat, s-au certat putin in fata mea si m-am simtit groaznic.Nu sunt obisnuita cu certurile. Cei drept, eu pana acum am stat la bunicii mei, de un an stau la parintii mei si nu i-am vazut certandu-se. Tatal meu munceste in alta localitate si eu il vad doar in weekend si vreau sa ma bucur de momentele petrecute cu el, dar acum nu prea ma putut sa ii scot cateva vorbe din gura, si nici eu lui, ne-am simtit amandoi prost. Nu stiu exact despre ce este vorba in cearta, am inteles, din cearta lor, ca tata s-a interesat mai mult de soarta unchiului meu decat a mamei.
Nu stiu cum sa reactionez. Sa astept sa se linisteasca apele? Sa le zic ceva?

Sper ca ma intelegeti. Daca am mai gresit cand am scris, scuzati-ma, sunt destul de trista si nu prea am fost atenta.

9 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

Stai linistita!
Mama ta are nevoie de mai multa afectiune de la tatal tau.
De aceea ii si striga ca s-a interesat mai mutl de bunicul tau decat de ea.Sa o bage mai mult in seama tatal tau si o sa fie mult mai bine.Asta este una din marile probleme dintre cupluri in familie.Nu se mai arata afectiunea de sexul opus.

| Enigmă a răspuns:

Bya132, lasa-i sa isi rezolve problemele.
Daca vezi ca situatia nu se imbunatateste spune-i unuia dintre parinti [de preferat mamei] ceea ce simti.
Si eu am patit asta, dar nu am actionat ci m-am prefacut ca nu le aud certurile, si acum sunt divortati.
Sper doar sa ai curajul sa le spui ceea ce simti, si consider ca se vor indrepta macar putin de dragul tau.
Multa multa bafta!

| Bya132 explică:

Mulţumesc pentru toate sfaturile, cearta s-a stins. Acum e doar o amintire şi o bucurie că am primit ajutor de la voi.

| annakarenina a răspuns:

Uite id-ul meu : nestor_aav, te ajut asa.

| Biby a răspuns:

Buna!
Imi pare foarte rau pentru parintii tai.Si ai mei s-au certat acum cateva zile pe acelasi motiv.Au tipat unul la altul 5 ore in fata mea si mai eram si bolnava.Deci stiu cum te simti. Vorbeste cu mama ta s-au cu tatal tau(cu cine te intelegi mai bine)si spune-i ca te afecteaza foarte mult cearta lor si ca vrei sa se impace.Sau mai bine lasa-i pe ei sa-si rezolve problemele.Sunt adulti si o sa stie ce sa faca mai bine.Sigur,pana la urma o sa se impace.Deci nu mai fii trista ca o sa fie bine.
Sper sa se impace cat mai repede!
Bye!kiss

| Aliutza a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, dar nu trebuie sa te sperii din cauza certurilor dintre parintii tai. Intr`o relatie de lunga durata, certurile sunt inevitabile. Toate cuplurile se cearta, mai mult sau mai putin. Unii se cearta zilnic sau saptamanal, altii se cearta o data la un an sau 2, dar se cearta foarte tare. Apoi se impaca.
Sigur ca mama ta are nevoie de barbat si n`o sa renunte la tatal tau, mai ales ca existi si tu.
Daca vrei sa stii ce se intampla si vrei sa incerci sa-i ajuti sa`si rezolve problemele, indiferent de varsta pe care o ai, cheama`i pe amandoi in camera ta, de exemplu. Spune`le sa vina in camera ta, pentru ca ai ceva foarte important sa le spui si crezi ca ar trebui sa se aseze (pe scaune, de exemplu). Apoi ii rogi frumos sa te asculte pana la capat, fara sa te intrerupa. Le spui ca i`ai auzit certandu`se si ca esti foarte speriata, pentru ca nu intelegi ce s`a intamplat. Spune`le ca esti destul de mare (chiar daca nu esti) ca sa intelegi ce s`a intamplat si spune`le ca o sa iesi putin din camera si o sa-i lasi singuri, ca sa discute si sa`si rezolve problemele. Daca refuza, spune`le ca ii rogi frumos sa-ti faca pe plac sau ca asta e modul in care simti ca`i poti ajuta. Apoi iesi din camera si lasa-i sa discute.
Daca crezi ca asta nu va merge, scrie pe doua foi aceleasi intrebari, referitoare la ei (de exemplu, pe o foaie scrii Ce te deranjeaza cel mai tare la mama? si pe cealalta foaie Ce te deranjeaza cel mai tare la tata?, Ce iti place cel mai tare la mama? si Ce iti place cel mai tare la tata?, etc.). Apoi, cand vin amandoi in camera ta, foaia cu intrebari despre mama i`o dai lui tata, iar foaia cu intrebari despre tata, i`o dai lui mama. Le spui ca iti doresti foarte mult ca ei sa raspunda la intrebarile astea si ca o sa iesi putin din camera, ca sa-i lasi sa se gandeasca bine. Daca refuza, poti folosi un truc de genul "asa mi-ati putea arata cat ma iubiti" sau "E singurul lucru pe care vi`l cer. Va rog sa facet asta pentru mine!".
Iesi din camera si asteapta ca ei sa te cheme, cand au terminat. Dupa aceea, ia`le foile si schimba`le intre ei (foaia cu raspunsurile mamei i`o dai tatei, iar cea cu raspunsurile tatei, i`o dai mamei). Asta o sa-i ajute foarte mult, pentru ca o sa`si dea seama care sunt frustrarile dintre ei si o sa incerce sa le schimbe. S`ar putea ca unele lucruri sa nu le poata discuta decat in scris, de rusine sau din orgoliu.
Iti doresc succes!

| JustMelavJustMe a răspuns:

Asculta, nu trebuie sa-i enervezi pe parintii tai mai mult decat nervosi deja deoarece se pot descarca pe tine. Asteapta un pic pana pleaca tatal tau, ca mama ta sa poata vorbi cu tine fara retineri. Dar, ai grija sa nu o faci sa se simta prost... daca o vezi abatuta sau stresata ar fi bine sa astepti mai mult, desi s-ar putea sa o enervezi sau presezi mai mult. Pana cand crezi tu ca e pregatita, ai grija sa te comporti cat mai frumos cu ea, sa nu o superi, sa nu enervezi, sa vorbesti cat mai frumos cu ea ...si sa o lasi asa! Daca cumva ai o problema incearca sa o rezolvi singura ca sa nu o zapacesti atunci cand e suparata.
Ai grija, numai bine, si scuze ptrgreselile de scris

| ღArySოﺁℓεღ a răspuns:

Uite id unui pshiholog foarte bun! El te opate ajuta! Gratis si online:
sfaturi_gratis
Succes!

| catalina88 a răspuns:

Imi pare rau de ce se intampla, eu as zice sa vorbesti cu cineva (rude, psiholog) iar acesta sa le exprice parintilor tai ca te deranjeaza toate certurile lor.