| Alien22 a întrebat:

Uite o situatie! Vin acasa la ora20.25! Sotia facuse ardei umluti cu orez, si imi spune ` hai la masa`! In timpu asta cainele latra in curte a foame, cerind de mancare! Eu ii iau farfuria cainelui si merg la bucatarie unde iau din ceaun 2 ardei si ii pun la caine in farfurie, la care sotia imi spune ca `cainele putea sa manince si zeama (de la ardei) asta a fost partea ta! La care eu ii spun ca `bine! uite ii dau partea mea la caine`.Eu n-am mai mancat. N-eam certat de la asta.Viziunea voastra la toata situiatia data!

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu nu sunt cățelofil - ba dimpotrivă - însă din ce descrii tu reiese că mai degrabă te iubește câinele decât nevastă-ta, jur.
Sigur, copiii (și mai ales fetițele) de 15 ani de pe site-ul ăsta o să țină cu dispoziția hormonalo-dependentă a nevesti-tii dar, rațional vorbind, e indubitabil că ceea ce-a făcut nevastă-ta este un cretinism de la un capăt la altul.
GoguSteriade are dreptate - ce pasca mă-si nevastă-ta a făcut doar 4 ardei toată ziua?

Uite de ce nu sunt eu un susținător al căsătoriei - femeile încep să-și dea masiv arama pe față și să-și permită orice atunci când au hârțoagă știind că dacă le dai un șpiț în 3 litere pleacă și cu ceea ce câștigi tu.

Pe scurt: nevastă-ta a greșit grav și n-ar strica să o taxezi pe problema asta. Prin „a taxa" însă nu înțeleg să te cerți cu ea (nu-s un susținător al certurilor) ci mai degrabă să-i servești elegant o replică.

Salutare.

greece12
| greece12 a răspuns:

Alien22,ca sa ajungeti sa va certati dintr-un asemenea motiv, altele sunt motivele reale, mai adanci, mai ascunse!
Care e atmosfera la voi in casa si cum merge relatia voastra stiti numai voi doi.
Si numai de voi doi depinde ca asemenea motive sa dispara din "meniul" zilnic.

| zăGhost a răspuns:

Explica-i ca ai facut asta pentru ca iti iubesti cainele, nu pentru ca nu-ti place mancarea ei [sau nu pentru ca nu ai aprecia ca iti gateste]... ar trebui sa inteleaga.

| rey a răspuns:

Pai era cam iritata de tine banuiesc, era nervoasa, intr-o proasta dispozitie, eu as sta cill si as incerca sa fiu mai maleabil si sa o inteleg, sa fiu mai romantic sa-i treaca. Refuz sa cred ca e asa de egoistatongue Oricum cainele nu putea sa manance zeama de la ardei, nu e nici vegetarian si daca ar fi nu ar manca asa ceva si sa se simta ok dupa, in loc sa fie fericita ca are casa, cu curte ea face figuri din nimic.

| Brâncuşi a răspuns:

Are dreptate gestul a contat ai fost prea...In fine daca ti mai mult la caine decat la sotie e problema ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ciinele este un suflet care te pazeste si te iubeste neconditionat.Este singura fiinta care se "roaga" sa ai ce minca pentru a avea ce sa ii dai si lui.In rest, tu ai gresit, chiar daca ai dat mincare ciinelui, tu nu trebuia sa stai nemincat.Prin gestul asta, ai lasat sa se inteleaga ca sotia conteaza mai putin decit ciinele.Trebuia sa stai la masa si sa mincati impreuna.Numai bine.

| Auslesse a răspuns:

Pai,eu iti zic parerea mea sincera.TU, nu trebuia sa faci acest lucru..si-ti zic si de ce.fiindca sotia ta s-a chinuit sa-ti faca tie mancarea aia, iar tu, nici macar n-ai stiut sa apreciezi acest gest. Daca-l apreciai, nu-i dadeai mancarea cainelui(cainele putea sa manance orice altceva)...asta,daca intr-adevar ti s-a intmplat ceea ce ai zis..si nu e o alta intrebare postata la misto(asa cum se intampla in ultima vreme!)!

| Alien22 explică (pentru Auslesse):

Intr-adevar mi s-a intamplat azi!

| GoguSteriade a răspuns (pentru Auslesse):

Parca nevasta-sa a stat sa faca doar doi ardei, ma. Bine a facut, daca nevasta-sa a tinut cainele infometat. Pana la ora aia cainele putea sa fie satul, dar se pare ca nu s-a putut.

| Auslesse a răspuns (pentru GoguSteriade):

Intr-adevar,cainele putea sa fie satul la ora aia si nu era, deci are si nevasta-sa partea ei de vina.Dar si el are partea lui de vina, fiindca nu a apreciat gestul sotiei si a dat mancarea la caine!

| GoguSteriade a răspuns (pentru Auslesse):

Repet, nu cred ca a facut femeia doar 2 ardei ca sa nu mai aiba de unde sa manance - a spus omul ca a luat din "ceaun" ardeii, deci nu a facut nevasta-sa doar o portie. Si, sa fim seriosi, cine are animale de casa nu le da niciodata din mancarea de pe masa?

| Auslesse a răspuns (pentru GoguSteriade):

Am inteles.e evident ca n-a facut doar 2 ardeilaughing...si intr-un fel ai dreptate, adica din mancarea aia i se putea da si cainelui o portie, dar na...acum nu am de unde sa stiu ce-a fost intre ei..si,oricum,fiecare vede lucrurile in felul lui!
Cat despre ultima parte, da, si eu am animale (catei) si le dau mancare pentu caini + mancare gatita, din cand in cand.As fi ipocrita sa spun ca nu le dau..deci,da,ai dreptate!happy

| xCrinax a răspuns:

Ciudata situatie. Eu, spre deosebire de altii de aici, nu ii tin partea sotiei, nici tie. Bietul caine era flamand. Nu cred ca ti-ai luat caine ca sa-l chinui, ci ca sa-l ingrijesti si el sa-ti ofere protectie. Nu cred ca sotia ta a facut 4 ardei: 2 pentru ea si 2 pentru tine. Mi se pare ca a fost o situatie urata. Cumpara-i cainelui mancare pentru caini, mancarea pentru oameni ii poate face rau. Nu inteleg de ce s-a suparat atat de rau, daca trebuia sa ii dai altceva cainelui, de ce nu i-a dat ea inainte. Este un motiv de cearta aiurea. Mai bine ai discuta cu ea si ai vedea care sunt adevaratele ei motive de suparare, cred ca asta a fost doar "picatura care a umplut paharul". Toate cele bune!

| peticel20 a răspuns:

Lool ce raspunsurr, cainele trebuia sa fie satul la ora aia...se pare ca multi utilizatori de aici nu au avut animale de companie si se pare ca nici tu nu prea stii cum se comporta.cainii de felul lor, mai ales cand se gateste ceva cu carne sau orice fel devin pofticiosi. asta nu inseamna ca era lesinat de foame sau altceva ca imi vine greu sa cred ca nevasta ta se uita la el toata ziua cum moare de foame si nu face nimic. revenind la intrebarea ta. DA! ce ai facut a fost foarte gresit. Sotia ta s-a simtit probabil mai mult decat jignita sa stea in picioare sa gateasca, indiferent daca a facut 4 ardei sau 20 ca tu sa-i dai la caine. poate daca mancati inainte si o intrebai daca poate sa-i dea si cainelui era altceva. In principiu, da, cainele nu are ce cauta sa manance mancarea gatita pentru oameni, avand mai multe condimente etc etc care ii pot face mai mult rau decat bine, dar i se poate da ceva zeama inmuiata cu paine.revenind la subiectul ca nici tu nu prea stii cum e cu animalele de companie. inainte de a-i mai da cainele din mancarea gatita in casa mai inteaba un veterinar ceva, ca poate ii provoci o alergie de toata frumusetea si sa vezi atunci chin si pe el si pe tine de la 2 ardei. sper ca ti-am fost de folos.bafta!