| AlexeLup a întrebat:

Unde pot sa gasesc si eu niste prieteni adevarati, m-am saturat de atatea fake-uri si replici. Vreau pe cineva caruia sa ii spun cu sinceritate ca este un/o prieten/a bun/a.Am cerut ceva imposibil, astept parerile voastra dar va rog fara misto si glume ca sunt satul.Multumesc anticipat

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu mine poti conta ca prieten virtual, nici eu nu am prieteni pentru ca stiu ca nu exista si timpul liber mi-l petrec facand sport, un film online, etc. Chestii normale.

| neutrino a răspuns:

Prietenia nu se gaseste pe piata, ea se cultiva in timp, si se dezvolta pe parcurs, oferind ceea ce si tu doresti sa primesti. O prietenie adevarata, asa cum o numesti tu, se formeaza si se dezvolta in ani, nu in cateva zile. Pana atunci multumeste-te cu ceea ce se numeste "amicitie".

| milan9 a răspuns:

Depinde de persoana cu care vrei sa fii prieten…
Iar pentru a ti se confirma firescul, normalitatea unei relatii de amiciţie, de prietenie, trebuie ţinut cont că prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale: interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc... happy

| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă cam târziu...

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi un filmulet despre ce inseamna a fi un prieten adevarat.

| ElenaSA a răspuns:

Prietenia inseamna sa si oferi celorlalti, nu numai sa primeste. Incearca sa oferi celorlati-timp, sfaturi, cauta-i, ajuta-i si vei obtine acelasi lucru si, in final, prietenia pe care o cauti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai inainte sa ceri un prieten, incearca sa fii tu unul adevarat!

| AlexeLup explică (pentru anonim_4396):

Am fost destul de bun si adevarat dar uneori prietenii profita de lucrul asta si te iau de prost.Ii ceri niste sfaturi in legatura cu o problema si el se duce si te canta peste tot.Problema nu e de la mine!