| Sunshine123 a întrebat:

Vă rog! Cum pot să îl conving pe tata să meargă la psiholog? Din cauza tuturor lucrurilor din trecut, i-a murit mama înainte să se căsătorească, eu am primit un diagnostic medical destul de descurajator pentru viitorul meu care m-a afectat mult, cred ca si pe el l-a afectat, apoi pentru ca am avut nevoie de bani sa achizitionam dispozitive medicale pentru protejare a fost nevoit sa plece pe comunitate ca sa faca rost de bani, a plecat plangand, el e o fire foarte familistă si de aceea niciodata nu a putut să rupa legatura cu tatal lui care il manipuleaza cum vrea el (e un parinte toxic pentru ca dupa moartea bunicii mele el a avut o aventura cu alta femeie si tot satul stia ce face el iar acum tot e bine privit de toti, va rog sa-mi explicati daca nu-s eu pe duca cum e posibil asa ceva? Dupa ce a facut, oamenii tot il vad intr-o lumina buna.) Mereu s-a bagat in casnicia mamei si tatalui meu pentru ca tata il lasa sa il manipuleze. De cativa ani bunicul i-a insuflat tatei obiceiul sa bea rachiu, bere, etc. (sa mai mentionez ca are diabet si el tot bea?) ei si acum cateva zile tata a reactionat pentru prima oara in viata mea foarte urat, nu l-am mai vazut in viata mea asa (am 20 de ani), era baut si de obicei e o fire pasiva, devine amuzant la betie dar de data asta s-a dus cu niste colegi de la munca la baut si cand s-a intors o injura pe mama pe scari pentru ca a venit dupa el gandindu-se ca nu se mai poate tine pe picioare, era gata sa ridice mana asupra ei in casa, tipa atat de tare incat ne auzeau vecinii si era sa se ia la bataie si cu fratele meu cand el a incercat sa il potoleasca si sa nu il lase sa ridice mana asupra mamei. Va rog, el nu era asa in copilaria mea, bunicul meu e un parinte toxic, il suna zilnic si tata ii spune tot din casa, sa nu mai spun ca lucrurile pe care noi le cumparam din lipsa de spatiu ajung la tara la bunicul care si le insuseste de parca ar fi ale lui. Uneori nici nu le mai gasim cand vrem sa le luam inapoi.
IMI VREAU TATAL BLAND INAPOI! AJUTATI-MA SA IL AJUT! CRED CA TOATE LUCRURILE PE CARE LE-A PATIT L-AU SCHIMBAT IN CEVA RAU...

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La 20 ani TU ar trebui sa-l redresezi pe tatal tau, sa nu nu fie atat de influentat de bunicul tau si de altii!

| Sunshine123 explică (pentru Bula):

Dupa cum am zis mai sus, am primit un diagnostic care m-a facut sa ma izolez de toti prietenii mei, iar acum cand incerc sa ii spun ce cred eu imi spune sa ies in societate sa vad ca lucrurile nu s chiar asa, adica parerea mea pentru el nu conteaza pentru ca ma vede ca pe o inadaptata social.

| Sunshine123 explică (pentru Sunshine123):

Am luat bacul cu brio, am intrat la buget la facultate, am terminat primul an de facultate tot la buget, in toamna s-ar putea sa iau si bursa, inca mai am cunostinte cu care tin legatura dar el nu vede realizarile mele.

| cristimihailov a răspuns:

Eu i-as trimite link-ul acestei intrebari pe email, sau cumva sa o vada si sa o citeasca.

| Sunshine123 explică (pentru cristimihailov):

In 20 de ani de casnicie nu si-a cerut scuze de la mama vreodata pentru diverse situatii, un astfel de om care sta morocano, iritat si irascibil fata de familia lui doar ca sa nu isi ceara scuze cu siguranta nu va da nici macar putina atentie romanului pe care l-am scris mai sus.

| cristimihailov a răspuns (pentru Sunshine123):

Nu ma intelege gresit, in mod normal ar trebui sa pleci.

Dar, ai zis ca iti vrei tatal bland inapoi.

Iar ca sa fixezi rahatul (ma refer la situatie, nu la om) trebuie sa iti bagi mainile in el.

Ai doua solutii:
Ori este prajit si nu mai ai ce face.
Ori si el sufera de ceva si are nevoie de ajutor.

| Flavianadx a răspuns:

De ce nu doreste sa mearga la unul? Ma gandesc ca poti sa vorbesti cu vreun coleg de-al lui, sa iasa in oras cu un psiholog si sa-l invite si pe tatal tau. Colegul sa-l prezinte pe psiholog ca pe un amic. Si apoi dupa ce se cunosc mai bine, o sa vorbeasca si despre problemele lui.

| Sunshine123 explică (pentru Flavianadx):

As putea sa il rog pe seful lui care e prieten cu tata, dar deja stiu cum o sa reactioneze (tata), o sa spuna ca noi ii vrem raul, ca noi il jucam pe la spate, ca noi il otravim, DE UNDE SCOATE URA ASTA PENTRU PROPRIA FAMILIE CAND BUNICUL MEU IL MANIPULEAZA CUM VREA EL, SA NU MAI ZIC DE CUMNATII LUI CARE NU DAU DOI BANI PE TATA?

| AureliusTPU a răspuns:

Cel mai bine este sa ii blocati nr. de telefon al parintelui toxic pentru a nu putea sa il mai sune sau incercati sa il indepartati de el. Tatal meu nu e violent nici cand e beat doar sta si asculta muzica si atat dar el a avut o copilarie urata pentru ca mama lui a murit cand era mic si tatal lui a intrat in depresie si el era racit si la abandonat si era sa moara daca nu avea bunicii buni si acum el e fericit ca sa impacat cu trecutul si tatal lui acum e in Italia la cules de capsuni si cand a vazut ca ii merge si castiga vrea sa se impace cu el ca sa nu mai stea in saracia in care a ajuns DECI INTEPARTEAZAL DE PERSOANELE NEGATIVE INDIFERENT CA SUNT FRATI, SURORII, ETC.Pentru ca ii fac rau mintal si il termina psihic si s-ar putea ajunge la sinucidere daca continua asa

| Sunshine123 explică (pentru AureliusTPU):

Nu pot sa ii blochez numărul pentru ca o sa se supere pe mine foarte tare, o sa spuna ca am ceva cu el, se va victimiza, in plus daca bunicul o sa afle ce incerc eu sa fac sigur o sa il forteze sa ceara divort de mama si o sa ne distruga familia.

| AureliusTPU a răspuns (pentru Sunshine123):

E dezastru la voi e de rau.Cheama psiholog-ul la voi daca nu vrea sa mearga el si sa il faceti sa rada.

| Sunshine123 explică (pentru AureliusTPU):

Asta incerc sa fac dar parca vad ca doar o sa il intarat si mai tare si latura lui agresiva iar o sa iasa la iveala.

| AureliusTPU a răspuns (pentru Sunshine123):

Ce ii place lui cel mai mult sau un lucru pe care si-l doreste?

| Sunshine123 explică (pentru AureliusTPU):

Vrea sa aiba prieteni si aparent sa petreaca timp cu rudele mai ales cu tatal si fratii lui. Cand e vorba sa faca unul dintre unchii mei gratar la tara la vila unei matusi unde sta si bunicu, el ne taraste acolo de fiecare data, vrea sa fie inclus in grupul lor si sa primeasca si respect din partea unor oameni toxici dupa parerea mea.

| AureliusTPU a răspuns (pentru Sunshine123):

Bunicul are fite si daca sta in vila se crede mai important?

| Sunshine123 explică (pentru AureliusTPU):

Ah, nu e vila lui, in acelasi sat in care locuieste el are si una din ficele lui vila tot acolo.

| AureliusTPU a răspuns (pentru Sunshine123):

Ok