| Bibiutza a întrebat:

Va rog foarte mult raspundeti. Buna tuturor. Ma numesc Bianca si am 13 ani. As vrea sa va spun ceva despre mine, ceva ce inca nu stiu daca e bine sau rau. Baietii deja au inceput sa ma intrebe daca nu vreau sa ne cmbinam, daca nu vreau sa fiu impreuna cu ei etc. Eu am zis nu. Motivul pentru care am zis nu este ca mie nu-mi place de acei baieti ( cum arata, cum se comporta etc. ). Dupa ce le ziceam nu baietii ziceau ca la varsta asta ar trebui sa ma distrez, sa ma combin, ca o sa am destul timp dupa liceu de relatii serioase. EU nu pot, pur si simplu nu pot. Cred ca am o intelepciune, sau cum sa zic, de un copil nu de 13 ani ci de unul mai mare ( nu zic 17 ca multi i la varsta asta inca nu sunt cu picoarele pe pamant ). Eu nu pot accepta sa ma combin cu cineva cum fac colegii, prietenii mei; din anturaj, din plictiseala, sau doar pentru ca asa le este lor felul, EU nu pot. Nu m-am sarutat pana acum, si sunt foarte sincerca cand spun ca ( poate multi o sa ma considerati fraiera) nu am avut iubit niciodata. Vreau sa ma ajutati si sa-mi spune-ti daca e bine ce fac, daca e au, daca e exagerat, daca nu etc. si ce ar trebui sa fac cum ar trebui sa fac Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi, am scris cam mult big grin. Ceao

76 răspunsuri:
| BellaComy a răspuns:

Ai facut foarte bine...La varsta asta este prea devreme. Cei care incep de la varsta asta sunt prosti si egoisti. Dar este mai bine sa fii copil intelept.

| N1mka4eva a răspuns:

Maj. fetelor nu se saruta la 13 ani, ci pe la 15, deci asta nu e nimic "vai, e anormal". si nici nu au iubiti. daca te referi acum la rromi sau din-astia, atunci s-ar putea.baietilor li se dezvolta mai greu mansarda.
anyway, nu esti o "fraiera" pentru ca nu te-ai sarutat, sunt un miliard de fete sau mai multe in lumea asta care nu s-au sarutat la varsta de 13 ani, so...
okm, zi doar nu si totu' va fi ok. daca nu, vb cu parintii...

baftaxD

| Aero_7920 a răspuns:

NU faci nimic rau dar daca iti place de un anume baiat si nu e "Cu nimeni" ai putea sa vorbesti cu el si poate poate. fundita?

| Ascendent a răspuns:

Absolut nici o problema sa ai un prieten la 13 ani, daca iti place de el. Din ce ai scris aici, esti cu capul pe umeri si stii ce sa faci, cand sa faci sau cand trebuie sa te opresti. Daca nu iti placea de acei baieti ai facut foarte bine ca i-ai refuzat, dragoste cu sila nu se poate. Insa nu e ceva rau daca umbli dupa baieti la 13 ani, doar sa nu o dai in extrem, sa neglijezi scoala si celelalte lucruri din viata ta. Daca te mentii in limite normale pentru fiecare, nu e absolut nici o problema.

Ascendent

| Emii_7808 a răspuns:

Bibi, eu cred ca ai procedat bine cu baietii. si mama spune ca nu suntem inca la o vasrta sa avem prieteni. big grin eu zic sa mai atsepti puitn. cei care zic ca persoanele care nu au prieten sunt " fraieri ". nu e adevwinking eu iti zic ca la liceu daca vrei sa iti faci unul.

| codry98 a răspuns:

Ai facut foarte bine ca ai zis nu...si eu sunt asa si nici nu am avut iubit pana acum(eu am 12 ani :d) asta pentru ca toti care m-au palcut nu erau asa cum vroiam eu.si astept persoana potrivita

| hshs a răspuns:

Si la mine in clasa e tampenia asta, doar ca la noi fetele incep cu chestia asta si e cam naspa

| Apologize a răspuns:

Mai eu la 13 ani inca ma jucam cu papusi si acum am 17 laughing deci mai asteapta traiti-va copilaria cat inca o mai aveti...am observat ca toti vreti s fiti maturi mai repede si uitati sa va traiti copilaria happy lasa "combinarile" lasa-i pe colegii tai si nu te lua dupa ei.

TU comporta-te ca un COPIL de varsta ta.
Nici adolescenta nu te poti numi, mai ai 1-2 ani pana atunci

:*

| D_7219 a răspuns:

Daca nu ti-a placut cum arata baietii aceia e mai bine sa refuzi. E mai bine sa zici nu decat sa stai cu cineva la misto. asta mi se pare aiurea. [:-s in majoritatea cazurilor] Si da. esti matura pentru varsta ta. Pana la urma la varsta asta nu are rost sa stai cu cineva. si uneori nici daca esti mai mare. :-s Pana la urma va veti desparti oricum. sad... Faptul ca nu ai iubit niciodata nu inseamna ca esti fraiera. Unii iubesc fara sa spuna sau sa isi dea seama ca simt asa ceva iar altii pur si simplu nu au gasit persoana potrivita. Nu`ti face griji. Dupa cum era o melodie "Listen to your heart."

| MysticGirl a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine.Nu e normal ca la varsta asta sa ai iubit.
si ai putea sa nu le raspunzi.

| gabrielamirica94 a răspuns:

Imi place comportamentul tau. eu am 16 ani si procedez la fel tongue. eu sunt foarte pretentioasa la baieti big grin si ink nu am gasit un baiat care sa imi placa deosebit de mult big grin

| Iuliuk a răspuns:

Buna! Eu am 12 ani si si eu am fost asa, ca tine, dar am inceput sa ma mai "dezghet". Eu cred ca este normal, ca prietenele tale se combina doar ca sa fie mai interesante si chiar nu sunt deloc. Eu invat la o scoala particulara si si la mine sunt fete care se dau mari si vb toata ziua pe mess cu baietii, chiar s-au sarutat si french. Dar acele fete iau note proaste si foarte proaste (unora le-au pus si meditator si au mers tot prost). Tot ce ar trebui sa te preocupe pe tine macar pana ajungi la liceu ar fi situatia scolara. Daca te incalzeste cu ceva, nici eu nu m-am combinat pana acum si nici nu cred ca o voi face. Mai am eu prietene carora le pare rau ca s-au combinat si acum nu prea mai pot sa se desparta si le pare rau. STAI LINISTITA!

| Brasoveanu a răspuns:

Si eu am tot 13 ani dar este normal sa te combini cu cineva ca doar nu te casatoresti cu el sau altceva big grin

| TheLorrd a răspuns:

Sfatul psihologului_...incearca peste 3 ani.

| ANUSKA_7389 a răspuns:

Draga mea la 13 ani trebuie sa fii copil multi la virsta ta gindesc ca te pot duce de nas si sa te folosoasca dar tu aratale ca nu esti ca toate fetele sa ai reletii cu un baiat trebuie sa fii pregatita si sa te gindesty ca merita sai day virginitatea ta esti super asa sa o tii sa fii mindra bravo

| andreea29_5006 a răspuns:

Eu nu vad dc sa faci unele lucruri care tie nu-ti plac, cum ai zis mai sus ca nu iti placeau cum erau acei baieti, nu vad rostul ca sa faci anumite lucruri doar pentru ca asa e moda...si sincer mie mi se pare aiurea cand vad pers de 12-13 ani care se comporta precum o pers de 17 ani :O e aiurea rau de tot, parerea mea big grin