| Anamaria254 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati.nu ma mai inteleg deloc cu mama mea.pur si simplu nu ma lasa sa fac nmk din ce face un copil normal la 14 ani.nu ma lasa sa ies(toata ziua stau in casa si cand ies in oras f.f rar ies doar cu mama de mana si la scoala vine cu mine de mana i-am spus ca nu vreau sa mai vina cu mn la scoala ca sunt mare dar tot vine sau daca i zic asa se enerveaza si zice pleaca, dute.nu stiu ce are parca a innebunit).nu ma lasa sa vb cu fetele,nu am voie pe facebook,nu ma lasa sa vb cu baietii,sa am un prieten,nu ma lasa sa ma machiez nici cu ruj nu am voie a inceput sa imi zica ca de ce ma mai piaptan.ce are? de se comporta asa, cand vad ca toate colegele din clasa mea se dau cu ruj si ies eu incep sa plang si sa ma intristez.chiar nu mai pot si nici macar un prieten nu pot sa am........defapt ce baiat sar uita vreodata la mine...

Răspuns Câştigător
| Gabriell1992 a răspuns:

Mama ta este protectoare, ii este frica sa te lase intr-un anturaj deoarece crede ca vei fii manipulata. Probabil mama ta a suferit in copilarie o trauma, de aceea incearca sa te protejeze. In unele cazuri are dreptate, facebook-ul are atat parti bune, cat si parti proaste. Incearca sa ai o discutie cu ea, intreab-o de ce nu iti da voie sa faci aia, aia si aia. Spune-i ca esti suficient de mare ca sa iti poti purta de grija, aici ma refer in a-ti alege prietenii si a te duce la scoala singura. Este greu sa te descurci in societate, dar daca nu iti va da voie sa faci anumite lucruri, poate vei ajunge sa suferi de anxietate. Du-te la psihologul scolii si spune-i aceste lucruri, cu siguranta sfaturile unui psiholog sunt mult mai bune decat ale mele. Daca eram in locul tau, ma incapatanam si ii demonstram ca pot prin puterea exemplului. Incearca sa fii o persoana autoritara, ma rog, partial autoritara. Sper ca ai inteles ce ti-am spus, daca mai ai intrebari, spune-mi!