| anonim_4396 a întrebat:

Vreau multe pareri.
Ce parere aveti despre un barbat caruia incepe sa ii placa de prietena sotiei lui? Sotia lui nu demonstreaza ca ar tine foarte mult la el, nu e atenta la anumite necesitati ale lui. Dar este el indreptatit sa ii dea atentie unei alte femei si sa "o vorbeasca de rau" pe sotia lui in fata prietenei? Bineinteles nici el nu e perfect.
De fapt nici unul dintre cei doi nu vad asteptarile pe cate le aveau inainte de a se casatorii.
Ce sfaturi i-ati da acelui barbat?
Ce sfaturi i-ati da prietenei sotiei?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce i-am dat sfaturi prietenei sotiei? Ea nu prea are niciun amestec aici excluzand faptul de a raspunde la avansuri unde ar dovedi ca e la acelasi nivel ca sotul. Mi se pare un gest foarte urat, astfel de lucruri se rezolva cu sotia ta nu cu trecutul gardului pe partea cealalta unde ai impresia ca e mai verde. Tu cat de mult ai incercat sa-ti salvezi casnicia? Fa-i ceva frumos, de exemplu s-o scoti intr-o seara la cina la un restaurant finut si eventual sa dansati. Daca vreti amandoi, o casnicie se poate salva cu usurinta, trebuie doar sa iesiti putin din rutina si sa faceti lucruri cat mai romantice.

| darrio2007 a răspuns:

I-as da un singur sfat.Cea mai mare prostie sa-ti vorbesti sotia de rau fix in fata prietenei ei.Ii va spune totul sotiei.Asa ca nu ma mira comportamentul sotiei fata de el, asa cum spui tu.El nu e perfect, pentru ca nimeni nu e perfect.In schimb este foarte naiv.Sa nu zic alt cuvant.

| RAY a răspuns:

Daca nu o iubesti de ce stai cu ea? ca te atrage sexual e ceva normal, ca nu esti sincer cu ea nu e corect asa ceva, vorbeste cu ea despre nevoile tale, nu va potriviti asta e fiecare pe drumul ei, cand iubesti cu adevarat dorinta sexuala scade dovada ca nu o iubesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,adevarul este ca pe la. spate se intampla atatea..Barbatul poate fi atat de neinteles, uneori.

| Blackrose4 a răspuns:

În loc să îşi vorbească de rău soția pe la alții, ar trebui să poarte o discuție serioasă cu aceasta şi să-i spună tot ce îl deranjează. O relație, o căsnicie se bazează pe încredere şi comunicare! Dacă ei doi nu comunică şi nu spun ce îi deranjează în privința partenerei/partenerului de viață nu ajung nicăieri... sau cel mai probabil, ajung la despărțire. Poate că soția lui nu demonstrează că ține la el (aşa cum ai spus tu) dar nu ai de unde ştii ce este în sufletul ei, poate îl iubeşte mai mult ca orice, dar nu-i arată. În acest caz el ar trebui să-i spună ce îl deranjează, ce îşi doreşte de la ea, să-i spună sa fie mai atentă, mai caldă, să-i zică clar despre necesitățile pe care le are. Aşa este cel mai bine.
Şi e foarte urât din partea soțului să o vorbească de rău, mai ales în fața prietenei ei. S-ar simți foarte rău soția daca ar afla.
Sfatul meu pentru prietena soției, este să stea în banca ei, dacă chiar îi este prietenă cu adevărat acelei femei. Dacă, cumva, bărbatul îi face avansuri ar trebui să îl respingă politicos şi să se gândească cât ar putea s-o doară pe soție că a fost trădată de 2 oameni importanți din viața ei (soțul şi prietena).
Deci, mai întâi bărbatul să se ducă frumos să poarte o discuție deschisă cu soția. După ce îi spune despre acele necesitați şi despre ce îşi doreşte de la ea, să o lase o perioadă să vadă dacă se schimbă ceva. Să-i mai acorde o sanşa, să îşi acorde reciproc o şansă. Dacă femeia în continuare NU face nimic în privința asta şi ei doi nu ajung la un numitor comun, atunci el are dreptul să divorțeze şi să facă ce vrea.
Crede-mă, mai bine un divorț aşa decât s-o înşele şi să facă lucruri pe la spatele ei. Asta ar durea de 10 ori mai mult.
După cum am spus, sfatul meu este ca cei doi soți sa discute, să vadă dacă se pot înțelege, să mai lase şi de la ei şi să facă în aşa fel încât să le fie bine. Dacă soția îşi iubeşte bărbatul şi vrea să îl țină alături de ea ar trebui să-i îndeplinească acele necesitați. Bărbatul în loc să se plângă pe la colțuri, ar trebui să ia atitudine şi să vadă dacă între el şi soție se poate remedia situația. Gesturile lui cu prietena soției sunt foarte urâte!

| anonim_4396 explică (pentru Blackrose4):

Foarte bine spus!
Multi in locul tau ar rapunde sa divorteze rapid.
Putini incearca sa isi salveze familia. Divortul e la ordinea zilei.

| TheFragranceMaster a răspuns:

''prietena'' Esti tu?
Ma rog nu prea are importanta, doar ca sunt un tip curios.
Ca vrea alte 'prajiturele' e o optiune personala, moralitatea-loialitatea tine de personalitatea individului si nu se poate schimba.Valabil si pentru 'prajiturica'.
Sfatul meu e unul singur in ambele cazuri(unu-l care mi-a definit viata):
Urmeaza-ti Inima(instinctul, dorinta daca vrei ori alta varianta).