| Miranda_8079 a întrebat:

Vreau sfaturi, nu stiu ce sa fac.Mama vrea sa ma ia cu ea in alta tara eu i-am spus ca as merge cu ea doar dupa ce mi-as termina studiul adica liceul si sa dau acolo la facultate, dar ea zice ca e prea mult si sa merg de la anul acolo la scola, eu nu vreau nu pot s alas atatea in urma mea.
Iubitul meu pe car il iubesc enorm si am trecut cu el prin atatea, amintirile mele copilaria mea, vreau sa raman aici, ea nu intelege vrea sa ma ia de aici.
Nu pot sa ma obisnuiesc cu gandu asta ca ma voi trezii si nu voi sti in ce parte s ao iau, nu stiu limba care se vorbeste acolo, imi este teama de noiii colegi de acolo nu sunt foarte sociabila nu sunt indrazneata sunt mai timida prietenii mi fac mai greu.
as merge as locuii acolo numai sa fie cu mine si prietenul meu, el e cel mai important lucru care ma tine aicia, si la care nu pot renunta imi este greu fara el.
Ar fi o chestie care m-ar mai salva pentru 2 ani, parintii mei sunt despartiti de tata nu stiu nimic de 8 ani nici mama nu stie, ei nu au fost casatoriti dar eu sunt trecuta pe numele tatalui, a zis mama ca se duce la tribunal sa obtina nu stiu ce act sa ma scoata din tara se poate fara acordul tatalui? mama e o persoana influenta cu relatii din pacate cryingsi ar plati oricat sa ma scoata din tara crying( poate sa ma scoata? sau dupa 18 ani :X :X :X :X? va rog ajutati-ma crying macar cu o vorba buna.

1 răspuns:
| Yana_4447 a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva, am vrut sa-mi termin liceul in tara dar mami nu a fost de acord si odata ce am terminat clasa a-8-a m-a luat cu ea. Cu un act care il scoate pe tatal tau din drepturile parintesti poate linistita sa te scoata din tara, mai ales ca tatal tau nu s-a facut auzit de atata timp. Si un sfat: la inceput nici eu nu am vrut sa vin cu mami aici unde ma aflu si acum, aveam temerile tale( ca nu cunosc limba, ca nu o sa-mi fac prieteni etc) dar nu a fost deloc asa. Chiar daca nu sunt o persoana foarte sociabila mi-am facut prieteni foarte repede, fiindca sunt ei cei care vin la tine,, care vor sa te cunoasca, iti vorbesc si multe altele. In ceea ce priveste limba daca tu esti o persoana inteligenta care isi da silinta o sa inveti intru-n timp asa de scurt incat nici nu o sa-ti vina sa crezi,, practic inveti fara sa vreibig grin Mama ta iti vrea binele, te vrea langa ea si se gandeste la viitorul tau, in afara Romaniei ai mult mai multe posibilitati, cu cat incepi mai repede sa te acomodezi cu atat mai bine. Eu ii multumesc in ziua de azi pentru ce a facut chiar daca atunci plangeam. Prieteni poti sa iti faci oriunde oricat de timida ai fi, dar mama ai doar una, iar oportunitatile nu stau la tot coltul. Daca vrei sa vb mai bine, iti trimit msj cu id.meu si iti povestesc mai bine experienta meahappy