| Miranda_8079 a întrebat:

Vreau sfaturi crying nu stiu ce sa fac.Mama vrea sa ma ia cu ea in alta tara eu i-am spus ca as merge cu ea doar dupa ce mi-as termina studiul adica liceul si sa dau acolo la facultate, dar ea zice ca e prea mult si sa merg de la anul acolo la scola, eu nu vreau nu pot s alas atatea in urma mea.
Iubitul meu pe car il iubesc enorm si am trecut cu el prin atatea, amintirile mele copilaria mea, vreau sa raman aici, ea nu intelege vrea sa ma ia de aici.
Nu pot sa ma obisnuiesc cu gandu asta ca ma voi trezii si nu voi sti in ce parte s ao iau, nu stiu limba care se vorbeste acolo, imi este teama de noiii colegi de acolo nu sunt foarte sociabila nu sunt indrazneata sunt mai timida prietenii mi fac mai greu.
as merge as locuii acolo numai sa fie cu mine si prietenul meu, el e cel mai important lucru care ma tine aicia, si la care nu pot renunta imi este greu fara el.
Ar fi o chestie care m-ar mai salva pentru 2 ani, parintii mei sunt despartiti de tata nu stiu nimic de 8 ani nici mama nu stie, ei nu au fost casatoriti dar eu sunt trecuta pe numele tatalui, a zis mama ca se duce la tribunal sa obtina nu stiu ce act sa ma scoata din tara se poate fara acordul tatalui? mama e o persoana influenta cu relatii din pacate cryingsi ar plati oricat sa ma scoata din tara crying( poate sa ma scoata? sau dupa 18 ani :X :X :X :X? va rog ajutati-ma crying macar cu o vorba buna.

1 răspuns:
| geo691 a răspuns:

Pff e dificila situatia. Daca inveti repede si bine la scoala acum o sa fie bine in strainatate. O sa fie dificil la inceput cu limba apoi cu soala pentru ca acolo nu e ca la noi e mai libertin dar se face scoala, profesori nu se uita la ce nota iti pune daca ai facut de 4 ala ramane, nu il intereseaza ca ramai repetenta sunt multi ramasi dar e o moda nu e ca la noi ca domne te faci de ras, cu prieteni e dificil pentru ca ei au gastile lor si o sa iti vina greu rau, cu iubitu poti sa il uiti de pe acum pentru ca o sa te schimbi mult si in general relatile astea nu dureaza si mai bine te desparti acum decat sa fie prea tarziu eu sunt trecut prin asta fiind parasit, o sa ai parte de alt stil de viata o sa ti se para ciudat la inceput dar te obisnuiesti pe parcurs, romanii nu se mai consuma ca in tara nu mai dau importanta pe curatenie, ce am prezentat eu mai sus nu se aplica in toate cazurile dar in general cam asa sta treaba. Ai grija ca daca te transferi sa nu mai faci un an in plus, de ex in Italia trebuie sa faci terta medie adica te baga din clasa a 10-a daca esti a 11-a o sa fi a 10-a, poti recupera dar sa inveti foarte bine dar acolo se face scoala nu ca la noi din pacate nu ti se explica calumea, profesori nu isi dau interesu la noi iti explica. Mai bine termini scoala in Romania ai spui si lu maicata sa inteleaga situatia, apoi pleci in strainatate si faci facultate sau terta medie si dupa facultate. Sa nu se grabeasca si sa inteleaga ca e dificil rau, bine ca ea nu o sa simta toate chestile astea dar tu o sa simti din plit, o sa plangi de una singura. Trebuie sa isi dea acordul si taicatu daca vrea sa te scoata din tara.